Masennuslääkkeen sivuvaikutus

Minulle määrättiin masennukseen, ahdistukseen ja niska-hartiaseudun lihasjännitykseen vanhaa masennuslääkettä -jota nykyään käytetään pääsääntöisesti lihasrelaksanttina- nimeltä Klotriptyl Mite. Samoihin aikoihin minulle tuli tietynlainen näköhäiriö, joka ilmaantui aina kun olin erityisen väsynyt. En nyt muista tuliko näköhäiriö ennen vai jälkeen Klotriptyl Miten aloittamisen...

Onko muita Klotriptylin Miten käyttäjiä, jotka ovat saaneet sen sivuvaikutuksena näköön liittyviä ongelmia? Onko noin yleensä tietoa, minkälaisia näköhäiriöitä keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet voivat aiheuttaa? Haluaisin aloittaa uuden Klotriptyl Mite -kuurin, sillä olin tyytyväinen siihen, se mm. lisäsi aloitekykyäni, mutten tiedä uskallanko käyttää sitä taas, jos se olikin syypää näköhäiriööni...
2514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mirtatsaphin ja efexor aiheuttaa mulle väsyneenä semmosta , että kun vilkasee nopeesti sivulle, niin tulee migreenin tapanen oire. voi tulla muuten ilmankin lääkkeitäkin ja silloin kun on unohtunut ottaa lääkeen ja vaikutus alkaa kadota.

Äänestä
  • mielummin pienet sivuoireet, kun itku silmässä sängyssä viikko tolkulla. Vointeja kaikille

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nora_ kirjoitti:

Minulle määrättiin masennukseen, ahdistukseen ja niska-hartiaseudun lihasjännitykseen vanhaa masennuslääkettä -jota nykyään käytetään pääsääntöisesti lihasrelaksanttina- nimeltä Klotriptyl Mite. Samoihin aikoihin minulle tuli tietynlainen näköhäiriö, joka ilmaantui aina kun olin erityisen väsynyt. En nyt muista tuliko näköhäiriö ennen vai jälkeen Klotriptyl Miten aloittamisen...

Onko muita Klotriptylin Miten käyttäjiä, jotka ovat saaneet sen sivuvaikutuksena näköön liittyviä ongelmia? Onko noin yleensä tietoa, minkälaisia näköhäiriöitä keskushermostoon vaikuttavat lääkkeet voivat aiheuttaa? Haluaisin aloittaa uuden Klotriptyl Mite -kuurin, sillä olin tyytyväinen siihen, se mm. lisäsi aloitekykyäni, mutten tiedä uskallanko käyttää sitä taas, jos se olikin syypää näköhäiriööni...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu