Niin, kun haluaa hankkia e-pillerit, niin mistä ne voi hankkia, mitä pitää eka tehdä?
noista e-pillereistä
.................
9675
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pillereitä varten täytyy varata lääkäriltä aika, jolloin sit tehdään myös papa-koe. Itse soitin alueeni terveyskeskukseen ja varasin ajan gynelle. Hän sitten suoritti tuon tutkimuksen ja koska kaikki oli kunnossa,kirjoitti hän myös reseptin pillereitä varten. Tietääkseni tämä on ainoa keino, sillä lääkäri pillerit määrää ja tuo papa-koe olisi hyvä tehdä ensin. Terkkarilta saat varmasti lisätietoa asiasta jos on tarve.
Miten puhua äidille tästä. Jätkän kanssa en kauan ole seurustellut, mutta seksiä haluaisimme harrastaa ja kun nuo kortsut ei hänelle ei oikein sovi, ei siis seiso kortsun kanssa. Mikä olisi hyvä tapa puhua äidille asiasta, tapa lähestyä?
Itse en ole vielä tänä päivänäkään äidilleni kertonut asiasta vaikka oletan hänen tietävän. Sisko ja kaverit kyllä tietävät joten heidän kanssa on helppo puhua. Suosittelen kyllä kertomista äidille, varsinkin jos olet alaikäinen. Sillä jos joskus sairastut ja lääkäri määrää lääkkeitä,kuten antibiootteja, kaikki eivät välttämättä sovi pillereitten kanssa käytettäväksi. Oikeaa lähestymistapaa on vaikea sanoa, riippuu ihan äidin luonteesta. Oma äitini on niin "vanhanaikainen" ettei pysty sanaa kuukautiset sanomaan ääneen, joten miten kerrot pillereistä ja seksistä..? Ei ehkä kannata sanoa todellista syytä miksi haluat aloittaa pillerit:) kannattaa ehkä sanoa että haluat olla varma että mitään yllätyksiä ei tapahdu tms.Minulla pillerit vähensivät iho-ongelmia ja runsaita kuukautisia, joten noitakin syitä voi ehkä käyttää lieventämään iskua. Mikäli äitisi olettaa että harrastatte seksiä tai olet harrastanut, hän voi olla jopa tyytyväinen että haluat olla vastuuntuntoinen ja huolehtia ehkäisystä.. Suosittelen kyllä äidille kertomista, kerran se vain kirpaisee :)Jos ei muuten onnistu, niin sanot vaan ihan suoraan. Pillereiden käytön salaaminen on aika vaikeaa ja aikanaan se selviää kuitenkin. Jos ajattelen itseäni äitinä, olisin onnellinen että lapseni kertoisi asiasta minulle.Kaikki harrastavat seksiä aikanaan ja kaikki vanhemmat tietävät sen. Minkä ikäinen muuten olet? 3kk:n pillerit maksavat(ainakin minun käyttämässä merkissä) n.33€, joten kannattaa miettiä onko siihen varaa.
Juu, äsken tulikin tossa kaverin kanssa asiasta puhuttua, jolla itellä myös on pillerit. Ikää on 15. Joo, oma äiti on aika sellainen suojelevainen ja enkä oikeen tiedä miten tämä suhtautuisi. Ajattelin itse käydä terveyskeskuksesta varaamassa ajan enkä varmaan vielä kerro äidille. Kyllä nyt varaa on ne pillerit maksaa, mutta sitten varmaan myöhemminkin hankinnan jälkeen varmaan voin äidille kertoa että pillerit tullu hankittua.
Helpompi se on ehkä ensin hankkia ja sitten kertoa, mutta kokemuksesta tiedän että juttukaverille saattaa olla asian tiimoilta käyttöä. Hyvä jos kaverisi kuitenki tietää. Oman kaverini kohdalla se oli hänen äitinsä joka suositteli tytölleen pillereitä kun sai tietää tämän puuhista :)Kaikki äidit eivät vain ole ihan samanlaisia... Onnea sinulle, toivottavasti kaikki menee hyvin :)
meidän koulun terveydenhoitajalta saa ainakin kolmen kuukauden e-pillerit ilmaiseksi, sitten täytyy mennä gynekologille ja sit joutuu ise maksaaa.
Odota. 15-vuotias on vielä liian nuori harrastamaan mitään seksiä.
Juu elikkä ajanvaraus lääkäriin, siellä ne kyselee sulta kaikki henkilökohtaset asiat jos oot neitsyt, niin gynelle ei kuskata koska sulla ei voi olla mitään tauteja (tai näin minulle ainakin sanottiin, tosin en hankkinutkaan niitä nussimista varten).
Eka satsi on ilmanen, muta myöhemmin joudut maksamaan, huomioi se. ovat aika kalliita.. Mutta tosi hyvä ehkäisyväline jos ehkäsyyn e-pillerit on hankkimassa.
Kuten noista vastauksista on huomattavissa, niin ei ole mitään yhtä oikeaa mahdollisuutta.
Ihan ensimmäiseksi voit ottaa yhteyttä koulusi terveydenhoitajaan, terveyskeskukseen, gynekologille, yksityislääkärille tai ehkäisy-/perhesuunnitteluneuvolaan. Näissä joko sinut tutkitaan heti tai saat kokeilupakkauksen pillereitä mukaasi ilmaiseksi ja kokeet tehdään myöhemmin. Kolmas vaihtoehto on se, että tutkimukset tehdään ja saat sen jälkeen ilmaisen kokeilupakkauksen. Jos et saa ilmaisia pillereitä, saat lääkäriltä reseptin ja haet pillerit apteekista.
Sitten toisaalta tässä on kaksi ongelmaa. Olet alaikäinen ja siksi sinun pitäisi vielä pidättäytyä seksistä kokonaan. Oletko täysin varma, että kroppasi on kehittinyt sisäisesti sellaiseksi, että se on valmis yhdyntään (ja mahdolliseen raskauteen)? Toisekseen, pillerit eivät yksistään takaa 100 %:sta ehkäisyä.
Varsin epäilyttävää myös tuo, "kondomin kanssa ei seiso". Eli toisinsanoen jätkä ei vaan halua käyttää kumia kun saa sinut hoitamaan ehkäisyn. Ja onhan se tietenkin paljaalla kivempi vedellä, harmi vaan, että taudit tarttuvat helpommin ilman kumia. Käyttehän molemmat ensin sukupuolitautitesteissä? Ja pojan on sitten parempi myös maksaa puolet pillereistäsi, ehkäisy kuuluu molemmille, vaikka sinä oletkin se, joka hormoneita itseensä pumppaa.
Olethan tietoinen pillereiden mahdollisista sivuvaikutuksista?