Mustaa pilkkua ulkoseinässä

Maalasin talon Uulan petrooliöljymaalilla. Seinäpintana lautaverhous karhealla pinnalla. Vuoden jälkeen tänä syksynä maalin pintaan kertynyt mustaa pilkkua, jotenkin näyttää epäpuhtauksilta ilmasta tms. MIten saisi pois tämän? ONko kokemuksia näkemyksiä?
147710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

eikä ihan pilkkuakaan vaan isommallakin alalla kirjavana mustana alueena. Talo on maalattu jollain punaisella jo vuosia sitten. Onkohan tuo nyt sitä paljon puhuttua hometta? Olen huomannut sitä vasta tämän viime kesän jälkeen. Kuivaakin oli, ei luulisi hometta tulevan sellaisen kesän aikana.

Äänestä

samasta asiasta kirjoittanut kohtalontoverisi katso keskustelu merkillä hometta sivun alhaalta.

Äänestä
  • Krilla Ustiina

    Äänestä

  • Krilla Ustiina kirjoitti:

    siihen, että en aiemmin ole tuota mustuutta huomannut. Ehkä se on venäjän nokea.

    Äänestä

  • Kiitos, katsoin ketjun läpi ja valaisevaa oli tietoa.

    Äänestä

  • Krilla Ustiina kirjoitti:

    Itsekin ajattelin ensin, että idästä se tulee se musta pilkutus, mutta ilmeisesti se on kuitenkin ilmassa olevien homeitiöiden ja muun epäpuhtauden aiheuttamaa. Ikävää kyllä, yritin kysellä Uulaltakin ja antoivat pesuohjeita, kloriittipohjaiset aineet toimivat parhaiten.

    Äänestä

Hometta se on. Kuivan kesän jälkeen tuli ennätyssateinen syksy ja alkutalvi. Satoi myös tuulen kanssa, jolloin seinät kastuivat.
Nykyisissä maaleissa ei käytetä ilmeisesti enää homeenestoaineita, koskapa ne homehtuvat herkästi. Itsekin maalasin uuden piharakennuksen taatusti kuivana kesällä ja nyt uusi maali on täynnä homepilkkuja.
Ei auta, kuin odotella ensi kesää ja käsitellä pinta homepesulla ja maalata uudelleen.

Äänestä

Saman havainnut nyt. Meillä maalattu 2004 kaikkien Uulan kommervenkkien ja homeenestojen mukaan. Ihan kamalan näköinen.

Lisäksi roslagin mahongilla käsitellyt rimoitukset oikein KUNNOLLA SINISENÄ...

Täytyy alkaa lähestyä tehdasta.

Äänestä
  • Lähestyin tehdasta juuri tässä asiassa ja puhelimessa oli itset hallituksen puheenjohtaja. Koitin kaskustella asiasta asiallisesti, mutta koko asia vedettiin tuulien piikkiin eikä mitään hyvää tullut asian hoitamiseksi. Itse olen pessyt jo pyöröhirret kahtena kesänä ja vain pilkut palaa takaisin. Enään en uulaa talooni laita enkä voi suositella.
    Jos jollakin joka on saman ongelman kimpussa paininut, olisi oikeasti jokin hyvä tapa tai aine jolla asian saa kuntoon, sillä olisi ilmeisesti hyvinkin käyttöä, varsinkin uulaan sekaantuneilla.

    Äänestä

Itsellä myös Uulan petrooliöljymaalilla maalattu siniharmaa talo (2004 kesällä kuivaan pintaan). Syksyllä 2005 iski home ensimmäisen kerran ja 2006 syksyllä oikein kunnolla. Olen pessyt pahimpia paikkoja pariin kertaan kloriitilla ja se kyllä poistaa homeen, mutta työ on aikamoinen.

Maalasin viime kesänä kokeeksi terassin kaiteet Uulan pellavaöljymaalilla ja se näyttäisi kestävän paremmin hometta vastaan.

Syy ongelmaan on siinä, että nykyisin syksyt ja alkutalvet ovat kosteita ja lämpimiä ja siinä, ettei nykyään maaleissa sallita enää kunnon myrkkyjä. Petrooliöljymaali on erityisen herkkää ottamaan hometta myös siksi, että sen pinta on mattamainen ja siihen tarttuu pölyä ym epäpuhtauksia, jotka ovat ruokaa homeelle. Hometta näyttää kuitenkin esiintyvän myös muilla maalipinnoilla (lateksit, muut öljymaalit) ja homepintainen puutalo onkin aika yleinen näky nykyään Etelä-Suomessa.

Äänestä
  • Olen yöpynyt kerran tuollaisessa suht uudessa mustapilkkuhome aitassa kaksi yötä ja se homeen haju tarttui jo kahdessa yössä kaikkiin vaatteisiin, mitä kassissa oli mukana.
    Paha haju.

    Etsikään apua ongelmaan nopeasti!

    Äänestä

  • annu__ kirjoitti:

    Olen yöpynyt kerran tuollaisessa suht uudessa mustapilkkuhome aitassa kaksi yötä ja se homeen haju tarttui jo kahdessa yössä kaikkiin vaatteisiin, mitä kassissa oli mukana.
    Paha haju.

    Etsikään apua ongelmaan nopeasti!

    Tällä ei ole mitään tekemistä ns. hometalon kanssa, sillä tämä home esiintyy vain ja ainoastaan ulkomaalin pinnalla ja on esim. pestävissä suht. helposti pois. Se ei siis ole rakenteissa eikä vaikuta mitenkään sisäilmaan. Ongelma onkin vain kosmeettinen.

    Äänestä

  • home-sweet-home kirjoitti:

    Tällä ei ole mitään tekemistä ns. hometalon kanssa, sillä tämä home esiintyy vain ja ainoastaan ulkomaalin pinnalla ja on esim. pestävissä suht. helposti pois. Se ei siis ole rakenteissa eikä vaikuta mitenkään sisäilmaan. Ongelma onkin vain kosmeettinen.

    Meidän rakas kesämökki on rakennettu puusta ja kattorakenteissa on käytetty nyös vaneria. Vanerit ovat mustuneet, täynnä mustaa pilkkua (hometta) voiko tuo home tarttua oikeaan puuhun? vai onko tuo joku vanerin ominaisuus?

    Äänestä

hometta on, purkuun koko talo

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talomaalari kirjoitti:

Maalasin talon Uulan petrooliöljymaalilla. Seinäpintana lautaverhous karhealla pinnalla. Vuoden jälkeen tänä syksynä maalin pintaan kertynyt mustaa pilkkua, jotenkin näyttää epäpuhtauksilta ilmasta tms. MIten saisi pois tämän? ONko kokemuksia näkemyksiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu