niin lopetin cipralexin 10 mg...täs muutaman kuukauden sitä söin päivitäin...nyt lopetin sen seinään ja kylmä hiki ja painajaisia olen nähännyt..söin sitä paniikkihäiriöön..olen syönnyt kyseistä lääkettä 2 vuotta putkeen pidin tauon ja alotin taas söin 3 kk ja nyt lopetin sen ilman vähenneltyä lääkettä..en vaa seur.pvänä ottannu..niin alkannu tälläset vierotusoireet..olis kiva jos ne loppus.ei ole kiva heräillä yöllä hikeen ja kylmyyteen (kylmähiki) painajaisiin! kokemuksia kauan tällästä kestääpi
tulipas taas lopetettuu
cipralexi
3505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minäkin yritin lopettaa puolen vuoden käytön jälkeen. Vähensin lääkettä pikkuhiljaa, siitä huolimatta aivan kauheet vierotusoireet! Huimas ja pyörrytti jatkuvasti,epätodellinen olo. Ja sit kahen viikon päästä se iski, meinaan paniikkikohtaus. Eli ciprat takasin vaan ja nyt voin ihan hyvin.
monasti olen lopettanu ja jonku kk pärjänny ilma ja aina joutunnu alottaa uuestaa ku alkannu ahistaa nii kauheena ...itkukohtausta sun muuta pelkoja.toivottavasti ei nyt tuu oon viiko ollu ilma toista viikkoo jo...pärjäilemisiä kaikille!voi olla et alproxeja joudun nappailla täs mut sitte ei autolla sais ajaa ..huono puoli se..
Joo, niin siinä vaan kävi, että itsekin jälleen aamulla nappasin cipralexin poskeeni. Sairastuin vuonna 2005, söin lääkkeitä n. 1,5 vuotta ja lopetin. Pari kuukautta meni, että olo oli ihan "normaali" mutta joulukuussa kohtauksia alkoi taas tulla ja koko ajan oli tympee olo. Yritin sinnitellä ja sinnitellä, mutta lomallakin oli paha olla. Joten nyt aloitin lääkityksen jälleen uudelleen ja joudun olemaan lääkärin kehoituksesta tämän viikon ainakin pois töistä. Olen mielenterveyspuolella töissä ja lääkäri epäili että olisin uuvuttanut itseni ja siitä syystä paniikkioireet olisivat palanneet. Tavallaan on aika taas pysähtyä tai jotain.. Sekava teksti, mutta ei voi mitään. Jospa sitä tästä taas "nousisi". Hyvää talvenjatkoa kaikille, vaikka sää on mikä on!