Homeenpoisto

veneestä-

Ostin juuri itselleni ensimmäisen oman veneeni ja kysyisin miten homeen saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta", jolla veneen sisäseinät on vuorattu. Oli perikunta jättänyt veneen oman onnensa nojaan viime keväästä asti ja nyt on aika homeessa sisäpuolelta. Onneksi sentään patjat oli varastossa, eikä veneessä homehtumassa.

8

8528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henry Morgan

      Varovasti pesurilla pesten saa hyvää jälkeä, pesun jälkeen kannattaa antaa kuivua hyvin lämpö päällä.

      Puuosat saattaa joutua hiomaan, öljyämään homesuojaa sisältävällä öljyllä ja tarpeen mukaan lakkaamaan kuivumisen jälkeen. Puuosat myös kannattaa irrottaa ennen pesua, koska muuten niiden öljyäminen joka puolelta on mahdotonta. Ota runsaasti kuvia veneestä ennen ja purkamisen aikana kokoamisen helpottamiseksi.

      Jos vene ei kestä painepesua, Kuusakoski auttaa.

    • JH.

      Sileästä lasikuitupinnasta home lähtee liuottelemalla tolulla, homeenpoistoaineilla ym. tavaralla. Klooripitoista tavaraa voi kokeilla varoen.
      Puupintoihin sisään ja puun huokosiin iskeytynyttä hometta ei tahdo saada kaikkea pois kuin hiomalla pahimmat pois ja vetämällä (loppujen päälle) sitten uuden lakan. Voit tietysti yrittää auttaa homeenpoistoaineilla, mutta pinta jää laikukkaaksi.
      Verhoilu- ja vuorauskankaisiin syvään iskeytynyt home ei taida lähteä kuin vaihtamalla kangas /matto kokonaan. Sillä lailla kuitenkin hyvä homma, että uudella verhoilulla veneen sisälle voi tehdä kummasti tuoreemman ilmeen.

      Homeista materiaalia ahtaissa tiloissa käsitellessäsi muista hengityssuojaimet !

      Kun mekaaninen käsittely on valittu ja tehty, pitää poistaa loputkin homeet. Otsoonikäsittely on keino, jota voit käyttää yllä olevia täydentämässä. Se yltää sellaisiinkin sopukoihin, joihin et kurkottelemalla ja pesurätillä itse pääse. Saman taitaa tehdä peroksidisumukäsittely (muistankohan nyt nimen oikein): ammattimies teippaa veneen umpinaiseksi ja laittaa sisälle laitteillaan sumua, josta vapautuva happi tapaa homeen ja vie hajut. Kummastakin taisi olla juttu viime tai toissa vuoden aikana Venelehdessä.

      Lopuksi on syytä varmistaa tuuletuksen riittävyys laiturissa, matkalla ja talvisäilytykksessä, että uutta hometta ei pääse iskostumaan käsiteltyihin pintoihin. Vanhemmissa veneissä tuuletusventtiilit ym. ovat usein aika puutteelliset.

    • Desinfektori

      Ensin vinyyli, puu ja tekstiilipinnat Puhdistetaan Vetyperoksi / sitruunahappopohjaisella pesuaineella.Kloriitti ei ole paras mahdollinen homeenpoistoon. Tekstiileissä tietysti vaikeasti homehtuneet materiaalit on syytä vaihtaa kokonaan uuteen.Puhdistettavat tekstiilit puhdistetaan höyrypuhdistinta ja painehuuhtelulaitetta käyttäen em. pesuainetta.

      Puhdistuksen jälkeen tehdään hapettava peroksidikäsittely "kuivasavumenetelmällä".Käsittely "tappaa" veneessä olevan mikrobi- ja homekannan. Annetaan vaikuttaa vuorokauden ja tämän jälkeen on TÄRKEÄÄ, että vene käsitellään vielä fysikaalisesti vaikuttavalla pintadesinfektioaineella joka ehkäisee tehokkaasti uutta home- ja mikrobikasvua.Aine on erittäin pitkävaikutteinen ellei sitä pestä vahvasti emäksisellä aineella pinnoilta pois.Pintadesinfektioaineella voidaan myös käsitellä kaikki tekstiilit mm. patjat.
      Näillä konsteilla homeongelmat saadaan minimoitua.Käsittelyt vaativat kylläkin erikoislaitteita ja kemikaaleja ei myydä kuin ammattikäyttöön.

      Teen homedesinfiointeja Etelä-Suomen alueella
      Lisätietoja osoitteessa www.servic.fi

    • Anonyymi

      klooripitoisella kädenlämpöisellä vedellä kun luuttuaa kaikki pinnat 2-3 kertaa ja sitten jollain yleispesuaineliuoksellakin vielä niin siinäpä se. Näin putsasin itse viikko sitten, kuten joka vuosi. Helpointa ja halvinta.

    • Anonyymi

      Piimä on halvinta ja parasta tuohon ja kaiken lisäksi myrkytöntä! Täytyy vaa antaa vaikuttaa kunnolla. Valelet kaikki pinnat reippaasti vaan piimällä, niin home saa kyytiä. Vuorokauden annat muhia ja eiku pyyhkimään homeet pois.

      • Anonyymi

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...

        9 litran saavi, vettä, mikrokuituliina, pesuainetta, vettä, kumihanskat

        siitä se lähtee, oli piimää, klooria, vetyperoksidia tai ei


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe