Homeenpoisto

veneestä-

Ostin juuri itselleni ensimmäisen oman veneeni ja kysyisin miten homeen saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta", jolla veneen sisäseinät on vuorattu. Oli perikunta jättänyt veneen oman onnensa nojaan viime keväästä asti ja nyt on aika homeessa sisäpuolelta. Onneksi sentään patjat oli varastossa, eikä veneessä homehtumassa.

8

8299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henry Morgan

      Varovasti pesurilla pesten saa hyvää jälkeä, pesun jälkeen kannattaa antaa kuivua hyvin lämpö päällä.

      Puuosat saattaa joutua hiomaan, öljyämään homesuojaa sisältävällä öljyllä ja tarpeen mukaan lakkaamaan kuivumisen jälkeen. Puuosat myös kannattaa irrottaa ennen pesua, koska muuten niiden öljyäminen joka puolelta on mahdotonta. Ota runsaasti kuvia veneestä ennen ja purkamisen aikana kokoamisen helpottamiseksi.

      Jos vene ei kestä painepesua, Kuusakoski auttaa.

    • JH.

      Sileästä lasikuitupinnasta home lähtee liuottelemalla tolulla, homeenpoistoaineilla ym. tavaralla. Klooripitoista tavaraa voi kokeilla varoen.
      Puupintoihin sisään ja puun huokosiin iskeytynyttä hometta ei tahdo saada kaikkea pois kuin hiomalla pahimmat pois ja vetämällä (loppujen päälle) sitten uuden lakan. Voit tietysti yrittää auttaa homeenpoistoaineilla, mutta pinta jää laikukkaaksi.
      Verhoilu- ja vuorauskankaisiin syvään iskeytynyt home ei taida lähteä kuin vaihtamalla kangas /matto kokonaan. Sillä lailla kuitenkin hyvä homma, että uudella verhoilulla veneen sisälle voi tehdä kummasti tuoreemman ilmeen.

      Homeista materiaalia ahtaissa tiloissa käsitellessäsi muista hengityssuojaimet !

      Kun mekaaninen käsittely on valittu ja tehty, pitää poistaa loputkin homeet. Otsoonikäsittely on keino, jota voit käyttää yllä olevia täydentämässä. Se yltää sellaisiinkin sopukoihin, joihin et kurkottelemalla ja pesurätillä itse pääse. Saman taitaa tehdä peroksidisumukäsittely (muistankohan nyt nimen oikein): ammattimies teippaa veneen umpinaiseksi ja laittaa sisälle laitteillaan sumua, josta vapautuva happi tapaa homeen ja vie hajut. Kummastakin taisi olla juttu viime tai toissa vuoden aikana Venelehdessä.

      Lopuksi on syytä varmistaa tuuletuksen riittävyys laiturissa, matkalla ja talvisäilytykksessä, että uutta hometta ei pääse iskostumaan käsiteltyihin pintoihin. Vanhemmissa veneissä tuuletusventtiilit ym. ovat usein aika puutteelliset.

    • Desinfektori

      Ensin vinyyli, puu ja tekstiilipinnat Puhdistetaan Vetyperoksi / sitruunahappopohjaisella pesuaineella.Kloriitti ei ole paras mahdollinen homeenpoistoon. Tekstiileissä tietysti vaikeasti homehtuneet materiaalit on syytä vaihtaa kokonaan uuteen.Puhdistettavat tekstiilit puhdistetaan höyrypuhdistinta ja painehuuhtelulaitetta käyttäen em. pesuainetta.

      Puhdistuksen jälkeen tehdään hapettava peroksidikäsittely "kuivasavumenetelmällä".Käsittely "tappaa" veneessä olevan mikrobi- ja homekannan. Annetaan vaikuttaa vuorokauden ja tämän jälkeen on TÄRKEÄÄ, että vene käsitellään vielä fysikaalisesti vaikuttavalla pintadesinfektioaineella joka ehkäisee tehokkaasti uutta home- ja mikrobikasvua.Aine on erittäin pitkävaikutteinen ellei sitä pestä vahvasti emäksisellä aineella pinnoilta pois.Pintadesinfektioaineella voidaan myös käsitellä kaikki tekstiilit mm. patjat.
      Näillä konsteilla homeongelmat saadaan minimoitua.Käsittelyt vaativat kylläkin erikoislaitteita ja kemikaaleja ei myydä kuin ammattikäyttöön.

      Teen homedesinfiointeja Etelä-Suomen alueella
      Lisätietoja osoitteessa www.servic.fi

    • Anonyymi

      klooripitoisella kädenlämpöisellä vedellä kun luuttuaa kaikki pinnat 2-3 kertaa ja sitten jollain yleispesuaineliuoksellakin vielä niin siinäpä se. Näin putsasin itse viikko sitten, kuten joka vuosi. Helpointa ja halvinta.

    • Anonyymi

      Piimä on halvinta ja parasta tuohon ja kaiken lisäksi myrkytöntä! Täytyy vaa antaa vaikuttaa kunnolla. Valelet kaikki pinnat reippaasti vaan piimällä, niin home saa kyytiä. Vuorokauden annat muhia ja eiku pyyhkimään homeet pois.

      • Anonyymi

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...

        9 litran saavi, vettä, mikrokuituliina, pesuainetta, vettä, kumihanskat

        siitä se lähtee, oli piimää, klooria, vetyperoksidia tai ei


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8955
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5624
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5054
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      20
      3913
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2741
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      62
      2696
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe