Homeenpoisto

veneestä-

Ostin juuri itselleni ensimmäisen oman veneeni ja kysyisin miten homeen saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta", jolla veneen sisäseinät on vuorattu. Oli perikunta jättänyt veneen oman onnensa nojaan viime keväästä asti ja nyt on aika homeessa sisäpuolelta. Onneksi sentään patjat oli varastossa, eikä veneessä homehtumassa.

8

8314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henry Morgan

      Varovasti pesurilla pesten saa hyvää jälkeä, pesun jälkeen kannattaa antaa kuivua hyvin lämpö päällä.

      Puuosat saattaa joutua hiomaan, öljyämään homesuojaa sisältävällä öljyllä ja tarpeen mukaan lakkaamaan kuivumisen jälkeen. Puuosat myös kannattaa irrottaa ennen pesua, koska muuten niiden öljyäminen joka puolelta on mahdotonta. Ota runsaasti kuvia veneestä ennen ja purkamisen aikana kokoamisen helpottamiseksi.

      Jos vene ei kestä painepesua, Kuusakoski auttaa.

    • JH.

      Sileästä lasikuitupinnasta home lähtee liuottelemalla tolulla, homeenpoistoaineilla ym. tavaralla. Klooripitoista tavaraa voi kokeilla varoen.
      Puupintoihin sisään ja puun huokosiin iskeytynyttä hometta ei tahdo saada kaikkea pois kuin hiomalla pahimmat pois ja vetämällä (loppujen päälle) sitten uuden lakan. Voit tietysti yrittää auttaa homeenpoistoaineilla, mutta pinta jää laikukkaaksi.
      Verhoilu- ja vuorauskankaisiin syvään iskeytynyt home ei taida lähteä kuin vaihtamalla kangas /matto kokonaan. Sillä lailla kuitenkin hyvä homma, että uudella verhoilulla veneen sisälle voi tehdä kummasti tuoreemman ilmeen.

      Homeista materiaalia ahtaissa tiloissa käsitellessäsi muista hengityssuojaimet !

      Kun mekaaninen käsittely on valittu ja tehty, pitää poistaa loputkin homeet. Otsoonikäsittely on keino, jota voit käyttää yllä olevia täydentämässä. Se yltää sellaisiinkin sopukoihin, joihin et kurkottelemalla ja pesurätillä itse pääse. Saman taitaa tehdä peroksidisumukäsittely (muistankohan nyt nimen oikein): ammattimies teippaa veneen umpinaiseksi ja laittaa sisälle laitteillaan sumua, josta vapautuva happi tapaa homeen ja vie hajut. Kummastakin taisi olla juttu viime tai toissa vuoden aikana Venelehdessä.

      Lopuksi on syytä varmistaa tuuletuksen riittävyys laiturissa, matkalla ja talvisäilytykksessä, että uutta hometta ei pääse iskostumaan käsiteltyihin pintoihin. Vanhemmissa veneissä tuuletusventtiilit ym. ovat usein aika puutteelliset.

    • Desinfektori

      Ensin vinyyli, puu ja tekstiilipinnat Puhdistetaan Vetyperoksi / sitruunahappopohjaisella pesuaineella.Kloriitti ei ole paras mahdollinen homeenpoistoon. Tekstiileissä tietysti vaikeasti homehtuneet materiaalit on syytä vaihtaa kokonaan uuteen.Puhdistettavat tekstiilit puhdistetaan höyrypuhdistinta ja painehuuhtelulaitetta käyttäen em. pesuainetta.

      Puhdistuksen jälkeen tehdään hapettava peroksidikäsittely "kuivasavumenetelmällä".Käsittely "tappaa" veneessä olevan mikrobi- ja homekannan. Annetaan vaikuttaa vuorokauden ja tämän jälkeen on TÄRKEÄÄ, että vene käsitellään vielä fysikaalisesti vaikuttavalla pintadesinfektioaineella joka ehkäisee tehokkaasti uutta home- ja mikrobikasvua.Aine on erittäin pitkävaikutteinen ellei sitä pestä vahvasti emäksisellä aineella pinnoilta pois.Pintadesinfektioaineella voidaan myös käsitellä kaikki tekstiilit mm. patjat.
      Näillä konsteilla homeongelmat saadaan minimoitua.Käsittelyt vaativat kylläkin erikoislaitteita ja kemikaaleja ei myydä kuin ammattikäyttöön.

      Teen homedesinfiointeja Etelä-Suomen alueella
      Lisätietoja osoitteessa www.servic.fi

    • Anonyymi

      klooripitoisella kädenlämpöisellä vedellä kun luuttuaa kaikki pinnat 2-3 kertaa ja sitten jollain yleispesuaineliuoksellakin vielä niin siinäpä se. Näin putsasin itse viikko sitten, kuten joka vuosi. Helpointa ja halvinta.

    • Anonyymi

      Piimä on halvinta ja parasta tuohon ja kaiken lisäksi myrkytöntä! Täytyy vaa antaa vaikuttaa kunnolla. Valelet kaikki pinnat reippaasti vaan piimällä, niin home saa kyytiä. Vuorokauden annat muhia ja eiku pyyhkimään homeet pois.

      • Anonyymi

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, kysyisin miten piimän saa poistettua eri materiaaleista, pääasiassa puusta ja vinyylista ja lyhytkarvaisesta "matosta"?

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miten noita nyt yleensäkin pestään? Samalla tavalla kuin millä tahansa muullakin pesuaineella, eikö? Miten saan kloriten/ sitruunahapon/vetyperoksidin jne. pois...

        9 litran saavi, vettä, mikrokuituliina, pesuainetta, vettä, kumihanskat

        siitä se lähtee, oli piimää, klooria, vetyperoksidia tai ei


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      63
      3776
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3159
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      81
      2381
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1630
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1398
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1270
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1172
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      1005
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      49
      993
    Aihe