sain ensimmäisen kohtauksen heinäkuussa 04 sitten päätettiin vielä katsella koska kyse oli ensimmäisestä kerrasta..
toinen kohtaus tuli noin 2v. jälkeen toukokuussa 2006 jonka jälkeen lääkitys päätettiin aloittaa.
minulle määrättiin deprakinea tajuttomuuskouristuskohtauksiin.
Olen ollut tällä hetkellä noin viikon kotona (sitä' ennen ehkä 1vk ei normaali olo), koska en uskalla lähteä ulos kummallisen heikottavan ja huimaavan olon takia ja silmissä väpättää myös jatkuvasti, tuntuu että jalat lähtee alta ja sumuinen olo päässä jatkuvasti myöskin...soitin tänään neurologille ja hän arveli että lääkepitoisuus on liian alhainen, josta kyseiset oireet johtuvat, koska annostus on ollut kuulema hyvin pieni ( 2x 300mg tabletti/pv. Joten hän ajatteli että kokeillaa niin että aamulla 1 tabletti ja illalla 2.
Ihmetteln vain että jos 2 vuotta pärjäsin ilman lääkkeitä ilman mtn oireita ja sen jälkeen lääkkeen kanssa ei ollut mtn ongelmia... niin missä vaiheessa tulin lääkkeestä niin riippuvaiseksi, että sen tason ollessa alakantissa menetän normaalin toimintakykyni kokonaan???? eli tilanne on 2 viikossa mennyt erittäin hyvästä kovin huolestuttavaksi ainakin omasta mielestäni :(
onko kellään mtn neuvoja tai kokemuksia jaettavaksi....?
-keppi3-
toinen kohtaus tuli noin 2v. jälkeen toukokuussa 2006 jonka jälkeen lääkitys päätettiin aloittaa.
minulle määrättiin deprakinea tajuttomuuskouristuskohtauksiin.
Olen ollut tällä hetkellä noin viikon kotona (sitä' ennen ehkä 1vk ei normaali olo), koska en uskalla lähteä ulos kummallisen heikottavan ja huimaavan olon takia ja silmissä väpättää myös jatkuvasti, tuntuu että jalat lähtee alta ja sumuinen olo päässä jatkuvasti myöskin...soitin tänään neurologille ja hän arveli että lääkepitoisuus on liian alhainen, josta kyseiset oireet johtuvat, koska annostus on ollut kuulema hyvin pieni ( 2x 300mg tabletti/pv. Joten hän ajatteli että kokeillaa niin että aamulla 1 tabletti ja illalla 2.
Ihmetteln vain että jos 2 vuotta pärjäsin ilman lääkkeitä ilman mtn oireita ja sen jälkeen lääkkeen kanssa ei ollut mtn ongelmia... niin missä vaiheessa tulin lääkkeestä niin riippuvaiseksi, että sen tason ollessa alakantissa menetän normaalin toimintakykyni kokonaan???? eli tilanne on 2 viikossa mennyt erittäin hyvästä kovin huolestuttavaksi ainakin omasta mielestäni :(
onko kellään mtn neuvoja tai kokemuksia jaettavaksi....?
-keppi3-
Vastaukset 3
Vanhimmat
itse rupesin syömään lääkkeitä vuonna 2004
ensin oli pari tablettia deprakinea ja taisi hetken auttaakkin, mutta varsinkin viimekuukaudet on ollut täysin tuskaisia.
Nykyään joudun syömään yli 10 tablettia päivässä ja huonovointisuuttakin siinä tietysti tulee.... eli kohtauksia tulee noin 2-5 krt viikossa.
Ja muisti on ruvennut pätkimään :(
Mun mielestä nuo oireet vaikuttavat ennemminkin lääkkeen sivuvaikutuksilta. Kaikki epilääkkeet ovat melkoisia keskushermostoon vaikuttavia myrkkyjä, ja voivat vaikuttaa eri tavoin. Lue mitä siinä lääkepakkauksen mukana tulevassa lappusessa sanotaan sivuvaikutuksista, luetellaanko siinä tuollaisia oireita? Entä oletko lukenut netistä muiden kokemuksia Deprakinestä?
Mulla ainakaan lääkettä ei ole koskaan LISÄTTY ellei ole ensin tullut kohtausta! Musta tuntuu, että mä olisin vastaavassa tilanteessa esittänyt lääkärille lääkkeiden vaihtotoivomuksen. Mutta seuraa tilannetta ja ota enemmän selvää niistä lääkkeistä. Ja muista että sinä teet lääkärin kanssa yhteistyötä, eli kerro tosi tarkkaan tuntemuksistasi ja oireistasi. Koska jokainen epilepsia tuntuu olevan yksilöllinen, ei neurologitkaan aina heti keksi parasta mahdollista lääkettä kullekin "potilaalle". Siksi se lääkitys etsitään yhdessä "potilaan" kanssa.
http://fi.sanofi-aventis.com/tuotteet/Deprakine_depot_500_rakeet_spc.pdf