1900-luvun alun talossa? Peltikatto on suunnitteilla, aiemmin ollut tiili. Talo on Salon lähellä, mikäli sijainti vaikuttaa käytettyyn kattotyyliin. Paljonko tulee lisää hintaa, mikäli laittaa jalkarännit, onko tietoa?
ovatko jalkarännit
6
1283
Vastaukset
- aanelonen-
..paikkakuntasi rakennustarkastajalta. Ei sinun kannata luottaa tällaisilla saiteilla saamiisi vastauksiin.
- hajulla
muistelisin et konesauma katto ois n 25e neliö ja jalkokouru n 40e metri. mut pohjat pitää olla kunnossa eli aluskate tuuletusrimat laudoitus lähes umpi otsalaudat ja telineet.uusi tiilikatto alle puolet tästä hinnasta asennettuna.kumpikin perinne katto.kumpiko parempi=kumpikin
- heittoja ollenkaan
Hinta suunnilleen sama jalkarännillä tai kourulla. Jalkaränni vain vaatii säännöllisen puhdistamisen
- jespetijes
Ken kouruja ei säännöllisesti putsaa? Kerran vuodessa pitää kiivetä katolle, sanoo Raksystems.
- ne kuuluu
Eli meillä on aivan sama tilanne. Talomme on maalla kantahämeessä, haluan ehdottomasti jalkarännit koska ne tekevät rivipeltikatosta "arvokkaan", minun silmissäni ilman niitä kyse on halpismallista.Niissähän on käsityönleima mitä vanha talo tarvitsee.
Voisin kuvitella että taajamssa ne saatetaan vaatia, mutta taajaman ulkopuolella se on ihan sama. Tee silti ;-)- hintaa
Paljonko joutuu maksamaan lisää, jos jalkarännit teettää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353