uuu

uuu

moi, kirjottelen eka kerta, mutta nyt oon tosiaankin avun tarpeessa... Löysin tiisteina 6platyn poikasta, mulla on40l akva, ja siellä jo 4platya,2miltsiä ja monninen sekä leväkatkarapu.
syökö mikääs niistä pieniä poikasia, kun tänään näin niitä vain 5, onko se syöty, vai onko se vaan jossain piilossa....?nii ja sit... Mitä poikasille pitäis antaa,miten ruuan niille vois antaa, kun koklasin syöttää niille tavallista hiutaleruokaa, mut muut kalat söi sen ennenkun hiutaleet pääs pohjalle kalanpoikasille...miten nopeesti kalat kasvaa 1cm pitkiks, ne on nyt 4-5millii.muuten akva voi hyvin!!!

3

408

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RRR

      Lähdetääns nyt siitä ensin liikkeelle että sulla on tuo allas liian pieni tuollaiselle kalastolle ;O(
      Platyille suositellaan 60l ja siitä ylöspäin jossain saattoi olla tuo 40l mutta on liian pieni kun kummiskin lisääntyvät aikas hyvin..
      Mikähän monninen sulla siellä on???
      Kyllähän se voi olla syöty tai sitten piilossa vaikea sanoo????
      Poikasille voi antaa hiutaleita murskaamalla ne ihan pieniksi..Ens alkuun jossei ole poikas ruokaa???
      Poikas ruoka siittä parempaa pikkusille koska siinä on enemmän vitamiinejä jotka on kasvun kannalta tärkeitä...
      Tuossa muutamia merkkejä(Sera mikropan, Tetra Min min ja Tetra min baby)
      Artemiaa voi kans syöttää...
      Jotku ruokkii myös kananmunan keltuaisella mutta likaa akvan äkkiä..
      Riippuu tietty vähä millaista ruokaa annat että kuinka nopeesti kasvaa???
      Mistä tiedät että akva voi hyvin???
      Tiedätkö vesiarvoja numeroina??

      Vertaat suurimman kalan suuta poikaseen niin siittähän sen tietää syökö joku poikaset;=D

      Mitä ja kuinka paljon sulla on siellä kasveja??
      poikasilla olis hyvä olla pintakasveja ja/tai sammalta

    • harakka1

      Jos nyt en puutu tuohon alimittaiseen altaan kokoosi, vaan vastailen ihan kysymyksiisi.....
      Kaikki kalat syövät kalanpoikasia, myös vanhemmat.
      Synnyttävien hammaskarppien (platyt, millikset jne) poikasille pitää olla pinnassa kasvitiheikkö jonka suojaan pääsevät turvaan. Näiden kalojen poikaset kun nousevat pintaan heti synnyttyään. Eli jos sulla ei ole erillisiä pintakasveja, anna köynnöstävien kasvien kasvaa pintaan asti.
      Näiden kalojen poikaset kyllä osaavat syödä hienoksi hienonnettua hiutaleruokaa. Ota hiutale kämmenelle ja murenna se kynnellä aivan tomuksi ja sirottele siihen pintakasvustoon.
      Sentin mitan poikaset saavuttaa varmaan siinä 1-2 kk iässä.

    • fish KING

      Noi kalasihan tosiaan tarvitsevat hieman suuremman akvaarion ja ennen kaikkea kovaa vettä, vaikka poikivatkin niin se ei ole merkki hyvistä oloista. Kalat voivat paniikin omaisena reaktiona tehdä jälkikasvua jos niitä uhkaa tuleva kuiva kausi luonnossakin. Onkohan vesi olsuhteet oikeat kalastollesi.

      Akvaarion koko tosiaan ei ole paras mahdollinen lemmikeillesi. Tuplasti suurempi olisi jo puolet parempi :) Monniset ovat parvikaloja isolla Pllä ja ne vaativat kamuja turvakseen ja seurakseen vähintään viittä vielä tuolle kaverille lisää. Leväkatkoja suositellaan pidettäväksi yhtä katkaa kymmentä litraa kohden jotta niiden ominaisuus levän poistajana tulee esiin.

      Poikasia taasen akvaariossasi taatusti verottaa nuo kaikki kalasi välivedessä, monisetkin saattaa syödä raatoja mutta eläviä ne eivät saa kiinni ja tapa.

      Poikasille on olemassa omaa poikas ruokaa jota saat akvakaupastasi, voit myös kokeilla pakaste artemiaa tai kasvattaa sitä itse.

      Yks keinohan olis että jättäisit tän nelikymppisen poikas altaaksi jos haluat niillä tehtailla mutta mitään bisnestä et niillä pääse tekemään saatika rikastumaan sillä juurikin kaloista joiden tiedetään helposti poikivan ja saavan jälkikasvua, myydään eniten joten myös poikasten tarjontaa on eniten ja kauppiaalta kannattaakin udella kaloja ostettaessa onko hän valmis vastaanottamaan tulevia pentuja kun niitä sata varmasti on tulossa. Hankkisit sen vaikka satalitrasen akvan seuraakvaksi kaloillesi ja samalla perehtyisit akvaario veden kovettamiseen jonka synnyttävät karpit ehdottomasti vaativat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1444
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      716
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      138
      671
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      36
      580
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      551
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      203
      551
    9. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe