Ilotulitteet yksityisiltä

tulisi

kieltää, jo yksistään niiden saastuttamisen takia ja toinen syy, pelottavaa kun humalainen hyörii niitten paukkujensa kanssa lapset ympärillä.

Meillä ei ammuta yhtään rakettia.
Olis aivan riittävä kun kaupungit/kunnat/järjestöt, näitä paukuttelee.

12

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiellettäisiin viina

      Enemmän viina aiheuttaa vammoja ja kuolemia kuin ilotulitteet.

      Vai pitäiskö kieltää junat? Niillekin on sattunut onnettomuuksia paljon tänävuonna.

      Syytä olisi varmaan myös harkita kaikkien terävien veitsien ja puukkojenkin kieltämistä. Niin voisihan nekin sit sallia vaikka kunnan/valtion tai jonkin järjestön käyttöön... sit käytäis kaikki leikkauttamas leipämme niillä.. ettei vaan sattuis mitään..

    • make

      jos olisit mun vanhempi niin sanoisin että olet tiukkispilkunviilaaja

      "nyhph meillä ei ammuta yhtään rakettia"

    • käyttö

      Ymmärrän hyvin Uuden Vuoden paukuttelun,mutta en sitä että aletaan paukutella jo viikkoa aikaisemmin.Vantaalla on paukkunut viikon verran öisin.

      • rerer

        meillä ainakin ammutaan! ja ammutaan vaikka teidänkin puolesta. en jaksa tota valitusta kun kokoajan valitetaan että "raketit kiellettävä"
        Ne ampuu ketkä haluaa.


      • maaseudulle

        muuta vantaalta maaseudulle ja samalla poistuu ongelmasi

        kaupungeissa on kaupunkien ongelmat ja maaseudulla on maaseudun ongelmat.

        vapaa valinta!


      • make

        ei riitä resurssit valvomaan pikkupoikia. Poliisi jos sattuu paikalle ja sattuu kuulemaan paukkeen ehkä saattava reagoida.


    • raketit on peestä

      Joo ratettien ampuminen pois yksityisiltä.Kaupungit ja kunnat sais vaan ampua.Loppuisi se täältä maaltakin joulusta saakka kuuluva rakettien ampuminen.No nuoriso on taas erimieltä,lapsellista touhua sanon minä.En ole koskaan pitänyt uuden vuoden raketeista,mitä niissä muka on ? Ihmiset vaan satuttavat itsensä ja saa pelätä tuleeko raketit sisälle.Ihmisillä ei ole mitään vastuuta,kännissä räiskitään niin rttä tuntuu.Lakialoite eduskuntaan raketit pois yksityisiltä piste.

      • Mmm.

        Ei ei ei! Mummot!


    • kieltää.

      Muutaman kerran oon miettiny, että menenkö nostelemaan noita pikku "kullannuppuja" korvista ilmaan, kun ei PERKELE piittää mistään säännöistä mitään. Samalla hetkellä kun raketit, räjähteet.. jne. tulee myyntiin, se paukuttelu alkaa. Vituttaa herätä keskellä yötä siihen että jonkun apinan on päästävä toteuttamaan itseensä. Se on myöskin aika ikävä asia esim. koirille, jotka säikkuvät taatusti moista metakkaa. Ja joka vuosi sattuu haavereita niitten kanssa. jos edes pidettäisiin kiinni asetuksista ja kunnioitettaisi muitakin ihmisiä, eläimiä, niin ihan jees ois. No parempaa vuotta 2007 joka tapauksessa !

      • annanko

        osoitteen ???


      • ilman muuta.
        annanko kirjoitti:

        osoitteen ???

        Koska tahansa, missä tahansa, missä merkeissä hyvänsä. EI ELÄMÄÄ KANNATA PELÄTÄ.


    • Ei_ilotulitteille

      Jos ilotulitteet häiritsevät, kanna kortesi kekoon: www.adressit.com/ei_ilotulitteille

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe