kesällä vai talvella parempi

no..siinä se jo tuli!perustelkaa!KIITOS!!!
5503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni vuodenajat eivät vaikuta asiaan. Koira hankitaan vuodenajasta riippumatta, kun uusia pentueita syntyy. Paras aika on se kun itselläsi on aikaa olla pennun kanssa kotona. Eli lomaa tarvitset kun pentu tulee, sitä ei voi jättää yksin kotiin.

Äänestä

No, itselläni kun on harrastuskoiria ja tarkkaan valitut vanhemmat niin sillä mihin vuodenaikaan pennut syntyvät ei ole mitään merkitystä.
Mutta jos nyt leikitään....
Jos saisin päättää niin luultavasti touko-kesäkuussa ottaisin. Hyvä aika pitää töistä kuukauden loma ja helpompaa ulkoiluttaa pientä pentua kun on "lämmin" ja voi mennä metsään yms

Toisaalta eka koirani tuli marraskuun alussa ja ei siinäkään mitään ongelmia ollut. Oli vain hieman mietittävä kovilla pakkasilla ettei masu jäädy.

Äänestä
  • Mielestäni ei ole mitään merkitystä ottaako koiranpennun kesällä vai talvella. Kesällä on ehkä helpompi (siistimpi) päästää koira ulos pissalle, mutta tuo kuukauden loma on mielestäni melkoisen tuhoon tuomittu juttu.
    Koira pitäisi suht nopeasti opettaa olemaan yksin päivisin, mikäli sen pitää tulevaisuudessa siihen tottua. Jos olet koiran kanssa ensin kuukauden kotona, koira tottuu siihen että joku ihminen on koko ajan lähellä ja ongelmat alkavat kun sen pitäisikin yhtäkkiä olla kaikki päivät yksin.
    Sanoisin, että mikäli pystyt viikon totuttelemaan koiraa yksinoloon, se riittää oikein hyvin.

    Äänestä

  • Lillis1 kirjoitti:

    Mielestäni ei ole mitään merkitystä ottaako koiranpennun kesällä vai talvella. Kesällä on ehkä helpompi (siistimpi) päästää koira ulos pissalle, mutta tuo kuukauden loma on mielestäni melkoisen tuhoon tuomittu juttu.
    Koira pitäisi suht nopeasti opettaa olemaan yksin päivisin, mikäli sen pitää tulevaisuudessa siihen tottua. Jos olet koiran kanssa ensin kuukauden kotona, koira tottuu siihen että joku ihminen on koko ajan lähellä ja ongelmat alkavat kun sen pitäisikin yhtäkkiä olla kaikki päivät yksin.
    Sanoisin, että mikäli pystyt viikon totuttelemaan koiraa yksinoloon, se riittää oikein hyvin.

    Noh, noh, ihan hyvä pointti Lillis1, mutta eihän se nyt sitä tarkoita että jos on kuukauden kotona että se koira silloin jää kylmiltään yksin. Ihan samalla tavalla viikonkin kotona ollut voi tehdä noin tyhmästi.

    Olin itse pentuni kanssa kuukauden kanssa kotona ja se oli aivan mahtava juttu. Sain se opetetuksi lähes sisäsiistiksi tuossa ajassa ja opetettua sen myös olemaan yksin rauhallisesti.
    Niin ja tietenkin saimme puuhattua päivisin paljon kaikkea kivaa sen sijaan että se olisi heti ollut päivän yksin.

    Eli ei se mikään tuhoontuomittu juttu ole kun vain käyttää järkeään eikä tosiaan jätä sitä koiraa kylmiltään yksin. Kuukaudessahan sen pennun ehtii todella hyvin opettamaan yksinoloon, pikkuisen kerrallaan. TOsin minulla oli sellainen herra että se ei ollut moksiskaan mistään yksinolosta eli varmasti olisin voinutkin sen viikon jälkeen lähteä töihin mutta kesäloma kun oli niin...;)

    Äänestä

Toisaalta hyvä että lumi oli peittänyt jo kaiken pikkukivistä, purukumeista ja tumpeista lähtien.. eipähän niitä päässy napsimaan. Toisaalta taas ei voinut kauhean pitkään olla pihalla kylmässä. Mutta onneks nyt ei kauheen kylmä talvi muutenkaan ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankkia pentu?? kirjoitti:

no..siinä se jo tuli!perustelkaa!KIITOS!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu