Supistukset

tietämätön...

olen rv 27 ja vatsani on usein kivikova. Veikkaisin supistuksia. Ne ovat kivuttomia, mutta silti tunnen kun vatsa menee kovaksi useita kertoja päivässä. Onko normaalia?

8

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne on

      Täysin vaarattomia. Kohtu vaan valmistautuu tulevaan koitokseen.

      • kuin kymmenen..

        kertaa päivässä, eivät välttämättä vaarattomia. Kannattaisi lääkärissä tarkistuttaa tilanne ja välttää tilanteita, joissa saa supistuksia. Lepo on tärkeää!


      • kans sellaista

        tunnetta,niinkuin joku jännittäisi ja kiristäisi vatsalihaksia mun puolesta. Ei tee kipeää mutta vähän epämiellyttävältä tuntuu. Neuvolan täti oli sitä mieltä,että kohdun kasvua yms. ei siis supistuksia.
        Määritteli supistukset niin,että tulevat säännöllisesti ja kestävät 30-60 sekuntia kerrallaan.


      • määritelmä!
        kans sellaista kirjoitti:

        tunnetta,niinkuin joku jännittäisi ja kiristäisi vatsalihaksia mun puolesta. Ei tee kipeää mutta vähän epämiellyttävältä tuntuu. Neuvolan täti oli sitä mieltä,että kohdun kasvua yms. ei siis supistuksia.
        Määritteli supistukset niin,että tulevat säännöllisesti ja kestävät 30-60 sekuntia kerrallaan.

        Joko hieman olet käsittänyt väärin tai neuvolan th ei ole asioista tietoinen. Ehdotan lääkärin kanssa juttelua... Kohdun kasvusta voi aiheutua supistuksia, jotka eivät ole vaarallisia ja tulevat satunnaisesti, mutta sellaiset miedot ja harvahkot voivat olla myös hankaluuksia aiheuttavia.


      • ymmärryksessä
        määritelmä! kirjoitti:

        Joko hieman olet käsittänyt väärin tai neuvolan th ei ole asioista tietoinen. Ehdotan lääkärin kanssa juttelua... Kohdun kasvusta voi aiheutua supistuksia, jotka eivät ole vaarallisia ja tulevat satunnaisesti, mutta sellaiset miedot ja harvahkot voivat olla myös hankaluuksia aiheuttavia.

        ei kyllä normaalisti ole mitään vikaa:)Ja th.kin on vuosia työtään tehnyt. Vähän asia kummastutti minuakin,kun synnyttäneet ystävättäret olleet sitä mieltä että supistuksista on kyse.
        Nämä minun tuntemukset tulee tosiaan hyvin epämääräisesti. Useinmiten sitten kumartelun yhteydessä,kun tulee.


    • Ruska

      Kyllä ne supistuksia on. Mun koko raskausajan tullu supistuksia säännöllisen päivittäin. Töissä eritoten kumarrellessa. Eivät ole kivuliaita, välillä vaan todella epämiellyttäviä. Ja edelleen näin mammalomalla supistelee päivittäin, öisinkin.
      Mulla ei siis levolla mitään merkitystä. Iltaisin alkaa supistelemaan enemmän.

      Mun neuvolaterkkari on uran tehnyt kätilö ja sanoi että jos eivät ole kivuliaita, eikä säännöllisiä, niin supistuksia saa tulla parisen kymmentäkin päivässä ennen kuin tarvitsee huolestua.

      Mulla viikot nyt 37 6

    • Supistelija*

      Kannan vielä oman kokemuksen kekoon, jos joku vielä näin uutena vuotena tätä lukee .. ;)

      Minulla on 29rv menossa ja supisteluja on ollut noin viikolta 12 alkaen. Aluksi supparit tulivat harvoin, ei edes päivittäin. Vatsa kovettui kivikovaksi eikä kipuja ollut.

      Sitten n. viikolta 18 alkaen supparit muuttuivat päivittäisiksi töissä aina kun nousin tuolilta seisomaan tai kävelin reippaammin. Neuvolalääkäri kirjoitti viikon saikkua. Viikon päästä kokeilin töissä uudestaan, mutta koska supisteluja tuli noin 20 työpäivän aikana ja lisäksi mukaan tuli liitoskivut ja unettomat yöt, yksityislääkäri kirjoitti 2 viikkoa lomaa.

      Supparit muuttuivat kivullisiksi ja parina iltana tuli säännöllisesti 10min välein useita tunteja. Kävin Naikkarilla, paikat oli kiinni hienosti mutta kohdunkaula hieman pehmentynyt. Lääkäri kirjoitti sairauslomaa koko loppuajaksi.

      Naistenklinikan lääkäri sanoi minulle näin: jos supistelut ovat epäsäännöllisiä kivuttomia, harvoin aiheutuu kohdunkaulaan muutoksia. Jos supistelut ovat säännöllisiä, kivuliaita ja varsinkin jos tulee verensekaista limaa, se tarkoittaa että kohdunkaula on ruvennut aukeamaan.
      Lääkäri sanoi myös, että vaikka kohdunkaula olisi auki, niin synnytykseen voi kestää vielä hyvin viikkoja. Silti supistelujen kanssa pitää olla varovainen, lääkäri sanoi, että vähän aika sitten hänen potilaalla täysin kiinni ollut kohdunkaula olikin seuraavana päivänä täysin auki ja vauva syntyi. Lääkäri myös sanoi, että rv25 lähtien "kaikilla" supistelee. Koskaan ei voi tietää kenellä se on "normaalia harjoitusta" ja kenellä se ennakoi synnytystä. (huom. muistelen että lääkäri sanoi näin, syyttäkää minua eikä lääkäriä jos olen ymmärtänyt jotain väärin ja kirjoitin ns. puppua;)

      Minulla on tullut säännöllisiä kivullisia suppareita nyt lähes päivittäin ja silti paikat on upeasti vielä kiinni. Mutta tämä minulla, mitä sinulla?

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu. Vaihtelua voi olla tosi paljon. Niin syntyessä kuin kuollessa, et tiedä koskaan, milloin lähtö tulee-nämä molemmat asiat ovat yksin Luojan käsissä. Minulla neljäs raskaus menossa, supistelee välillä säännöllisesti välillä harvakseltaan, välillä kipuja välillä kuin en raskaana olisikaan. Viikkoja nyt 38, joten ei enää ennenaikainen, mutta ehkä ei tarvitse kiirehtiä. Käynnistykseen en enää halua, se usein vain sotkee kuvioita kun häiritään luonnollista etenemistä kemiallisilla lääkkeillä..ja päätyy helposti sektioon..Joka taas monin puolin huonompi kuin normi synnytys. Liikunta on tärkeä loppuun asti...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe