Muutan uuteen kotiin (sinkku) ja pitäisi hankkia uudet kalusteet. Rahaa ei ole hirveän paljon käytettävissä joten on tyydyttävä suht halpaan. Esimerkiksipä Ikea vs. Sotka. Kummassakin tavara on tietysti halvalla tehtyä eikä siltä kovin paljon voi odottaa. Mutta silti, kumpaa suosittelisitte esim. tv-tason ja sen sellaisten hankintapaikaksi, noin niinku tavaran laadun ja kestävyyden suhteen? Mieluilen tumman puun värisiä tasoja.
TV-taso Ikeasta
vai Sotkasta?
51477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tasoa ja yllätykseni oli suuri kun taso oli valmistettu puristemassasta. mutta jos et kauan tasoa tule pitämään valitse se joka miellyttää silmää. vot sitten myöhemmin ostaa hyvällä omallatunnolla laadukkaamman. itse valitsimme lasisen tv tason ja tykkäämme. niitä vaan ei tavallisista huonekaluliikkeistä löytynyt.niitäkin oli monen eri hintaisia liikkeen nimeä en nyt muista.
itselleni selvä valinta on Ikea. Sotkan tavara on lastulevyä ja ainakin oma kokemuskeni on niistä halvoista todella heikko.
Ikean kalusteet ovat monet puulevyä joka on huomattavasti kiitollisempi materiaali kuin tuo liki korjaamaton lastulevy ja samalla muutoinkin malleiltaan mukavampia
Ikean edullisuus perustuu vielä mielestäni enemmän mahdollisuuteen myydä edullisesti jättivalikoimaa kuin Sotkan tehdään halvalla malliin.. Tiedä sitä sitten, mielikuvistahan on paljon myös kyse.
Jyskin jättäisin väliin myös ellen sitten ole ostamassa niitä mäntyisiä kalusteita joissa kyllä on todella erikoinen haju.
Niin ja yksi juttu Ikeasta. Siellä on tv-tasoissa ja kirjahyllyissä ilmoitetu maksimikuorma joten ei tarvitse arvailla kestääkö se tuote vai ei. Esim jos kirjahyllyssä on kirjoja kuten nimi kertoo niin painoa on aika huikeasti. Billyt on oleet jo ikuisuuden käytössä ja suorin hyllyin!
..hdottomasti Ikean, mutta kyllä sielläkin on erilaatuista tavaraa joten tee valintaa paikanpäällä.
Me hankimme Ikean Markör Tv-tason ja muita sarjan kalusteita. Ovat puisia ja jämäköitä, ei mitään kiikkeriä lastulevyromuja. Hinta ja laatu minusta täysin kohdallaan. Sotkan pilipali vehkeisiin en itse uhraisi euroakaan.
Huonekalukasaajan näkökulma: Ota ikea. Saat ehkä hiukan enemmän laatua, mutta ennen kaikkea: hyvät ohjeet. Uskon että Sotkassa saat kaupan päälle itkun kun yrität koota huonoilla ohjeilla.