vaaditaanko nykyään,
- että jokaisen poliisin tukka ajetaan pois. Ennen se tehtiin vain rikollisille, jotka joutivat vankilaan ja osittain armeijaan mentäessä?
- että poliisit kulkevat ylkotehtävissäkin, kaduilla ym. paljain päin?
- että pollarin pitää jauhaa samalla purukumia ja pitää tupakansätkää suussaan, kun ottaa todistajien nimiä jossakin tapahtumassa. Vastenmielistä!
- että pitää esiintyä reteesti ja tuhmia sanoja käyttäen?
Onko nykyään näin, Marrku Salminen, ent. huumedekkari?
Tuleeko nyt ohjeistusta ja KENTÄN VALVONTAA!
JK.
- että jokaisen poliisin tukka ajetaan pois. Ennen se tehtiin vain rikollisille, jotka joutivat vankilaan ja osittain armeijaan mentäessä?
- että poliisit kulkevat ylkotehtävissäkin, kaduilla ym. paljain päin?
- että pollarin pitää jauhaa samalla purukumia ja pitää tupakansätkää suussaan, kun ottaa todistajien nimiä jossakin tapahtumassa. Vastenmielistä!
- että pitää esiintyä reteesti ja tuhmia sanoja käyttäen?
Onko nykyään näin, Marrku Salminen, ent. huumedekkari?
Tuleeko nyt ohjeistusta ja KENTÄN VALVONTAA!
JK.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olet oikeassa, kaikki poliisit ovat kaljuja. Naisetkin.
Kaikki polttavat tupakkaa keikkapaikoilla, nekin jotka eivät tupakoi.
Kaikki käyttävät tuhmia sanoja sekä ovat ilkeita.
Näin se vaan maailma muuttuu, kaikinpuolin.
tiedät sen itsekin.....ei kannata vetää itseensä, jos kollegan käytös loukkaa ja asiakaskunta reagoi siihen....
ovat posliineja tai porsliineja. Tämä on koettu ja nähty.
tarkoittaneeko tämä tätä nykymuodin mukaista tapaa ajella tietyn kehonosan karvoitusta?
Vai koitatko vihjata minulle nyt jotain johonkin muualla olleeseen kirjoitukseeni liittyvää?
Vai pidätkö naisia vain hauraina, helposti särkyvinä posliininukkeina?
Minä ajattelen posliinia harrastuskohteena, mielenkiintoisena sellaisena.
tupakoida ja ajaa päänsä kaljuksi... ? onhan se pelottavamman näköistä ku on gansterin näköinen poliisi
Näin se vaan Suomessa on. Teki poliisi niin tai näin, niin aina löytyy joku idiootti, jonka mielestä meni väärin päin.
kahviloiden, paitsapaikkojen ja pankkiautomaattien luona auto jätetään kiellettyyn paikkaan, koska mennään syömään! Eio ole lain mukaista!
Sama juttu pankkiautomaatilla ja kioskilla. Siinä se auto yksikseen töllistelee.
Tahdotteko kuvia ja lisätietoja, Otoksia on kohta 50-60 kpl. Kaikki talomme nurkalta kalliosta!
Älä sitten tule minua sakottamaan, jos autoni on 5 cm viivan yli ruudussaan!
Harvemmin poliisi kirjoittelee pvm:ä, koska se on pysäköinninvalvonnan heiniä...Normaalisti poliisia ei kiinnosta pätkääkään onko sinun autosi pysäköity hieman väärin!
Kirjoituksesta näkee, ettei Ykä ole ruudinkeksijä, eikä taida laistakaan tietää mitään.
Kun poliisipartio menee työaikanaan syömään tai kahville, taikka esimiehen luvalla vaikka automaatille, niin se tapahtuu työn lomassa, eli poliisit ovat koko ajan virantoimituksessa.
Jos kiireellinen keikka tulee, niin kahvit tai ruoka jää siihen ja poliisit kiirehtivät tehtävälle. Ei ole silloin mielekästä lähteä juoksemaan autolle, joka on mahdollisesti kilometrien päässä ns. luvallisella paikalla.
Sitäpaitsi, jos Ykä lueskelisi vähän pykäliä, niin näin hölmöjä ei tarvitsisi edes kysellä.
Tieliikennelaki
Ajoneuvon, jota käytetään 3 momentissa mainitussa työssä, liikennevalvonnassa tai poliisin, rajavartiolaitoksen taikka tullin virkatehtävässä, saa 26–28 §:n säännösten estämättä tilapäisesti pysäyttää tai pysäköidä tehtävän vaatimalla tavalla edellyttäen, ettei liikennettä ilmeisesti vaaranneta. (19.5.1989/449)
Poliisimiehellä, tullimiehellä ja rajavartiomiehellä on tarkkailutehtävässä, poliisimiehellä ja tullimiehellä teknisen tarkkailun tehtävässä ja poliisimiehellä peitetoimintatehtävässä ja valeostotehtävässä toimiessaan erityistä varovaisuutta noudattaen sama oikeus kuin säädettyjä ääni- ja valomerkkejä antavan poliisiauton kuljettajalla poiketa tämän lain säännöksistä. (15.7.2005/527)
oikein kuvien kanssa niin olet varmaankin ottanut härkää sarvista ja tehnyt asialle jotakin jos se sinua häiritsee... ai siis et ole... ihme...
en ole nähnyt kenelläkään nais poliisilla kaljua päätä!