Onko kellään luotettavaa tietoa tuleeko tilalle lesta vai ei lesta. Sillä se vaikuttaa hyvin paljon meidän ei lestojen hoidon saantiin ja hoidon laatuun. Tosin yksittäiset lääkärit tekevät edelleen yksittäisiä päätöksiä vakaumuksensa mukaan. Törkeimmistä vakaumuksen mukaan tehdystä hoidoista kannattaisi valittaa potilasvakuutuskeskukseen ja potilasasiamiehelle. Lähinnä sen takia, että ne vaikuttaisivat ennalta ehkäisevästi vastaaviin toimenpiteisiin vähentävästi yleisellä tasolla. Täten tulisivat vaivat ja sairaudet hoidettua paremmin ja tulisi veronmaksajille halvemmaksi. Potilas itse saisi pienen korvauksen joka tosin ei lähellekään korvaa menetettyä terveyttä, ehkä loppuelämän ajaksi. Kuten minun yhdessä pienessä ”virheessä” saamani n. 8000 €:n korvaus on hyttysen paska vaivoihin nähden. Isommat asiat ovat selvityksen alla. Tietysti yksilönä joutuu arvauskeskuspuolella tukalaan tilanteeseen niin kauan kun lestamafia määrää, jos uudestaan tarvitsee apua. Useimmissa tapauksissa sitten kannattaa siirtyä yksityislääkäri puolelle, jos vain löytää ei lestoja.
Ylilääkäri
lähtee
10947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lääkärin menettäminen on meille haapavetisille ikävä juttu.
Rupeskohan maa polttamaan Täytyyhän siihen joku
syy olla muistelen vaan kun hänet valittiin niin
naama loisti pyhäjokiseuvun sivulla kun
hangon keksi Olis mukava tietää perusteluja
lähtöön
miksi sinä lestoja haukut
kyllä se menee aivan hukkaan
mene yksityiselle niin saat hyvää hoitoa
Sinulla taitaa olla jokin ruuvi päässsäsi löysällä
mukaan ruuveja päässään?
ja menen yksityiselle kun löydän hyvän ei lestan. Sillä tarvetta on kun ruuvit on löysällä selässä ja polvessa.
Kylläpä on sairasta panettelua nimimerkin takaa.
Taisit keksiä omasta päästäsi koko jutun. En usko 8000 euron korvauksiin ja sun muihinkaan juttuihis.
Ehdotan ulkoilua ja sopivaa lääkitystä! (Ei millään pahalla.)
Kyllä oli lohkaistu tosiaa summa
Olen saanut potilasvahinkona rahaa mutta en noin suuria summia vaikka sekin pahana vahinkona oli luokiteltu
hyvää uuttavuotta kaikista huolimatta
Tosin tuli vähän alakanttiin tuo noin arvo laitettua sillä summa on Ojalan laskuopin mukaan yli 9000 €. Potilasvakuutuskeskuksen päätös PO 2002-3974-34 on 3922 € , PO 2002-3974-7 on 4946 € ja monet pienemmät korvaukset samasta töppäyksest,oita en viitsi penkoa . Suuremmat laittomuudet ja töppäykset on tutkinnan alaisena.
yrität tilipussia suurentaa?
eikä valittamalla, vaan tutkimuspyynnöin pientä kervausta suuriin kustannuksiin ja kärsimyksiin. Töppäyksen takia minut on viety ambulanssilla ja Taxilla , milloin olen halunnut vähän säästää verorahoja n.20 kertaa OYS:aan . Muutaman kerran ensiavun jälkeen pääsin keskellä yötä pois, enkä pyytänyt taxilappua Haapavedelle, jota hoitajat ihmetteli suuresti,kun kuulema yleensä ensimmäisenä pyydetään taksilappua. Vaan pyysin sukulaisen hakeen yöksi Ouluun ja tulin seuraavana päivänä veronmaksajille halvemmalla kyydillä.Tässä asiassa taitaa olla jokin ruuvi löysällä.