Ensinnäkin kannattaako lähteä Kantoniin? Entäs pärjääkö siellä Englannilla? Onko Suomalaiset turistit siellä ihan eksyksissä eli niinkun onko kaikki kirjoitettu vaan Kiinan koukeroilla? Kiitos!
Nyt
4
768
Vastaukset
- ovat
Kiinaksi on kaikki pääosin, huonosti osataan englantia, kannattaisi opetella ihan jotain alkeita kantonin kiinasta, niin pärjää huom. paremmin. Joissain ravintoloissa on englanniksikin listalla jotain, aika monissa ei mitään, eikä kukaan osaa englantia, monessa paikassa eivät edes ymmärrä "menu" sanaa. Taksit ei myöskään osaa englantia ja jos on menossa johonkin tiettyyn paikkaan, on tärkeää olla osoite/kohde kiinaksi kirjoitettuna (joitain löytyy finnairin nettisivuilta). Mielenkiintoinen paikka sinänsä, saasteinen ja ruuhkainen, halpaa on ja kaikenlaista kamaa on kadut pullollaan, ei mitään ihmeellisiä nähtävyyksiä, kaupungin hulinaa riittää ja paljon! Avoimin mielin matkaan vaan, sitä paikkaa on vaikea kuvailla, jokaisen pitää se ite kokea.
- ATA10
Sieltä kyllä löytyy italialaista, meksikolaista, mäkkäriä ym, jos sattuu käymään paikallisessa huono tuuri tilauksen kanssa. Monessa ravintolassa lisäksi kuvat annoksista.
Jos on shoppailuluonnetta niin todella mukava paikka. Mm Mouse Marketista saa halvalla todella hyväntasoista tavaraa.
Ilmassa tosiaan saastetta melkoisesti. - ATA10
ATA10 kirjoitti:
Sieltä kyllä löytyy italialaista, meksikolaista, mäkkäriä ym, jos sattuu käymään paikallisessa huono tuuri tilauksen kanssa. Monessa ravintolassa lisäksi kuvat annoksista.
Jos on shoppailuluonnetta niin todella mukava paikka. Mm Mouse Marketista saa halvalla todella hyväntasoista tavaraa.
Ilmassa tosiaan saastetta melkoisesti.Hyvin on pärjätty vaikkei Kiinaa osata. Hotelleissa yleensä osataan. Sieltä vaan kysyy paikkojen osoitteet ja nimet paperille Kiinaksi ja ei kun lappu taxi-kuskille kouraan. Muistakaa aina ajaa Kantonissa mittarin mukaan, eli heti päälle kun lähdette matkaan. Kaupoissa homma sujuu käsien ja taskulaskimen avulla.
- aijaw
Heips.
Olimme n, 10kk sitten Shanghaissa viikon ja se oli ensimmäinen Kiinan matkamme. Hotellissa pärjäsi englannilla hyvin ja pankissa myös, mutta kaupoissa, takseissa ym. ei kyllä juurikaan osattu englantia.
Aamiainen hotellissa oli puoleksi länsimainen ja toinen puoli Kiinalainen. Ihan hieno kokemus se matka oli. Osta matkalaukku sieltä koska ne ovat huomattavasti halvempia siellä ja kaikki muukin on todella halpaa. Helmiä suosittelen ja kankaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502234Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖24889- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51831Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me118819Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733