Taas on tullut ilmi yksi merkillisyys erään kissani käytöksessä.
Kellon ollessa noin 05.00-06.00 aamulla. Niin kissani tulee joka ikinen aamu sänkyyn ja suoraan vaasemman kainaloni kimppuun.
Näyttäisi kuin se olisi jonkinlaisessa transsissa, kun se siinä hien hajuja nuuhkii.
Ja lopuksi köllähtää kyljelleen ja eikun nuuskitaan!!!
Kellon ollessa noin 05.00-06.00 aamulla. Niin kissani tulee joka ikinen aamu sänkyyn ja suoraan vaasemman kainaloni kimppuun.
Näyttäisi kuin se olisi jonkinlaisessa transsissa, kun se siinä hien hajuja nuuhkii.
Ja lopuksi köllähtää kyljelleen ja eikun nuuskitaan!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mutta ei se kyl mitään syöpää heti ole jos kissa tai joku muu eläin haistelee tuollain. Mutta nehän näytti tuossa parisen viikkoa sitten telkkarista ohjelman jossa koirat vainusi syövän/kasvaimen. Se yksi pikkukoira nuoli omistajansa jalkaa tietystä kohtaa ja siinähän oli jokin solunmuutos vai mikäs se olikaan. Eläimet vaistoaa. Voihan se olla, että se sinun kissasi on vaan niin viehtynyt hien hajuun, että saa siitä jotain kiksejä:) tutkimattomat on eläimen tiet. heh..
mutta totta tuokin.
jotkut kertovat omistajalleen esimerkiksi, koska epilepsia kohtaus on tulossa.
kissoilla paljon erilaisa mieltymyksiä. toiset tykkää likaisista jaloista. toiset ihan puhtaistakin.
Kissa on eläin ja se käyttää hajuaistiaan moneen, kuten ihmisten tunnistamiseen. Mielleyhtymät eri hajuista voivat olla aivan erilaisia kuin ihmisnuuskijoilla. Pahoista hajuista kissat eivät yleensä kuitenkaan pidä. En olisi sinuna kovin huolissani, mutta jos haluat vieroittaa kissasi tästä tavasta, niin ehkä voisit kokeilla iltaisin laitettavaa hajutonta deodoranttia (löytyy apteekeista). Itse ehkä ottaisin tilanteet kissan tarvitsemina yksityisinä hellyyshetkinä - etenkin jos se muulloin jakaa huomiosi toisten kissojen kanssa.
Kun kissa elää ihmisten kanssa, saattaa joskus unohtua, miten eläimellinen se on, vaikka pitkälti pystyykin kommunikoimaan ihmiselle ymmärrettävillä tavoilla ja käyttäytymään ihmistä miellyttävästi.
Toi pelottelu oli kyllä ihan turhaa!!
Meillä on kaksi kissaa ja kummatkin nuuskivat vieraitten kenkiä monta minuuttia..onko heillä kaikilla siis syöpä?
Voisitte vähän ajatella ennenkuin kerrotte mielipiteitänne!
Jos muuten puhutte siitä dokumentista missä kerrottiin kahden koiran haistaneen syövän..sitä testattiin tutkimuslaitoksissa ja nämä samat koirat eivät tunnistaneet syöpää vaikka ne oli diagnosisoitu..hei haloo. Älkää ruvetko hyväuskoisiksi hölmöiksi. Koirasta on jo lähestulkoon tehty semmoinen, mutta se testien mukaan haista syöpää sen enempi kuin ihminenkään. Tiesin sen alusta alkaen, mutta monet koirienomistajat olivat ehdottomasti eri mieltä, ylläri sinänsä ;/..
Ehkäpä kainalot vain haisee sen mielestä hyvälle? Kenties. Miksi itse haistelet vaikka hajuvesiä tai ruokia tms.
Useamman vuosikymmenen kokemuksella kissoista voin sanoa että jotkut kissat vaan pitävät hienhajusta. Mitä puhtaampi hienhaju, ilman hajusteita siis, sen parempi kissan mielestä =)
Meillä isännän hikinen haiseva treenikassi on kissan unelmien täyttymys. :D