Miten maanviljelystä voidaan sanoa yrittämiseksi, kun senpyörittämiseen tarvitaan tukia. Ei tässä ole tukia näkynyt ns. tavallisella yrittäjällä ja homma on vaan saatava kannattamaan. ei ymmärrä!!!!!!!!
Ihmettelen myös parin tuttavan maatalous touhua kun tuotanto on laskenut joka vuosi,( peltoja on vaan kulema pidettävä etteivät lepikoidu). Niin silti hommataan uusia traktoreita ja koneita joka vuosi lisää. Miten ne maksetaan tuillako? Toki kummatikin tuttavani tekevät sivutöitä koneilla (aurausta, maansiirtoaja kaivuuta, kuljetushommia jnl.) Mutta kun tuntuu että nämä ns. sivu hommat täyttää päivän puheet ja tapahtumat, niin ihmettelen Taas sitä maataloutta. Voiko sitä tehdä toista bisnestä toisen firman koneilla , en minä metallimiehenä ainakaan.
Valaiskaa asiaa olen kai vähän yksinkertainen ja katellinen vaan!!!!!!
Ihmettelen myös parin tuttavan maatalous touhua kun tuotanto on laskenut joka vuosi,( peltoja on vaan kulema pidettävä etteivät lepikoidu). Niin silti hommataan uusia traktoreita ja koneita joka vuosi lisää. Miten ne maksetaan tuillako? Toki kummatikin tuttavani tekevät sivutöitä koneilla (aurausta, maansiirtoaja kaivuuta, kuljetushommia jnl.) Mutta kun tuntuu että nämä ns. sivu hommat täyttää päivän puheet ja tapahtumat, niin ihmettelen Taas sitä maataloutta. Voiko sitä tehdä toista bisnestä toisen firman koneilla , en minä metallimiehenä ainakaan.
Valaiskaa asiaa olen kai vähän yksinkertainen ja katellinen vaan!!!!!!
Vastaukset 12
Vanhimmat
onkin ihmettelemistä.
SIVUELINKEINOT
Verotuksessa maatalouden sivuelinkeinoja voidaan käsitellä kahdella eri tavalla.
Ensimmäinen tapa on käsittää sivuelinkeino maatalouden ohessa suoritettavaksi toiminnaksi ja ilmoittaa tulot ja menot verolomake 2 tietojen joukossa. Tämä on suositeltava tapa ainakin seuraavissa tilanteissa:
-sivuelinkeinon liikevaihto on huomattavasti maatalouden liikevaihtoa pienempi
-sivuelinkeino liittyy olennaisesti harjoitettuun maatalouteen (käyttää esim. samoja koneita, rakennuksia jne.)
Toinen tapa on eriyttää sivuelinkeino omaksi liiketoiminnakseen ja käsitellä verotuksessa ja muissa yhteyksissä täysin omana liiketoimintanaan. Yhtiömuotona voi olla mikä vain tilanteeseen sopiva. Liiketoiminnan eriyttämisen jälkeen on huomioitava ainakin seuraavia seikkoja:
-maatalouden koneitten ja rakennusten käytöstä maksetaan vuokraa tms. käyttökorvausta
-eriytetty liiketoiminta on erillinen verovelvollinen, eikä esim. tappioiden kuittaaminen suoraan maataloudesta ole mahdollista
investointeihin 40-60 % investointituet, se selittää konekannan tason toimintaan nähden.
On onni jos et toimi samalla alalla, muuten maajussi kilpailee sinut konkurssiin tukien turvin.
Semmonen pikku juttu, ettei investointitukia myönnetä enää yli 40 vuotta täyttäneelle.Alkaa olla aika harvassa alle 40v viljelijät.Toinen juttu on, että on pakko tehdä jotain maatalouden sivuhommia koneilla, että saadaan jostain tuloa.Se ei liene rikollista ,jos urakoit traktorillasi kunhan vero ja kuittiasiat on kunnossa.
http://www2.te-keskus.fi/new/kaa/Maaseutu/Investointituki2006.pdf
Maatilojen investointuet 2006
Edes Fruikkari ei löydä traktoria inv-tukilistalta! Niihin kun ei myönnetä mitään tukia!
investointituet on kepun toimesta pääasiallisesti suunnattu c-alueen kepulestitissinkoittajille.
Te-keskuksen julkaisu ja näkyypä siellä olevan työttömille myös inspiraatiotukia.
Tämä esimerkki vain pirkanmaalta.
http://www2.te-keskus.fi/new/pir/rahoituskatsaus/pirkanmaan_te-keskus_Etela_ja_Kaakkois_Pirkanmaan_rahoitetut_yritykset_2005.pdf
Montako ihmistä firmasi työllistää, ennen kuin tuoteesi on kuluttajan kotona ? Tai, esim. Outokumpu. Montako ihmistä Outokumpu työllistää välillisesti, sekä välittömästi , ennen kuin leipäveitsi on kuluttajan kotona.
PS. Tommoset pikku reppu firman "pieni suuri pomo" saa pitää suunsa kiinni, jos ei tajua tuotteensa ja raaka-aineen edullisuuden merkitystä!
hinnoista puolitetiin v.1995 ja vain osa korvattiin tuella? SIKSI MAKSETAAN TUKIA ,ei siis mitään sosiaalitukai vaan hinnanalennuskorvausta.Mites sinun tulosi kestaisi puolittamisen .jos kestää niin katteet ovat valtavat.Se,että tarktoreita ostetaan joka vuosi on osittain kaupunkilaislegendaa samoin kuin ,etä jokaisella on mersu.Lapio ja kuokkako on vaihtoehto? Kauppa laittaa rahaa paljon enemmän uusiin kauppapaikkoihinja rakennuksiin kuin viljelijät koneisiin ja sinä maksat kiltisti kaupan suurenevat katteet.Kuten itse sanoit ,olet vähän sellainen ja taitaa yrittelemise´ksi jäädäkin.
Eu on onnistunut hienosti yrityksessään saada kaikki kaupunkilaiset vihaamaan viljelijöitä.
Ensin kaikessa hiljaisuudessa pudotetaan mm. viljan hinta niin alas, ettei viljely ole enää kannattavaa ja sitten aletaan mukamas korvauksena näistä menetyksistä maksamaan tukia, jotka ei niitä kuitenkaan korvaa.
Sitten julkaista päräytetään maataloustuet ja yllätys yllätys, lööppilehtien palstoilla komeilee vain muutamat suurituloisimmat viljelijät.
Ihmettelen vaan, mikä vika oli ennen eu:ta olleessa järjestelmässä. Silloin ei ollut tukia, mutta viljasta maksettiin lähempänä oikeaa olevaa hintaa.
Tai voisihan tätä samaa kokeilla duunareitten palkanmaksussa, eli duunari maksaisi töissä olemisesta 5€/h ja sitten hänelle maksetaan tukea 11€/h ja kännyyn jääpi 6€/h
kauanko luulet ruoan olevan halpaa jos suomesta lopetetaan maatalous? ystäväni metallimies ihmetteli islannin ruokahintoja siellä käydessään.sinnehän viedään lähes kaikki ruokatavara!!!jos olet kauhean kateellinen niin silloinhan sinun kannattaa vaihtaa alaa ja alkaa jussiksi,tiloja on nyt paljon myytävänä ja lisää tulee joka päivä,peltokin vain 6-8tn/ha