Uteliaisuudesta kysyisin että oletteko saaneet DVD Shrinkin toimimaan edgyssä toivotulla tavalla?
Asensin juuri ja kopioin yhden leffan mutta subtitlesit tuli kaikki vaikka poistin muut kuin suomen.
Onko onnistunut vai onko kikkailua koko homma?
Asensin juuri ja kopioin yhden leffan mutta subtitlesit tuli kaikki vaikka poistin muut kuin suomen.
Onko onnistunut vai onko kikkailua koko homma?
Vastaukset 8
Vanhimmat
"mutta subtitlesit tuli kaikki vaikka poistin muut kuin suomen"
" Tälläkin palstalla on taso laskenut huolestuttavasti, vaikea käsittää kuinka ylipäänsä saatte ubuntun asennettua."
"Yrittäkää nyt vähän tsempata"
"voi perkele ja HAHHAHHAH"
Noista 3 viimeisestä lainauksestasi voisin todeta että ne liittyvät itse Ubuntu/Linux -käyttöjärjestelmän perusasioihin jotka pitäisi kyllä selvittää ennen linuxin asennusta kuten käyttäjäoikeudet, levyjaot yms. jotta ylipäänsä pääsee alkuun.
Oma kysymykseni (ensimäinen lainauksesi) puolestaan liittyy windows-ohjelmaan jota ajetaan winellä Ubuntussa. Koska tiedetään ettei Edgy x86 Amd64 wine ole kovinkaan toimiva kokonaisuus niin heitin pikakysymyksenä että onko mitään toivoa eli kannattaako kaivella lisätietoa vai luovuttaa ja vaihtaa softaa. Sen lisäksi että ohjelmissa voi olla lukuisia optioita myös emulointi voi aiheutaa omia ongelmiaan eikä pään hakkaaminen wine-muuriin välttämättä ole järkevää.
Toisaalta olisin voinut asentaa tuon myös windowsiin mutta halusin testata sitä linuxissa.
Kun kerran aloit lainailemaan olisit voinut lainata sieltä keskustelusta sitä mun asian ydintä etkä vain sivuseikkoja. Koska et ilmeisesti ymmärtänyt mikä siinä oli se ydin niin lainaan itse itseäni;
"Eikun siis vaikka olen joskus maininnut että tyhmiäkin kysymyksiä saa esittää ja olen edelleen sitä mieltä niin silti harmittaa kun täällä on asentelijoita jotka asentavat ubuntun tietämättä itsekään mitä asentavat."
Mutta jos sua ahdistaa ja olet tärviöllä niin mene toki hoitoon jonnekin muualle kuin ubuntu-palstalle, kts.
Juuri tuohan se ongelma on. Sinun kysymyksesi on oikeutettu ja VIISAS, muille pitää aikamiehen tulla hahhattelemaan, koska nämä ovat tyhmiä.
"aloit lainailemaan"
No varmasti!
"jos sua ahdistaa ja olet tärviöllä niin mene toki hoitoon"
"eikä pään hakkaaminen ... välttämättä ole järkevää"
Tästä on kyse. Jokainen yrittää kohtuullisin ponnistuksin saada exergian mukaisesti käyttiksensä toimimaan. Apua löytyy, sitä on paljonkin, mutta samasta syystä sen oleellisen löytäminen voi tuottaa vaikeuksia. Siinä voi parhaiten auttaa toinen ihminen. Valitettavasti jotkut aikuisikäiset, järkevät ja ehkäpä osaavatkin, mutta lapsellisen julmat, harrastavat näitä räkättämisiä.
Närkästymisesi kertoo kyvystäsi ymmärtää asia, mutta jatkokeljuilusi samalla kyvyttömyydestäsi tehdä asialle mitään. Ponnetonta kähinää. Linuxyhteisölle tekisi hyvää pieni nöyryys, vai oletko ylpeästi eri mieltä?
"muille pitää aikamiehen tulla hahhattelemaan, koska nämä ovat tyhmiä"
En mä ole kenellekään hahhatellut tyhmyydestä vaan laiskuudesta, siitä ettei viitsitä etukäteen selvittää mitään vaan pistetään homma sileeks ja ruvetaan haukkumaan perään kun ei sitten onnistu. Ja tämä koskee siis KÄYTTÖJÄRJESTELMÄÄ eli ihan perustason asiaa, koko homman kivijalkaa jonka päälle muu harrastus (softa) laskeutuu.
Jos softapuolesta puhutaan niin linuxiin löytyy niin paljon ohjelmia ettei niitä kukaan pysty kaikkia opiskelemaan ellei tee sitä päivätyönä. Tässä valossa mielestäni on oikeutettua esittää tyhmiäkin kysymyksiä softasta (varsinkin kun kyseessä ei ollut linuxsofta vaan emuloitu windowsohjelma joka ei välttämättä käyttäydy odotetulla tavalla). Tai en mä osaa sanoa kuinka tyhmää on udella että onko joku saanut sen ylipäänsä toimimaan oikein winellä (winen ongelmat huomioiden).
Vaikka kieltämättä kyllä olin hivenen laiska sillä olisin tietty voinut kuuklettaa eri hauilla ja tutkia tuloksia. Mun piti vain lähteä palauttamaan sitä DVD:tä mistä olisin halunut kopion joten ajattelin että saan jonkun vastauksen nopeammin täältä kuin hakemalla.
"Apua löytyy... Siinä voi parhaiten auttaa toinen ihminen"
"Valitettavasti jotkut aikuisikäiset, järkevät ja ehkäpä osaavatkin, mutta lapsellisen julmat, harrastavat näitä räkättämisiä"
Enpä tunne sun panostasi tähän muiden auttamiseen mutta itse olen pyrkinyt vastaamaan osaltani totuudenmukaisesti hyvinkin moniin kysymyksiin, joku on ehkä saanut apua ja monet eivät ole. Olen kuitenkin yrittänyt tuoda omat kokemukseni esille tietenkin omista lähtökohdistani tarkasteltuna toivoen että joku niistä hyötyisi jollakin tasolla.
Sen sijaan sun vastauksesi tähän mun aloittamaani viestiketjuun vaikuttaa enemmän räkättämiseltä eikä sitä kaiken huipuksi ole edes perusteltu mitenkään.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000001708&posting=22000000022452013
"Närkästymisesi kertoo kyvystäsi ymmärtää asia"
Mun mielestä mun närkästyminen kertoo siitä että mua hatuttaa venäläisen ruletin pelaaminen käyttöjärjestelmätasolla.
"Ponnetonta kähinää"
Jos ajattelit että sun vuodatuksesi on lähempänä Sokrateksen syvyyksiä niin taisi kyllä mennä ohi yhtä lailla ja jäädä onnettomaksi kähinäksi vain.
"Linuxyhteisölle tekisi hyvää pieni nöyryys, vai oletko ylpeästi eri mieltä?"
Kai se on paikallaan mille tahansa yhteisölle ja yksilölle, siinä lienet oikeassa. Toisaalta ylpeys motivoi joten kyllä ylpeyttäkin saa hieman olla. En tarkoita nokka pystyssä keekoilua vaan tervettä ylpeyttä johon voisi kuulua mm. se että otetaan itseä niskasta kiinni ja pääsääntöisesti selvitellään omat ongelmat itse. Tottakai saa ja pitääkin kysyä apuja mutta mun mielestä "mikä tää rootti on?" on kyllä aika heikkotasoinen kysymys.
Jos lähdet matkalle tuntemattomaan paikkaan autolla niin kai sä katsot ensin reitin kartasta. Tietenkin se on Maantiekartta 1:200000 josta näkyy tärkeimmät tiet ja urat että lähdet ylipäänsä oikeaan suuntaan. Lähempänä kohdetta sitten otetaan suunnistuskartta 1:5000 josta näkyy jo kivet ja kuopatkin ja perille pääsy onnistuu. Ymmärräthän symboliikan. Mä voin kyllä neuvoa mitä ne karttamerkit tarkoittaa sikäli kuin itse tiedän mutta jos mun pitää neuvoa miten päin karttaa pidetään käsissä niin sitte ottaa jo vähän pattiin ja sen tyypin kannattaisi unohtaa koko trippi. Sovella tätä tarinaa linuxin asentamiseen ja käyttämiseen.
DVD Shrink wine yhdistelmällä itekki shrinkkailen ja tuntus toimivan ihan kuten pitääkin. Vielä kun joku ymmärtäisi tehdä linuxille kelvollisen shrinkkaus ohjelman..
"Vielä kun joku ymmärtäisi tehdä linuxille kelvollisen shrinkkaus ohjelman.."
Aivan just vaikka täytyy tunnustaa etten oikein hallitse näitä DVD-hommeleita. Ei ole ollut tarvetta ennekuin nyt pelata näiden dvd-kopio hommien kanssa.
Kyllä se Shrink mullakin toimii winessä muuten mutta nuo audiot ja subtitlet taisi tulla kaikki mukaan vaikka ruksin niitä pois. Ohje tietty löytyisi jostakin netistä mutta asia ei tässä vaiheessa ole niin oleellinen että viitsisin ruveta kaivelemaan sitä. Tietenkin jos sen pitäisi toimia niin voisin vaivautua etsiskelemään prujuja että miten tuota kuuluu käyttää. On vaan hieman huonoja kokemuksia näistä winen virityksistä tai ainakin aika ja vaiva on monesti kohtuuton tulokseen nähden.
"oletteko saaneet DVD Shrinkin toimimaan edgyssä toivotulla tavalla?"
Enpä ole kokeillut dvdshrinkkiä. Linuxiin on kuitenkin monia mahdollisuuksia hoitaa homma kotiin.
Valmiita softia Ubuntun lähteistäkin löytyy k9copy.
http://packages.ubuntu.com/edgy/kde/k9copy
Myös xDvdrink on tarjolla.
http://dvdshrink.sourceforge.net/
Esim. ao. linkissä kerrotaan, kuinka Mandriva-paketti asennetaan Ubuntu Breezyyn.
http://doc.gwos.org/index.php/Xdvdshrink
Ne harvat kerrat kun on joutunut DVDn rippaamaan niin k9copyä oon käyttäny. Selkeän helppo ja hyvin toimii.