Oletteko miettineet...

...että, jospa onkin täysin turhaa miettiä lapselle nimeä ennen kuin lapsi on edes syntynyt?
Eli asian ydin on mielestäni siinä, että jokaiseen nimeen liittyy varmasti jokaisella joitakin mielikuvia siitä millainen nimen haltija on. Siksi minusta olis ainakin odotettava lapsen syntymää ennen kuin nimiä rupeaa miettimään...Eli, minkä näköinen / oloinen vauva on.
Esimerkiksi minusta Eemeli on kovin vilkkaan ja eloisan, pellavapäisen pojan nimi, siksi en antaisi tummalle ja rauhalliselle pojalle sitä nimeä.
Tietenkin kukin tekee itse joko hallaa tai kunniaa kantamalleen nimelle...
5404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sillä siten lapsi oppii äidin äännen tunnistamisen lisäksi myös oman nimensä :)

Äänestä

olin valinnu nimen ennen kuin vauva saatiin ees alulle. lähtökohtana paitsi oma ja miehen ulkonäkö, mun suvussa esiintyneet vierasperäiset nimet, jotka on suomalaisittainkin helpot lausua. tuskin mimet muuttuu enää lapseni synnyttyä, ellei jostakin monen sukupolven takaa pomppaa jonkin pottunenäisen, pyöreänaamaisen ja tuikitavallisen suomalaisen ulkonäkö:), jolloin siis täytyy laittaa nimeks matti tai maija...

Äänestä

maissa, joissa on kirkko ja valtio erilään, annetaan lapselle nimi jo synnytyssairaalassa. Eli nimi reksiteröidään heti syntymän yhteydessä ja se on oltava valmiina. Suomessa voi pähkäillä nimien kanssa monta monituista viikkoa.

Äänestä
  • ...mitään nimeä voisi olla. Kyllähän monella (itsellänikin) on vauvalle ns. työnimi. Mutta pitääkö sitä hirveän valmiiksi miettiä ennen kuin vauvan näkee?
    Mielestäni lisäksi on hyvä miettiä monta eri vaihtoehtoa silloin kun nimeä miettii, niin eiköhän varmasti joku ole sopiva.
    Sitä paitsi, kukin tekee asiat tavallaan, tämä on meidän tapa ja toiminut meillä.=)
    Älkää olko niin tosikkoja lukiessanne näitä viestejä, netissähän voi kirjoittaa mitä lystää!
    Eiköhän jokainen kuitenkin itse päätä miten menettelee, tämä oli vain oman mielipiteeni julkituonti, muut saa tehdä miten parhaaksi näkee!=)
    t: ekan viestin kirjoittaja

    Äänestä

No nyt ymmärrän, miksi Ukko-nimi on tullut kohtalaisenkin suosituksi viime aikoina: vanhemmat ovat katsoneet poikalastaan ja huomanneet, että vanhalta äijältähän tuo näyttää (niin kuin kaikki vastasyntyneet punaisine, ryppyisine naamoineen). Ukkoja on maassamme jo lähes 1000.

Vähemmän on käytetty vastaavia vanhaa ihmistä kuvaavia nimiä kuten:
Taatto (8 miestä)
Ukki (4 miestä)
ja vastaavasti tytölle:
Akka (2 naista).

Muuten pienokaisen ulkonäöstä voi kehitellä vaikka millaisen nimen. Ihan pintaraapaisuna pari:

Kalju (35 miestä); toisaalta voihan se tukka vielä kasvaa, vaikka lapsi kaljuna syntyisikin.

Salakka (2 miestä ja yksi nainen)
Medusa (2 naista)
Erämies (2 miestä)
Kamala (4 naista).

Ja miltä näyttääkään vastasyntynyt, josta tulee mieleen antaa hänelle nimeksi Lammassaari (1 mies ja 2 naista).

En ehkä sittenkään kannata sitä, että lapselle annetaan nimi ulkonäön mukaan.

Näitä tämäntyyppisiä; ei niin kovin "mairittelevia" nimiä on maassamme käytössä satoja (ellei tuhansia).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koskaan kirjoitti:

...että, jospa onkin täysin turhaa miettiä lapselle nimeä ennen kuin lapsi on edes syntynyt?
Eli asian ydin on mielestäni siinä, että jokaiseen nimeen liittyy varmasti jokaisella joitakin mielikuvia siitä millainen nimen haltija on. Siksi minusta olis ainakin odotettava lapsen syntymää ennen kuin nimiä rupeaa miettimään...Eli, minkä näköinen / oloinen vauva on.
Esimerkiksi minusta Eemeli on kovin vilkkaan ja eloisan, pellavapäisen pojan nimi, siksi en antaisi tummalle ja rauhalliselle pojalle sitä nimeä.
Tietenkin kukin tekee itse joko hallaa tai kunniaa kantamalleen nimelle...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu