moi!onko kenenkään muun koira tälläinen: uutena vuotena meidän koira makaa pöydän alla täristen sekä kuolaten(kuten nytkin)lenkille sitä ei meinaa saada..se suorastaan kammoaa raketeista tulevaa ääntä..se on ihan peloissaan!!!!onko kellään muulla samaa ongelmaa?
KAIKKI KENELLÄ ON SAMA "KOIRA" ONGELMA UUTENA VUOTENA!
8
1667
Vastaukset
- Ritva Järvinen
kannattaa kokeilla myös omenia, ne antavat mukavasti happamuutta.
- täälläkin
Koira pelkää raketteja jo 2 päivää aikasemmin ja muulloinkin kuin uutena vuotena kaikkia pamauksia.
On koko uuden vuoden sängyn alla ei syö eikä uskalla mennä ulos. Pelkää mennä päiväsaikaankin ulos uuden vuoden aikoihin.
Meillä on apteekista ostettua "pelkolääkettä" pistorasiassa mutta pelkää silti uutena vuotena, muulloin pelkolääke on hyvin auttanut. - muttei enää
koska otin yhteyttä eläinlääkäriin, joka sitten määräsi koirallemme rauhoittavia uuden vuoden aatolle!! Voithan tähän hätään soittaa päivystävälle eläinlääkärille, jos olisi edes jotain pientä apua!!!
Kaikille epäilijöille sellasta, että homma on täysin turvallista ja todellakin helpottaa koiran oloa paukkeen keskellä!!! Muuten saattaisi saada esim. sydänkohtauksen!!
Onhan tämä suomi24 keskustelu, joten vittuiluja takuulla tulee tähän vastaukseen, mut hyvä jos kysyjää pystyin hieman auttamaan edes jatkoa ajatellen!! =)
Kaikkea hyvää koirallesi!! =) Mut tämä joka on ollut jo 11 vuotta, rakastaa raketteja, joka vuosi menemme vartiovuorenmäelle Turussa, ja Toffe sylissäni katsoo joka ikisen raketin, yleensä eläimet pelkää mutta tämä koiramme nauttii niistä.
Yli tunnin lenkiltä, ihmiset ampui omia rakettejaan.
Toffe katsoi et noi vaan noit pieniä paukkuja.
- Joku
Kokeile koiralle sellasia rauhottavia sumutteita/pistokkeisiin laitettavia laitteita jotka erittävät huone ilmaan samanlaista tuoksua jolla emo rauhoittaa pentunsa (hormoni). Pitäis auttaa. Tosin tähän paukkeeseen et ehdi niitä ilm. hankkia mutta tulevia vuoden vaihteita ajatellen!
- käpyli
Kyllä. Siskollani oli kaksi koiraa, ja toinen niistä tärisi aivan älyttömästi, mutta toinen taas vain katseli ilotulitteita, eikä ollut moksiskaan siitä.
- ei pelkää
hänen ensimmäistä uutta vuotta vietänyt nestori ringu katseli kuin ei mitään olis kun olin rauhallinen ja kaverini ampui vähän matkan päästä pihallamme. Pidin hihnassa ja juttutin kuin se olisi ollut arkista tapahtumaa. Toinen koiramme rotikka pelkäs sisällä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks655696Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää713468Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233201- 1132926
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642407Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401805Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11338En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131265Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel661166Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801061