KAIKKI KENELLÄ ON SAMA "KOIRA" ONGELMA UUTENA VUOTENA!

__AinaBlondi__

moi!onko kenenkään muun koira tälläinen: uutena vuotena meidän koira makaa pöydän alla täristen sekä kuolaten(kuten nytkin)lenkille sitä ei meinaa saada..se suorastaan kammoaa raketeista tulevaa ääntä..se on ihan peloissaan!!!!onko kellään muulla samaa ongelmaa?

8

1646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ritva Järvinen

      kannattaa kokeilla myös omenia, ne antavat mukavasti happamuutta.

    • täälläkin

      Koira pelkää raketteja jo 2 päivää aikasemmin ja muulloinkin kuin uutena vuotena kaikkia pamauksia.
      On koko uuden vuoden sängyn alla ei syö eikä uskalla mennä ulos. Pelkää mennä päiväsaikaankin ulos uuden vuoden aikoihin.
      Meillä on apteekista ostettua "pelkolääkettä" pistorasiassa mutta pelkää silti uutena vuotena, muulloin pelkolääke on hyvin auttanut.

    • muttei enää

      koska otin yhteyttä eläinlääkäriin, joka sitten määräsi koirallemme rauhoittavia uuden vuoden aatolle!! Voithan tähän hätään soittaa päivystävälle eläinlääkärille, jos olisi edes jotain pientä apua!!!
      Kaikille epäilijöille sellasta, että homma on täysin turvallista ja todellakin helpottaa koiran oloa paukkeen keskellä!!! Muuten saattaisi saada esim. sydänkohtauksen!!
      Onhan tämä suomi24 keskustelu, joten vittuiluja takuulla tulee tähän vastaukseen, mut hyvä jos kysyjää pystyin hieman auttamaan edes jatkoa ajatellen!! =)

      Kaikkea hyvää koirallesi!! =)

    • Mut tämä joka on ollut jo 11 vuotta, rakastaa raketteja, joka vuosi menemme vartiovuorenmäelle Turussa, ja Toffe sylissäni katsoo joka ikisen raketin, yleensä eläimet pelkää mutta tämä koiramme nauttii niistä.

      • Yli tunnin lenkiltä, ihmiset ampui omia rakettejaan.
        Toffe katsoi et noi vaan noit pieniä paukkuja.


    • Joku

      Kokeile koiralle sellasia rauhottavia sumutteita/pistokkeisiin laitettavia laitteita jotka erittävät huone ilmaan samanlaista tuoksua jolla emo rauhoittaa pentunsa (hormoni). Pitäis auttaa. Tosin tähän paukkeeseen et ehdi niitä ilm. hankkia mutta tulevia vuoden vaihteita ajatellen!

    • käpyli

      Kyllä. Siskollani oli kaksi koiraa, ja toinen niistä tärisi aivan älyttömästi, mutta toinen taas vain katseli ilotulitteita, eikä ollut moksiskaan siitä.

      • ei pelkää

        hänen ensimmäistä uutta vuotta vietänyt nestori ringu katseli kuin ei mitään olis kun olin rauhallinen ja kaverini ampui vähän matkan päästä pihallamme. Pidin hihnassa ja juttutin kuin se olisi ollut arkista tapahtumaa. Toinen koiramme rotikka pelkäs sisällä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17150
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12194
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5980
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4785
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3957
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      135
      3004
    9. 258
      1415
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe