Usa:n markkinoille mersu on kuulemma luvannut tuntuvia laadun parannuksia.
Pian tulossa uusi C-malli pian perässä (pari vuotta)
uusi E-maali. Onko kellään tietoa onko todella tulossa jotain konkreettista parannusta, vaiko pelkkiä lupauksia ???.
Nimim. odotusta täynnä ???
Onko laatu parantumassa
10
1578
Vastaukset 10
- ennen kuin
kokoonpano siirtyy turkkilaisilta siirtotyöläisiltä Ladan tehtaalle Venäjälle !
- se mersun
ongelma on, että aina vaan parannellaan kolkytluvulla suunniteltua auto, sensijaan että avattaisiin tietokone ja suunniteltaisiin uusi kunnollinen auto.
- nämä
juuri tietokoneaikana suunnitellut autot ole kaikkein surkeimpia.
- yhteistä on
vuoden 83- S-sarjalaisella, vuoden 2007 S-sarjaan verrattuna, kuin mallimerkintä? Kerro toki...
- pääsin
yhteistä on kirjoitti:
vuoden 83- S-sarjalaisella, vuoden 2007 S-sarjaan verrattuna, kuin mallimerkintä? Kerro toki...
eroon elämäni viimeisestä mersusta, kun vaihdoin sen kunnon autoon. Että tämä palsta ei enää kiinnosta. Kaikkea hyvää kuitenkin mersumiehille.
- Parantaa
Markkinoilla ostajat on heräämässä vanha maine ei myy,jotain pitää tehdä ja laatua parantaessa joutuu tinkimään voitoista .
- Paranemassa
Nyt löytyy asennetta ruosteen päälle maalaaminen lopetetaan (ehdoton kielto)enää ei automattisesti valita halvinta alihankkijaa (suositus) ja Ladan päämekaanikko valvoo kaikkien suurempien komponenttien asennukset näillä eväillä yritetään premium autoluokkaan.(autonvalmistuksessa havaitaan virheitä kyseisen henkilön hapankaali annos puolitetaan)
Laadun paranemisen näkee vasta käytännössä ja sekin vie aikaa.
Erityisesti E-sarjaa vaivannut ruostumisongelma ainakin loppui vuoden 2001 jälkeen, mutta valmistajalle kalliita takuukorjauksia riittää vielä pitkäksi aikaa.
Mercedes on monelta osaltaan virtaviivaistamassa tuotantoaan, ennen jokaista mallia suunnitteli ja valmisti oma tiimi tehtaan sisällä, mutta nyt on alettu pyrkimään standariosiin. Vuosimallista 2006 alkaen muun muassa:
- 416 erilaisen ovenkahvamallin sijaan enää tuotannossa 78 erilaista
- 44 erilaisen lasinnostinratkaisun sijaan tuotannossa enää 16
- 194 erilaisen etujarrumallin sijaan tuotannossa enää 82
ja niin edelleen. Tiimit vastaavat autonsa suunnittelusta mutta valtuuksia jokaisen nippelin itsenäiseen suunnitteluun ei enää ole. Tehtaan sisäinen standardointi tullee jatkossa vähentämään erityisesti lastentautien määrää, koska vakiintuessaan tietyt kokoonpano-osat myöskin hioutuvat virheettömiksi.
Toivotaan parasta :) Toisaalta eipä 1999-2001 -mallisten mersujen ruostuminen ole -05 -mallisella ajaessa paljon haitannut. Eikä autoon saa rakastua, jos siinä on vikaa se kannattaa vaihtaa pois ja hommata uusi tilalle. Se on kuitenkin vain kone ja sen on toimittava.
Master Eq- että mikäli
autossa on vikaa, se kannattaa vaihtaa pois. Eihän se auto mihinkään häviä. Jollekin se on saatava kaupaksi. Huonoa autoa ei huoli kukaan ja sehän on mersun ongelma tänään. Joudut myymään kolme tai neljä vuotta vanhan mersun puoli-ilmaiseksi, koska lähes kaikkien tiedossa on sen ongelmat. Jälleenmyyntiarvo on mersun omistajan eräs ongelma muiden harmien lisäksi.
että mikäli kirjoitti:
autossa on vikaa, se kannattaa vaihtaa pois. Eihän se auto mihinkään häviä. Jollekin se on saatava kaupaksi. Huonoa autoa ei huoli kukaan ja sehän on mersun ongelma tänään. Joudut myymään kolme tai neljä vuotta vanhan mersun puoli-ilmaiseksi, koska lähes kaikkien tiedossa on sen ongelmat. Jälleenmyyntiarvo on mersun omistajan eräs ongelma muiden harmien lisäksi.
Pitää paikkansa, 3-4 -vuotiaan auton joutuu myymään puoli-ilmaiseksi, tai ainakin puoleen hintaan.
Suomessa auto menettää arvostaan keskimäärin 18 prosenttia vuodessa. Niinpä 3-vuotiaan käytetyn hinta on vain 55% ja 4-vuotiaan vain 45% siitä, mitä se maksoi uutena. Samaan aikaan vastaavan uuden hinta on saattanut nousta 5-10%.
Sama pätee muihinkin merkkeihin kuin Mersuun. Eikä Mersu näyttäisi pitävän hintaansa edes erikoisen huonosti; keskikastissa menee jos jotakuta kiinnostaa.
Edelleen olen sitä mieltä, että rikkinäistä autoa ei kannata pitää nurkissa. Ei se mihinkään tosiaan häviä mutta annan jonkun muun korjailla ja odotella sitä korjaamolta jne. Mulla ei olisi aikaa.
Master Eq
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231225Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️591140- 82901
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)104863Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21757- 118679
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet227676Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k210669- 62658
- 99592
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html275541Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104508- 7479
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39454
- 33439
- 47430
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42423Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas23407Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko42399