elikkäs veljeni pääsi viikko sitten sairaalan psykiatriselta osastolta.joutu sen takii pakkohoitoon ku vaan ryyppää ja ei saanu nukuttuu ni rupes pää sekoo.oli lääkärin mukaan jonkinasteisessa psykoosissa.otin luokseni asumaan ja viikolla olin tosi toiveikas.puhu ettei juo enää ikinä!!!mut nyt jo kolmatta päivää juomassa mut pahinta että käyttää alkoholin kanssa saamiaan lääkketä eli mirtazapin,risolid,tenox ja levozin nimisiä lääkkeitä....kävi äsken kylässä ja oli kyl muissa maailmoissa.oisko parasta soittaa poliisit perään mut mahtaako nekään mitään??mahtaa tappaa tänä yönä ihtesä noitten pillereiden kanssa.itekkin kärsin masennuksesta eikä tämä homma piristä kyl yhtään:(alproxii saa ottaa muutaman tunnin välein ku huolestuttaa...mut HYVÄÄ UUTTA VUOTTA KAIKILLE!!!tai toivotaan elämänhaluisempaa kumminkin:)
antakaa kiireesti
neuvoo
4703
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voi kuinka elämä voi olla tuskallista joskus omaisistaan välittävillä .olet kuitenkin ilmeisesti ihminen suuurella kirjaimilla kun yrität auttaa omaistasi tänä päivänä kun ihmiset on niin kovia ja välinpitämättömiä toisistaan.en pysty parempaan kuin toivomaan sinulle jaksamista. olet hyvä ihminen!
Mirtazapinin ja tenoxin kanssa ei ainakaan pitäisi saada henkeään pois.
Niistä kahdesta muusta en tiedä, mutta kyllä niitä varmaan paljon täytyisi jokatapauksessa ottaa, että kuolisi.
En tiedä, toivottavasti yhtään helpotti oloasi...
Googlella löydettyä tietoa:
http://spc.nam.fi/humpil/m/880927.pdf
Mirtazapin LANNACHER voi voimistaa alkoholin vaikutusta.
http://spc.nam.fi/humpil/l/267505.pdf
Levozinia ei tule käyttää, jos:
· nautitte alkoholia.
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humpil/5/454325.pdf
Risolid vahvistaa alkoholin ja muiden rauhoittavien lääkkeiden vaikutusta. Risolidin ja
alkoholin yhteiskäyttöä tulee välttää.
http://www.terveysportti.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=far00957
Tenox:
Lääke voimistaa alkoholin ja muiden rauhoittavien lääkkeiden vaikutuksia keskushermostoon. Suuri lääkeannos etenkin alkoholin kanssa nautittuna voi olla hengenvaarallinen.
.........
Koeta selittää veljellesi, että pillerit ja alkoholi voi olla vaarallinen yhdistelmä.
Soita hoitavalle lääkärille. Kerro tilanne hänelle. Sieltä saat neuvoa. Luulisin että hän kertoo että soitat poliisin ja he tuovat potilaan hoitoon terkkariin. Sitä kautta pakkohoitoon jos ei muu auta. Siis jos on vaarallinen itselle ja sitä kautta ehkä sivullisille..... jaksamista