eilen minulla papatti korvassa monta tuntia, ihan niin kuin elohiiri olis, mutta se kuuluu.. tätä on ollut 3- viikkoa, mutta ei koskaan nuin kauan kuin eilen.. rytmin on sama kuin elohiirellä nykii ja kuulen sen, mitä hiivattia tämä on?
papatus korvassa
19
22578
Vastaukset
- Sunneva
Minulla on ajoittain sellaista rytmikästä poksahtelua korvissa, kuin tärykalvo pomppisi ees taas paineen takia. Minulla on aikuisiällä ollut pari kovaa korvatulehdusta, toisella kerralla levisi kartiolisäkkeeseen ja tärykalvo meni useaan otteeseen joko itestään puhki tai se puhkaistiin.
Siitä ehkä johtuu omat vaivani. Huomaan tuo poksahtelun jos käännän päätäni tiettyyn asentoon, esim. liittyy jotenkin ylösnoustessa tai alasmentäessä nopeaan liikkeeseen. Olisiko siis jokin paineenvaihtelu. Flunssaisena sitä esiintyy myös. Välillä monena päivänä peräkkäin,nyt taas ei ole ollut ainakaan kuukauteen *koputtaa puuta*
Korvalääkärini mietti myös jotain mahdollista allergiaa syylliseksi. Hän kokeilumielessä määräsi allergianenäsuihkeen käytettäväksi, se kyllä auttoi silloin. Mutta suihke loppui eikä korvasta taas sen jälkeen olekaan juuri ollut vaivaa.
Mystistä on. Mutta jos sinulla on yhtään samanlainen vaiva niin kiusallista tuo tosiaan kyllä on.
Onko sinulla flunssaa? Se voisi selittää tuota. - tts
have the same problen, tensor tympani twitching and it its werry innoying. once my ear twitched for one week nonstop, i was about to jump down from the rooftop. it is some sort of fasculation in your inner ear, nothing else helps but the surgery for the tensor tympani, so ive heard.
http://www.youtube.com/watch?v=_dR6FMcqfsQ
katso toi linkki, selvitti mulle aikas paljon! - atktyönä ja harrastu
Mulla on ajoittain paineentunnetta korvassa ja luultavasti se liittyy
hartian ja niskan jännitystiloihin ja kramppaukseen. Luultavasti
samasta syystä on joskus myös papatusta korvassa (samassa mikä
on lukossa). Olen saanut ajoittain helpotusta hieronnasta ja
naprapatiasta (kun on saatu krampit niskasta loppumaan).
Perussyy lienee atk-työ ja huonot istuma-asennot ja huono
ryhti. Tässä olen saanut pikkuisen jumpatuksi ja nyt ei
enää selässä ja hartioissa ole niin kramppeja. Mutta niskaa
on vaikeampi jumpata - nykii
Tensor tympani, elikkäs tärykalvon jännittäjälihas siellä nypyttelee. Itsellä sama vaiva, lihaksen tehtävä on vaimentaa purentaääniä ja kun esim haukottelen toistuvasti tai hikotuttaa se laukaisee elohiiren tuossa lihaksessa. Englanniksi aiheesta löytyy mutta suomeksi ei juurikaan mitään. Vaivaan on hoitona lihaksen katkaisu, mutta tietääkseni suomessa tälläistä leikkausta ei ole ikinä tehty. Englannissa ja jenkeissä kyseisiä operaatioita on tehty.
- 6+20
Tärykalvon papattajalihas siellä ilmoittelee itsestään :)
- läpällä sanoin
Miksi v*tussa sinä sen papatin sinne korvaasi laitoit? Ootko kenties vajokki, en minä ainakaan tunge ilotulitteita korviini. =D
- Hieman helpottunut
Vai että voi korvassakin olla elohiiri? Minulla on juuri tällaista elohiirimäistä papatusta ollut nyt kaksi tuntia, kaksi päivää kestäneen migreenikohtauksen jälkeen. Oli tänään tosi vaikeat jälkikivut, ja kun ne alkoi mennä, alkoi tämä "papatus" tai lupsahtelu, niinkuin itse sitä kutsun. On ollut joskus aiemminkin, vain satunnaisesti, mutta nyt jäi päälle. Vissiin liian paljon stressiä ja poikkeuksellisen kova migreeni syynä. Hyvä, kiitos infosta, ei tarvii ainakaan heti soittaa yöpäivystykseen!
- Pennonen15
Mulla on tätä samaa mutta aina kun kutittaa polvesta niin papattaa nopeaan tahtiin.:D
En tiedä mitenkä ne olis yhteyksissä mutta heti ku rapsuttaa siitä ni alkaa ja loppuu siihen ku kutinakin.- Tttt
Itsellä myös kutina saa monesti korvan papattamaan (käytetään nyt tätä sanaa). Tätä on kyllä muistaakseni ollut aina, eikä tunnu olevan ihan samasta asiasta kyse kuin tämä pitkään jatkuva elohiirimainen nypytys.
Itsellä oli ensimmäisen kerran 22-vuotiaana tätä papatusta. Oli päivittäistä noin puolen vuoden ajan ja kuten joku englanniksi kirjoitti, niin katolta hyppääminen tuntui hyvältä ajatukselta silloin tällöin. Sen verran rasittava vaiva. Joskus pidin korvassa korvatulppaa ja koitin kuunnella mahdollisimman paljon musiikkia kuulokkeilla, jolloin nypytystä ei juuri havainnut. Vaiva loppui ilmeisesti ruokavalion monipuolistumisen ansiosta, tai sitten ajoittui sattumalta siihen kohtaan. Googlettelin nyt vuosia myöhemmin kun eilen ja tänään taas nypytellyt haukotellessa. Toivottavasti ei ala taas. Vaarallinenhan vaiva ei millään tavalla liene, jos jättää sen katolta hyppäämisen väliin.
- Ärsyyntynyt
Joo täälläkin alko tänään papattaa korvassa. On esiintynyt ennenkin satunnaisesti ja harvoin mutta nyt tuntuu ettei lopu ollenkaan. Todella häiritsevää.
- psykoosia_pukkaa_
Psykoosia pukkaa..
- Tärinämiäs
Miten liität psykoosin tähän?
- paskaasanonminä
eli mulla on ollut tätä vaivaa n.3 vuotta tasaseen tahtiin... tekis joo mieli hypätä katolta. aina tulee tasaseen tahtiin tää, ekaks luulin tosissaan et siel on joku ötiäinen sisällä ja kävin lääkärissä monta kertaa sanomassa että siellä on ötökkä pään kuvauksiin pääsin ei näkyny ötökkää joten enskerralla meen ja sanon että se tensor tympani papattaa siellä... että mitä asialle voi tehdä
- Hermoraunio
Kärsin samasta vaivasta. Onko kukaan saanut "parannukseen" johtavaa apua tähän? Alkaa olla vitsit vähissä juu
- Tuuli44
Itsellä vaivaan tuo helpotusta lihasrelaksanttikuuri. Valitettavasti ei kuitenkaan taida poistaa vaivan aiheuttajaa.
- Anonyymi
Tuohon on ihan selitys, en muista lääketieteellistä oikeaa nimeä, mutta ammattipiireissä ymmärretään kun kysyy autopapaattisesta oireyhtymästä.
Vaiva voi olla kiusallinen itselle, mutta joissain tapauksissa läheisille toistuvan papatuksen sattuessa. Se voi esiintyä missä tahansa alueella korvakäytävän, nielun, silmien ja nenän alueella.
Mikäli autopapaattisuuden alueella on hermoratoja, sen tuntee ja puhutaan kolmoishermosärystä tai hermovihlonnasta.
Mikäli epäilee autopapaattista oireyhtymää, asian voi ottaa tavallisen hammaslääkärin kanssa puheeksi, joka tarvittaessa neuvoo asiassa. - Anonyymi
Oletteko koitaneet vitamiineja esim B vitamiini mullakin on se elohiiri kanas korvassa ja mulle korvalääkäri määräsi B vitamiineja ja on antanut tottakai välillä se siä pupputtaa mutta auttaa ainakin korvakin tartte vitamiineja 🙂
- Anonyymi
Tää on vanha keskustelu, mutta mikäli joku eksyy tänne googlen kautta: itselläni oli elohiirtä korvassa monta viikkoa, minkä jälkeen kävin näyttämässä korvaa lääkärille ja lääkärin mukaan sisäkorva punoitti. Sain viikon kuurin alkoholi-booritippoja ja oireet on parissa päivässä vähentyneet/lähes loppuneet. Eli kannattaa käydä tsekkaamassa ettei ole mitään ärsytystä korvassa.
- Anonyymi
Olen myös narskuttelija ja olen huomannut, että oireet pahenevat jos en ole pitänyt purentakiskoa. Eli kannattaa myös kysyä hammaslääkäriltä näyttääkö hampaat kuluneilta ja hankkia purentakisko jos tarvis.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400