Jos selkä on kipeä, niin....

eevamarita

Osteoporoottinen lannerankani oli monella tavoin kivulias. Aamulla se oli jäykkä ja jähmeänkipeä, samoin jos istuin pitempään paikoillani.

Joskus selkä ikään kuin väsyi, siihen tuli pakottavaa kipua, ja minun oli taivuttava 90 asteen kulmaan, että pakotus hellitti.

Kävellessä selkää alkoi särkeä ja pakottaa, joskus se tilttasi kävellessä kokonaan.

Kaikkiin näihin kipuihin on auttanut Miacalcic nenäsumute, jota fysiatri määräsi minulle joskus loka-marraskuussa. Miacalcic tukee Bonviva-lääkitystä ja poistaa kipua. Jos teillä on kipuja aiheuttava osteoporoosi, kysykää ihmeessä tuota sumutinta, jos siitä olisi apua teillekin. Eihän minunkaan lannerankani ole terveeksi tullut, mutta kivuliaisuutta on selvästi entistä vähemmän.

Ja muuten -hyvää ja paljon viime vuotta onnellisempaa uutta vuotta kaikille palstalaisille.

0

1067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        96
        4774
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        113
        3912
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        208
        3804
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        108
        2220
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        77
        1964
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1336
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        132
        1258
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        162
        1246
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        53
        1105
      10. En ymmärrä ateisteja!

        Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
        Ateismi
        493
        1059
      Aihe