Miten olette tehneet sisäkaton koolausten jatkokset ? Tuntuisi melko työläältä sovittaa ne aina kattoristikoiden kohdalle yksilöllisesti mittaamalla. Lisäksi ristikoiden puutavara on sen verran ohutta, että varsinkaan paksumpien koolinkien naulaaminen ei onnistu kovinkaan hyvin.
Meillä ristikkojako vaihtelee, joten koolinkitavaran esipätkiminenkään ei oikein hyödytä. Toisaalta harvan jaon (keskim. k1200) takia ei tuntuisi oiken fiksulta tehdä jatkoksia keskelle ristikkoväliä ainakaan ilman kunnon tuentaa.
Koolingiksi on tulossa 50x75 tavaraa, joten äkkiseltään tulisi mieleen lyödä tavaraa kiinni suoraan pinosta ja vahvistaa jatkoskohdat patukoiden molempiin kylkiin naulattavilla rimanpätkillä. Tiedän, että jatkoksia tehdään myös päittäisliitoksilla muutaman vinoon ammutun konenaulan voimalla, mutta jotenkin tuo tapa vaikuttaa vähän fuskulta.
Parempana pitäisin päiden sahausta 45 asteen kulmaan ja naulausta vinoliitoksen yli, mutta tämäkin edellyttäisi aika paljon lisäduunia jiirisirkkelillä.
Mikä näistä olisi paras vai olisiko vielä jotain muuta systeemiä tiedossa ?
Koolauksen jatkokset
5
1851
Vastaukset
- konnari, rakenne
jatkat ristikoiden välissä niin lyö ne jatkospalat kylkiin. Muu on fuskua ja siitä saa maksaa alapuolisen verhoilun suurempana roikkumisvaarana. Kyllä se koolaus myös osallistuu katon jäykistämiseen joten huono jatkos ei ole hyvä idea.
- rimat
naulasin kattotuoleihin kiinni ihan lautatarhamittana ja päistä ristikkäin toisiinsa. Sisäkatto on valkolakattu kuusipaneeli ja koolausväli 600. Ei roiku paneelit.
Voi ne jatkaa naulaamalla palikat kylkiin jatkon kohdalle, tai vaikka koko kattotuolien välillekin, niin tulee varmasti tukeva.
Mitään viistosahauksia ei kannata alkaa tekemään, meillä ainakin kun katto on 3 - 5 metrin korkeudella, ettei viitsi koko ajan juosta ylösalas tellingille. - jatkos
kattotuolin kohdalle, muu on fuskua!
- höyläri
olisiko helpompaakin?
- niinhän se on
ja siinä ajassa kun niitä kalikoita virittelet niihin jatkoskohtiin niin katkaiset sen siihen kattotuoli kohdalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1785042- 141681
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1231484Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91373Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491090Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297952- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760