Miten olette tehneet sisäkaton koolausten jatkokset ? Tuntuisi melko työläältä sovittaa ne aina kattoristikoiden kohdalle yksilöllisesti mittaamalla. Lisäksi ristikoiden puutavara on sen verran ohutta, että varsinkaan paksumpien koolinkien naulaaminen ei onnistu kovinkaan hyvin.
Meillä ristikkojako vaihtelee, joten koolinkitavaran esipätkiminenkään ei oikein hyödytä. Toisaalta harvan jaon (keskim. k1200) takia ei tuntuisi oiken fiksulta tehdä jatkoksia keskelle ristikkoväliä ainakaan ilman kunnon tuentaa.
Koolingiksi on tulossa 50x75 tavaraa, joten äkkiseltään tulisi mieleen lyödä tavaraa kiinni suoraan pinosta ja vahvistaa jatkoskohdat patukoiden molempiin kylkiin naulattavilla rimanpätkillä. Tiedän, että jatkoksia tehdään myös päittäisliitoksilla muutaman vinoon ammutun konenaulan voimalla, mutta jotenkin tuo tapa vaikuttaa vähän fuskulta.
Parempana pitäisin päiden sahausta 45 asteen kulmaan ja naulausta vinoliitoksen yli, mutta tämäkin edellyttäisi aika paljon lisäduunia jiirisirkkelillä.
Mikä näistä olisi paras vai olisiko vielä jotain muuta systeemiä tiedossa ?
Koolauksen jatkokset
5
1718
Vastaukset
- konnari, rakenne
jatkat ristikoiden välissä niin lyö ne jatkospalat kylkiin. Muu on fuskua ja siitä saa maksaa alapuolisen verhoilun suurempana roikkumisvaarana. Kyllä se koolaus myös osallistuu katon jäykistämiseen joten huono jatkos ei ole hyvä idea.
- rimat
naulasin kattotuoleihin kiinni ihan lautatarhamittana ja päistä ristikkäin toisiinsa. Sisäkatto on valkolakattu kuusipaneeli ja koolausväli 600. Ei roiku paneelit.
Voi ne jatkaa naulaamalla palikat kylkiin jatkon kohdalle, tai vaikka koko kattotuolien välillekin, niin tulee varmasti tukeva.
Mitään viistosahauksia ei kannata alkaa tekemään, meillä ainakin kun katto on 3 - 5 metrin korkeudella, ettei viitsi koko ajan juosta ylösalas tellingille. - jatkos
kattotuolin kohdalle, muu on fuskua!
- höyläri
olisiko helpompaakin?
- niinhän se on
ja siinä ajassa kun niitä kalikoita virittelet niihin jatkoskohtiin niin katkaiset sen siihen kattotuoli kohdalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172354Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain2412033Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071802Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021461Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno481356Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu561263Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1811170- 941110
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.151985Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14931