Autoilu reittejä

Autoilijan kokemukset

Mitä paikkoja löytyy katseltavaksi etelä puoli Ransakaa tarkoitan välimereltä max 500-600km.
Maisemia vuoret,laaksot,kanjonit,linnoja ,museoita,historiallisia paikkoja,tapahtumia kesä-elokuu,Shoppailu.ym.
Kerro omista kokemuksistasi mitä voisin kokea.
Kiitos vastauksestasi.

7

1153

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilkki

      Mikäs olisi lähtökohtasi täällä ranskassa? Nizza vai Marseille? Siitä voisin sitten lähteä miettimään. Ajankohta? Vuokraatko auton? Majoitusmuoto? Millainen porukka, ikäjakauma?

    • kirjasto?

      Onpas laaja kysymys, siellähän on kaikkea ja paljon!! Suosittelen surffauspohjaksi erinomaisia Provence- ja Etelä-Ranska- aiheisia kirjoja selailtavaksi ja sitten syventävää kollaamista netissä, niin löytyy se sinun mieleinen valikoima. Koko alue on yhtä historian havinaa, älä ahnehdi liikaa, varaudu muihinkin turisteihin - ja vältä elokuuta. Nämä ovat myös makuasioita, jonkun mielestä esim. Aix on aivan ihana paikka, toisten mielestä turistien pahimman kerran valloittama rysä. Päätä itse ;) Omaan makuun ovat pienet kylät vuorenharjanteilla, ja yöpymiset maatiloilla yms. B&B-paikoissa. Mutta se edellyttää jo alkeellista ranskan kielen taitoa.

    • muutamia kaupunkeja

      Tässä muutamia paikkoja googlattavaksi tai kirjoista tarkemmin tutkailtavaksi:

      Nizza, Cannes, Grasse, Verdonin kanjoni, Aix-en-Provence, Avignon, Nimes, Montpellier, Carcassonne

      www.viamichelin.com on hyvä karttasivusto, jossa on myös muuta tietoa esim. matkailunähtävyyksiä, hotelleja.

    • vm.66

      Älkää unohtako myöskään pohjois osia.
      Itse kiereltiin menneenä suvena calais-ardennet akselia esim.fumay niminen paikka ardenetin "vuoristossa".
      Etuna myöskin se ,että voi helposti pujahdella belgia,luxenburg aluetta ja palailla takaisin ranskan maalle.

      Ajettiin pohjoinen poikkisuunnassa calais-troys-metz jolloinka maisema vaihtelut olivat rannikolta,ylägölle viljavia maaseutuja unohtamatta.

      Mutta makuja on monia. Tässä tietysti välimereen verrattuna se etu ,että muutamia satoja kilometrejä vähemmän ajamista ,kun on jo perillä.

    • linnoja

      Oletko tulossa etelästä päin vai miksi 500-600km maximissaan Välimereltä?

      Jos olet kesällä liikkeellä niin kannattaa välttää Välimeren aluetta ja muitakin meren ranta-alueita ja siirtyä hiukan pohjoisempaan, koska siellä on vähemmän ruuhkaa ja turisteja.

      Loiren laakso on yksi kauneimmista alueista Ranskassa. Siellä on linnoja ja kauniita pieniä viinikyliä ja vähemmän turisteja kuin etelässä.Monilla linnoilla on illalla myöhään upeita valoshow'ta. B&b-majoitustakin on tarjolla enemmän, mutta toki nekin täytyy varata ajoissa etukäteen jos olet liikkeellä pahimpaan turistisesonkiaikaan.

      • Stubba

        Oisko sulla heittää mitää linkkejä tai b&b -paikkojen nimiä mihin kannattaisi mennä? Me olemme lähdössä matkaan kesäkuun puolivälissä, mitä luulet oisko hyvä varailla majoituksia etukäteen?

        Suunnitelmissa on lentää Pariisiin, vuokrata auto ja ajella Loiren -jokilaaksoa kohti etelää 1,5 viikon ajan. Tarkoitus olis tutustua just ranskan maaseutuun ja linnoihin. Jos tulee mieleen vinkkejä niin kaikki on tervetulleita =)


    • Napoleon07

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1291
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      49
      427
    18. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe