Mandriva Powerpack

T A I

Mandriva Powerpackplus, eli mikä konkreettinen hyöty on tuosta plussasta, kotikäyttäjän kotikoneessa, kun ei tee työtä vaan "leikkii" ja pyörittelee virtuaalipöytää.

Ja onkos joku saanut toimii tuon Beryln, imuroin nuo paketit ja asensin mutta en ole vielä tutustunut tuohon, Gset-Compiz ja Compiz-quinnstorm kyllä toimivat hyvin.

4

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huulieemeli

      Jos et muuta tee kuin 'leikit', kuten sanot tekeväsi, suosittelen lataamaan ihan vaan netistä ilmaisen version mandrivasta. Hyvä kotimainen mandrivafoorumi löytyy osoitteesta: http://mandriva-fi.com/foorumi/ Voisi olla hyvä idea siellä kysäistä tätäkin asiaa.

      • No mutta

        Sehän mulla on, tämä ilmainen Powerpack 2007.

        Näin mulle on sanottu, et aikuiselle miehelle
        että en muuta tee kuin leikin tietokonella.

        Kun esittellen vaikka tuon Compizin toimintaa. ;)

        En rekisteröidy mihinkään netissä,
        joten en voi osallistua tuollekaan foorumille. :(


    • valmiimpi

      2006 versiota asentelin Powerpack:ista, Kyllä tässä Mandriva Free 2007 versiossakin on riittävästi tavaraa, paketinhallinnalla (URPMI), joutuu kuitenkin aina jotain lisäilemään, jakelun ulkopuolisia paketteja Mandrivaan tuskin juurikaan tarvitsee hakea.

      Mandriva on parhaiten toiminut käyttämäni distro, nytkin on käytössä 4 suosituinta, mutta mandriva on ainoa joka ei ole kaatuillut missään tilanteessa, hyvin tämä susekin (jolla nyt kirjoittelen) tuntuu pelittävän, kun unohdin Yastin käytön tulostimen konffaamisessa(KDE osaa senkin), enkä välitä vaikka superkaramba ei susessa toimikkaan, jne. silti suurempia vaikeuksia on ollut Fedoran, ja Ubuntun kanssa.

      • No mutta

        ..ja myös wine-0.9.28-1 olen asentanut tähän powerpackiin.

        Niin tietenkin muutkin tilpehöörit kuten Voikon, uusimman firefoxin 2.02

        Tuo paketinhallinta (URPMI) tai Ohjauskeskusen kautta asentaminen ei toimi oikein sinnä Freessä eikä myös tässä Powerpackisa! esim: Kden päivitys paketit eivät asennu, ainakaan "Suomen" kautta latautuu kyllä.

        "Mandriva on parhaiten toiminut käyttämäni distro"
        Olen aivan samaa mieltä sinun kanssa tästä asiasta. Ja kokeiltu on tänä syksynä muitakin.;)

        Tuo Suse 10.1 Novel oli minulla ainakin todella hidas, toimi kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      235
      7104
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      358
      4998
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      150
      3740
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      137
      3570
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      76
      3456
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      57
      2990
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2779
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2490
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2416
    10. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      113
      2112
    Aihe