Kannentiiviste remppa menossa Trans Sportissa :)
Miten tehdään moottorin sisäpesu? Onko siihen olemassa oma aine vai huuhdellaanko vaan uudella öljyllä? Onko jollain kokemuksia kyseisestä pesusta.
Miten tehdään moottorin sisäpesu? Onko siihen olemassa oma aine vai huuhdellaanko vaan uudella öljyllä? Onko jollain kokemuksia kyseisestä pesusta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=moottorin+sis%E4pesu
asentajaa.
Siis lähinnä meinaan sitä vaaleeta mömmöö mikä tulee siitä kun vettä pääsee öljyyn,olen ennen tehnyt öljyhuuhtelun eli uudet öljyt koneeseen ja käytän lämpimäksi ja vaihdan sit taas uudet öljyt.Olisko noi aineet jotenkin parempia siihen tarkoitukseen?
vain vesi joka päässyt öljyyn, niin riittää remontin jäkeen kun on uudet öljyt ja ajat kunnon pitkän lenkin (muutama satakm) niin se vesi haihtuu kun öljy lämpenee ja poistuu sitten kampikammion huuhtelujärjestelmän kautta. Tuon homman jälkeen, kun vesi on poistunut niin vaihtaisin sen huuhtelujärjestelmän PCV-venttiilin ettei ole jäänyt epäpuhtauksia jotka haittaavat toimintaa. Oletan että kyseessä on 2,3 neloskone ja en tiedä onko siinä tuota PCV-venttiiliä, mutta muut ohjeet toimivat mihin tahansa autoon.
Imusarjan tiivisteestä on vuotanut vettä,kansipahvit kunnossa mut vaihdetaan nekin samalla.3,4L kutonen on kyseessä.Näissähän toi tiivisteen vuoto onkin tyyppivika.
jäähdytysjärjestelmässä? Eiköhän siellä ole myös pakkasnestettä, joka on erittäin sopimaton aine monissa voitelukohteissa ja männänrenkaiden urissa.
Suosittelen kyllä ns. moottorin huuhtelua (sisäpesua) esim MARLY Engine Flush, maksaa vähän toistakymppiä. Ehdottomasti noudetettava ohjeita sen käytössä.