ostin tomtomin pari viikkoa sitten ja petyin kiinnitystapaan. Pelkkä imukuppi, ei lainkaan "lukitussalpaa" niinkuin vanhassa. Ei muuten pysy klasissa kiinni, irtoillut jo moneen kertaan kesken ajon.....tana!
Pysyykö muilla?
Pysyykö muilla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kostutin imukupin (niin kuin aina imukuppia käytettäessä) ja painoin lasiin kiinni. Siinä on pysynyt jo kuusi kuukautta ongelmitta.
Tuli tosin tilattua kiinteä teline kun kyllästyin pläräämään johdon kanssa. Oli melko työlästä saada imukuppi laisista irti, kun pelkäsi hajottavansa telineen jos käytti liiaksi voimaa. Oli vahingossa tullut laitettua se pieni 'lipare' imukupista pahaan paikkaan niin ei saanut siitäkään vedettyä.
kun kierrät kiristyksen loppuun asti
jaa minkä kiristyksen? En oo omastani löytänyt sellaista, vanhassa mallissa oli sellainen kiristyssalpa
Ainakin 910:ssä se imukupin päällä olevan kartio pyörii ja vetää kiinnityksen alipaineelle. Tsekkaa vielä se telineen jalka, josko siellä olisi ne lukon kuvat, jotka kertovat auki-kiinni asennot.
on 710:ssä. kierrettävä lukitus HUOM! kierrä loppuun asti. vanhemmissahan oli se salpa.
kerran putosi kovalla pakkasella, mutta muuten on pysynyt hyvin. Kaareva lasi tietysti huonontaa kiinnipysymistä.
On hyvin pysynyt kolme kuukautta,ja on tautisesti kiinni,meinasin vähän siirtää mutta en saanut irti,pitää pihdeillä vetää siitä lirpukasta=))
on pysynyt kiinni, kostutin imukupin ennen laittoa. Saa ihan "repiä" pois
Telinehän on mun mielestä loistava, pieni ja huomaamaton.
siinä telinees on se muovilärpäke, josta lähtee ihan kevyesti kun on ekaks löysännyt kiinnityksen.
Paskaks menee jos väkisin vetää eikä mene takuuseen.
Uudessa TomTom Onessa ei ole ollenkaan kiristys mahdollisuutta, vain pelkkä imukuppi