Miten näillä ydintäytelanka vehkeillä onnistuu esim. auton peltien hitsaaminen? Onko lanka kokoajan jännitteellinen vaiko vain silloin kun painaa liipaisinta. Kertokaahan omia kokemuksianne.
Ydintäytelanka mig
Jarkko
79589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onnistuupa hyvinkin.
Ittellä ollu esab 150 ydintäytelangalla monta vuotta autohitsauksessa.
Jos ulkona hitsailet niin tuulessa toimii hyvin toisin kuin kaasulla jolla tuuli vie suojakaasun mennessään.
Lanka ei ole jännitteellinen aina, vain liipaisinta painaessa.
Eli ihan kuin hitsaisit puikolla mutta 100x helpompaa.
Kuonaa jää vähän.
Itselläni on ollut jo vuosia halpa Bilteman ydinlanka kone satunnaista käyttöä varten. Toimii ihan hyvin ulkona pellin heftaamisessa. Paksumpaan lattaan jälki on ihan kelvollista.
Tuo kuonan harjaus on kyllä se pakollinen toimenpide ydinlankakoneilla. Se onkin sen huonoin puoli. Ja se pahempi käry.
Ihan käypänen peli, jos ei ole paljoa hitsattavaa, tai joutuu työskentelemään tuulessa.
Ainakin hintansa arvoinen.
Tähän asti olen puikolla hitsaillut, mutta sillä ei oikeen ohueen peltiin pysty. Pitääkin alkaa katsella sopivaa ydintäytelanka miggiä kun kerran tuntuu pelaavan. Gernin jätän väliin aivan suosiolla. Kaikista gernin vehkeistä itsellä sellaiset kokemukset että ei enää sellaisia.
osta mig,jossa saat vaihdettua ja - johtojen paikan helposti...toiset ydintäytelangat vaatii moisen toimenpiteen...walliuksen koneissa tuo vaihto onnistuu katkaisimella,mutta omassa kempin koneessa pitää johdot vaihtaa käsipelillä...ja hitsaus jäljessä kyllä huomaa,mitan päin johdot pitää olla,jos lankakelassa ei asiaa mainita...eipä muuta,kuin hitsailemaan...
Hitsikoneet on se osa-alue jossa Gernitkin toimii. Ainakin itselläni on kestänyt hyvin tuollainen täytelanka-gern jo yli vuoden vaikka pari autoa on pitänyt sillä harsia ja muutakin hitsailla. Gernin lämpöpuhallin ja sähköhöylä levisivät tosin käsiin melkein heti, joten ehkä tuo hitsikoneyksilö on vain maailman ainoa toimiva Gern
onnistuu ohuen pellin hitsaaminen puikollakin... käytä 63.20 tai vastaavaa happosia tosin ovat..
Minulla on sellainen käsitys, että halvoissa täytelankamigeissä lanka on aina jännitteellinen ja pistoolin painaminen vain käynnistää langan syötön, näin ainakin omassa koneessa. Täytelankakäyttöön muunnetussa tavallisessa migissä taas pistoolin vapauttaminen katkaisee jännitteen. Napaisuushan on eri täytelangalla ja tavallisella langalla hitsattaessa, tavallisessa lanka on ja maadoitus -, täytelangassa toisin päin.
Halvoissa täytelankakoneissa on kaksi virta-asetusta max. ja min. sekä portaaton langansyöttönopeuden säätö. Jos käy huono tuuri, molemmat virta-asetukset ovat huonoja autopeltitöihin - joko toinen liikaa ja toinen liian vähän tai sitten molemmat liian suuria. Kokeilemalla selviää kumpi asento toimii paremmin.
Autopeltitöihin olen oman laitteeni hankkinut ja sillä on kyllä pärjätty. Hyvän jäljen aikaan saaminen vaatii hieman harjoittelua.