Autokaupan kylkiäisenä tuli tollanen Beckerin Traffic assist highspeed. Pyhänseutu on sitä näprätty eikä saatu sitä pelaamaan. Ei saa gps- yhteyttä joten navigointi ei onnistu. Onko tässä käyttöönotossa jokin jippo vai onko itse kapine viallinen?
beckerissä
pulma
4321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olithan varmasti ulkona näpräämässä ? Kun laite on pidempään käyttämättä, saattaa sateliittien löytyminen kestää kauan - puoli tunti ei ole ollenkaan mahdotonta. Ja silloin on laitteen oltava paikassa josta taivas näkyy ja muutama sateliitti löytyy. Jos laite on autossa, on mahdollista että tuulilasi häiritsee yhteyttä taivaalle - ainakin joistain lämmitettävistä tuulilaseista huhutaan.
Kyllä olin. Muistakin GPS-paikantimista on sen verran kokemusta että ne toimivat erittäin huonosti tai ei ollenkaan. Kapine oli 3 tuntia yhteen menoon ulkosalla, siitä huolimatta ei halunnut toimia
puoli tuntiakin on liikaa.... maksimissan on mennyt 5 min fixin saamiseen. Sisälläkin saa useimmiten yhteyden satelliitteihin nämä siis kahdella eri laitteella.
Viallinen täytyy olla, parissa minuutissa olen aina saanut yhteyden vaikka ollut viikkojakin käyttämättä.