Voiko kukaan moderaattori tosissaan kirjoittaa niin huonoa suomen kieltä kuin tsigaan? Et pääsisi edes ala-asteen kolmannenluokan äidinkielenkoetta läpi, kun kaikki roska mitä kirjoitat lähtee ilman pisteitä, isoja alkukirjaimia ja sanatkin ovat täynnä kirjoitusvirheitä
Jos haluat vastata jonkun kirjoitukseen, siitä EI aloiteta uutta aihetta vaikka kuinka haluaisi enemmän näkyvyyttä kirjoitukselleen.
Opettele kirjoittamaan edes kohtalaisesti, tule sitten uudelleen tänne niin katsotaan onko sinusta valvojaksi. Olet todella mauton henkilö. En itsekään kirjoita täydelllistä kirjakieltä mutta en koskaan vajoa tasollesi. Romanina minua ärsyttää kaikki hänen kirjoitukset koska hän antaa meistä todella sivistymättömän ja idiootin kuvan.
Tätä kirjoitusta et saa poistaa koska siihen ei ole mitään syytä. Perusteltu palstaan liittyvä kirjoittelu on suotavaa.
Kaikkien lukijoiden tulee ottaa yhteyttä ylläpitoon ja vaatia hänen erottamista. Itse en soisi hänelle kirjoitusoikeutta edes peruskäyttäjänä saati moderaattorina.
Alla tsigaanin tyylinäyte:
"Truthaddict
Kirjoittanut: tsigaan 29.12.2006 klo 18.13
mitä sä tuommosia kuvia tänne laitat etkä' tiijä että jos tuo ei ollut vääreennetty kuva nii se on poliisia asia mutta jos tuo kuva oli väärennetty on se myös poliisi asia erittäin rasistisen kuvan levittäminen joka tapauksessa toivon että kuva tarkistetaan ja oikeus tapahtukoon
täällä palstalla pyörii muutamia henkilöitä jotka tekevät kaikkensa häiriköiden palstaa ja erittäin rasistisilla tavoilla jotka tuntuvat menevän äärimmäisyyksiin eiköhän heillekin jokin laki löyvy vielä."
Jos haluat vastata jonkun kirjoitukseen, siitä EI aloiteta uutta aihetta vaikka kuinka haluaisi enemmän näkyvyyttä kirjoitukselleen.
Opettele kirjoittamaan edes kohtalaisesti, tule sitten uudelleen tänne niin katsotaan onko sinusta valvojaksi. Olet todella mauton henkilö. En itsekään kirjoita täydelllistä kirjakieltä mutta en koskaan vajoa tasollesi. Romanina minua ärsyttää kaikki hänen kirjoitukset koska hän antaa meistä todella sivistymättömän ja idiootin kuvan.
Tätä kirjoitusta et saa poistaa koska siihen ei ole mitään syytä. Perusteltu palstaan liittyvä kirjoittelu on suotavaa.
Kaikkien lukijoiden tulee ottaa yhteyttä ylläpitoon ja vaatia hänen erottamista. Itse en soisi hänelle kirjoitusoikeutta edes peruskäyttäjänä saati moderaattorina.
Alla tsigaanin tyylinäyte:
"Truthaddict
Kirjoittanut: tsigaan 29.12.2006 klo 18.13
mitä sä tuommosia kuvia tänne laitat etkä' tiijä että jos tuo ei ollut vääreennetty kuva nii se on poliisia asia mutta jos tuo kuva oli väärennetty on se myös poliisi asia erittäin rasistisen kuvan levittäminen joka tapauksessa toivon että kuva tarkistetaan ja oikeus tapahtukoon
täällä palstalla pyörii muutamia henkilöitä jotka tekevät kaikkensa häiriköiden palstaa ja erittäin rasistisilla tavoilla jotka tuntuvat menevän äärimmäisyyksiin eiköhän heillekin jokin laki löyvy vielä."
Vastaukset 35
Vanhimmat
en poista koska suht "asiallisesti" ilmasit mielipitees.. vaikka kaikki seriffiä koskeva kritikki on oikeus poista koska jos on jotain sanomista menee suoraan ylläpitoon..
"Jos haluat vastata jonkun kirjoitukseen, siitä EI aloiteta uutta aihetta vaikka kuinka haluaisi enemmän näkyvyyttä kirjoitukselleen. "
-en tajua mitä meinaat tolla? koska yleensä kun osoitan jollekin kirjoituksen oon eka joutunu poistamaan hänen alotuksen jota sitten kommentoin uudessa alotuksessa mutta en toki tee joka kerta..
"Opettele kirjoittamaan edes kohtalaisesti, tule sitten uudelleen tänne niin katsotaan onko sinusta valvojaksi. Olet todella mauton henkilö. En itsekään kirjoita täydelllistä kirjakieltä mutta en koskaan vajoa tasollesi. Romanina minua ärsyttää kaikki hänen kirjoitukset koska hän antaa meistä todella sivistymättömän ja idiootin kuvan. "
-no minä en oo täällä töissä vaan vapaa ehtosesti tulin tekemään tätä ja voin kyllä lähteä jos etsitte eka toisen seriffin tilalle,ei mua mikää muu tässä estä enää kunha vaa toisen seriffin saatte tänne ettei palsta jää taas täysin sekasortoon..
en voi kyllä sinunkaan sivistys tasoa kehua kun pitää tuohon tyyliin ottaa asiasta puheeksi mutta mielipitee kullakin
Älä hermostu ja äläkä missään tapauksessa lähde pois. Olet hoitanut tehtäväsi hyvin.
Muista; heimosi jalokivi on smaragdi, ja se on kova, kestävä ja arvokas kivi. Älä anna periksi. Hionta vain lisää smaragdin arvoa. Nyt sinua hiotaan.
Ei tarvitse mitään äidinkielentuntia oppiakseen perusasiat kirjoittamisesta.
Sen kun muistaa että lause aloitetaan isolla kirjaimella, ja pilkun jälkeen tulee välilyönti, sekä lauseen loppuun piste.
Taas uutta lausetta aloittaessa, välilyönti edellisen lauseen pisteestä.
Pilkulla erotellaan lauseessa olevia asiota, joita luettaessa tulee "katkos", silloin kirjoituksesta tulee helposti luettevampaa.
Näin helposti neuvottuna, vakkei tsiigaan kirjoitus virheineen aiheutakaan päänvaivaa.
äitin kieli tuloo jo äitin maidon mukana ei mitään kouluja sihen tarvi xD
Kirjoitit vastineessasi seuraavasti:
"no minä en oo täällä töissä vaan vapaa ehtosesti tulin tekemään tätä ja voin kyllä lähteä jos etsitte eka toisen seriffin tilalle,ei mua mikää muu tässä estä enää kunha vaa toisen seriffin saatte tänne ettei palsta jää taas täysin sekasortoon.. "
Hyvinkin voit lähteä,ja ei todellakaan ole meidän velvollisuus etsiä "sheriffiä" tilallesi.sen asian hoitaa ylläpito.Heippa vaan!
tarkootus oli sanoa että en oo lähössä jos ei palstalle löyvy seriffiä halukkaita ekas koska minä tiijän minkälaista viestiä alkaa tulla jos ei oo kukaa poistelemas
VUODEN PARAS KIRJOITUS HETI EKANA PÄIVÄNÄ!!! ONNEA!
Ei Tsigaanin toiminnassa ole mitään sellaista että poistaa pitäisi. En muuten usko että tämän palstan valvojaksi mitään hirmu tunkua on, senverran kuitenkin tulee noita haukkumiskirjoituksia että työstä käy.
Kirjoitusvirheistä on ollut juttua ennenkin, jos ei ole aikaa lukea tekstiä läpi niin tahtoo noita virheitä tulla, joku toinen ei ole sitten niin tottunut kirjoittaja kuin avausviestin kirjoittaja on.
Eikö ole tärkeintä että kaikki ymmärtää mistä on kyse eikä jostain pilkun paikasta? Hyvää alkanutta vuotta kaikille.
ettei romaneista taikka sitten vaikka valkolaisista kaikki osaa kirjoittaa niinkuin esimerkiksi sinä
sinunko mielestä vain ne ketkä yltää kirjotus taidoissaan tasollesi on oikeuttettuja kitjottamaan palstalle?
kyllä on aihetta miettiä itteskiin mitä oikein kirjotat
enkä ymmärrä sitä että mitenkä mun kirjotus tyyli antaa meistä sellasen kuvan niinkuin väitit
en mä täällä oo edustamassa koko romani heimoo enkä oo täällä miellyttämässä ketään
Etkä varmaan itse kirjoittanut kyseistä viestiä..
kyllä mää itte täällä runoilen näitä tsigaanin kirjotiksia.. muutenelen tyylejä ja taitoija tunno mukana ja miltä tuntoo et jos et pysy mukana nii hommaa luistimet eeehahaheheaheaheaheaheahea njoo ei muuta ku hyvää päivä jatkoo
Et tosiaankaan ota sinua kovin tosissaan.. aikuisenakin voi opiskella..
totta puhuit tuossa kun sanoit että sinähän et täällä koko romaniheimoa edusta.
miksi siis tsigaan jotenkin leimaisi meidät kaikki kirjoitustaidottomiksi/sivistymättömiksi tms.?
meissä molemmissa on paljon niitä, jotka kirjoittavat todella huonosti mutta se taas on loppupeleissä jokaisen oma asia. ymmärrän kyllä, että kaikki palstaan liittyvä asia tulee ottaa esille, mutta kuitenkin... olen varma että myös keskustelun aloittaja on saanut tsigaanin viesteistä selvän. siispä en näe kummoisempaa syytä, miksi valittaa. käsittäisin valituksen silloin, mikäli kirjoitusta olisi todellakin mahdotonta lukea.
sitä paitsi tsigaan otti hyvän asian esille kysyessään, että mielestäsikö ne ketkä kirjoittavat vähintäänkin saman veroisesti kuin sinä, saavat tänne kirjoittaa.
missäänhän ei kuitenkaan lue kirjoitustaidoista yhtään mitään. vaikka keskustelun aloittaja aloituksessaan myönsi, ettei itsekään kirjoita täydellistä suomen kieltä, niin on hänen silti syytä miettiä ensin omia kirjoituksiaan. puhuit niin kovin hienosti ja sivistyneesti tsigaanin pisteistä yms, mutta näkyipä niitä puuttuvan itseltäsikin.
Ei tämä ole mikään oikeinkirjoituksen eiä äidinkielenkään palsta. Sheriffi hoitaa mielestani hyvin tätä.
Virheitä me tehdään kaikki ja ollaan jopa vajavaisiakin. Itse en ryhtyisi rahastakaan tänne sheriffiksi. On sen verran epäkiitollinen tehtävä.
ON ollut tämän palstan PELASTUS. Tämä ois jo muuten aikaa sitten LOPETETTU. Romanina teidän pitäisi ymmärtää omaa kansaasi, eikä olla polkemassa sitä. Hävettää jo sinunkin puolesta. Annat ainakin minulle sen idiootti kuvan itsestäsi. Kuten olen monta kertaa sanonut monet kyllä osaa kritisoida mutta eivät itse halua/uskalla olla sefuja. Sen voin sanoa että jos luulet olevasi parempi sefu niin siitä vaan. Nuista kommenteista päätellen ET OLE.Ja kirjotan tämänkin putkeen että sulle ois vaikeempi lukea ja saisit potea omaa hyvyyttäsi lisää. oi että.Ärsyttää tuommoinen turhanpäiväinen jauhaminen vaikka itsekin sitä nyt taidan tehdä. Tuntuu oikein hölmöltö kirjoitella välillä tänne ja lähteä kaiken maalima väittelyihin arvosteluitten sun muihin mukaan.Jälestäpäin ajattelen että olinpa tyhmä kun jaksoin tämänkin kirjottaa ja jauhaa "itsestään" selviä asioita.Ei varmaan pitäs vaivautua. En ihmettele yhtää jos tänne joku ei uskalla kirjoittaa vaikka haluasinkin. Niin kun tuolla toisella palstalla joku kirjottinkin loistavasti.
" Teille jotka kaipaa niitä pilkkuja niin tässäpä niitä teille ,,,....,,,...,,,,,"
Voi poistaa
Olen lukennut aiemmin jo täällä ja huomannu saman.Ihan hävettää meidän kaikkien puolesta=(
köyhyytesi. Rikkautta on antaa tilaa kaikille. Häpeän sinun puolestasi. Voisin arvostella sinunkin tekstisi sisältöä mutta en sitä tee en siitä saa hyvää mieltä. tämäkin viesti on turha mutta kirjotanpa taas tyhmyyttäni. *Väännän ja käännän mutta mieliä en taida muutella kuhan kiristää vaan.
eipäs olla tiukkapiposia,voihan vieläkin opiskella,iltaopiskelukin on nykyään mahdollista,se kannattaa aina
Juu, tuota noin- sanon aivan ensiksi!
MIKÄ KUMMAJAINEN S-I-N-Ä O-L-E-T ??? E-T A-I-N-A-K-A-A-N K-A-A-L-O. H-Ä-P-I-Ä B-A-L-I-H-N-O.
JOS YMMÄRRÄT MITÄ TARKOITAN.ei olet täysi valkopäö. hyövyhehas riso muoto raklo. ei kirjoitus tyyli mitään kerro ihmisestä. kuka saa tohdorin käsialasta mitään selvää? ei , -ei kyllä kirjoitus tyyli ole mistään koulutuksesta kiini, mutta sinun tymyys on sinun omasta päästäsi, sinulla on kyllä itselläsi aika vähän koulutus pohjaa. et ikinä pysty arvelemaan mitä koulutusta minullakin on jo takana, ja mikä minä olen? vaikka kirjoitankin miten sattuu, ja mitä kieliä puhun, hiih hih ,me meerua sanjavaa jagge butte tussa raklo, vai rakliko oot?
Sinähän sen tiedät mitä ketäkin on. Kyllä olen ihan samaa mieltä aiheen aloittajan kanssa. Eletään kumminkin 2000 lukua ja meillä on loistavat mahdollisuudet opiskella(sitä ketä kiinnostaa)ei ole kyllä väliä miten kirjoittaa kunhan kirjoittaa niin että edes ymmärtäisi ja ikävä kyllä ei voi kovin tosissaan ottaa sheriffiä joka ei osaa kirjoittaa..mun mielestä vois pistää vaihtoon.. ihan olen kahden mustalaisen lapsi ja mulle opetettiin että koulut käydään muuten ei pärjätä ja niin ollaan käyty.. se ei ole kaajeemoista että kouluja käy ja pärjää.. mutta hei hyvä kun olet kouluja käynyt;)
Sinä et todellakaan voi tietää mitä ketäkin on ja mitä kouluja on käynyt..joten jätätkö kirjoittajan parempaan kun rauhaan,et voi tietää kenen kanssa keskustelet.. käytöstavat kunniaan.
alkuperäsen viestin kirjottaja ei ollu kaaleita vaa yritti savustaa mut ulos...
Niin mistä voit tietää.. jos jostain ip osoitteista niin ei munkaan kone ole mun nimellä..
tää kaveri teki mokan kun lähetti mun mailiin ylläpidolle viestin joka kerto mulle tarpeeks tästä henkilöstä mutta mulle ihan sama mitä mieltä muut ovat,ei mun tarvii kirjottaa täällä mitään jos en haluu ei tarvii edes kommentoija mulle tarkotettuja kysymyksiä jos en haluu se seisoo ihan säännöissäkin eli mikä pakkomielle ihmisillä on kuka kirjottaa mitenki hyvin.. mun mielestä se on todella huonoo käytöstä jo se kun pitää arvostella jopa haukkua ihmisiä hänen kirjotus tasosta sen ymmärtäsin jos seriffi (eli minä tässä tapauksessa) ei osais lukee niin vois tulla sanomista nauraaa
Ei ollut joo tarkoitus haukkua.. onko täällä vaihtunut jossain vaiheessa sheriffi minusta aikaisemmin ollut nainen ja käsittääkseni sinä olet mies?minulla on pieni aavistus kuka on aiheen aloittaja kun sen saan tietää että kyseessä on ollut tuntemani ihminen silloin tulen kylläkin ottamaan yhteyttä koska tämä henkilö todellakin on mustalainen oikein kunniotettu ihminen..voin toki olla väärässäkin.. mutta jatkoja sinulle ja pidä lippu korkealla;)
meinaan että tää alotus kirjottaja haukku mua ja vähän muitakin puhu alentavasti esim köyhistä oloista ihmisistä jne oon aika varma et ei oo kaaleit niiku väitti mut voin olla väärässkin mutta sitte se on taas toine juttu
mut illan jatkoja mä häivyn taustalle
antakaas hagertin pojan olla rauhassa, talonpoikaiset puoli kalot, jatka vain sefu samaan tyyliin
oot tosi valkolaisen olone raukka. sullahan on itselläsi tosi paljo noita kirjotus virheitä. no nii on kyllä mullaki nyt mutta ihan suomipoika sun kiusaksi.
Ei ole samantekevää miten kirjoittaa. On kuitenkin lähes selvää, vaikka sitä ei uskoisi, oikeinkirjoitus ei ole kaajenmoista.
Mielestäni on hyvä, että täällä saa ajatuksensa julki myös kirjoitustaidottomat. Suurimman ongelma lienee niiden henkilöiden joukko, joka ei kykee ymmärtämään kirjoituksen sisältöä. Tässä ei ole erotusta kaajeen tai kaaleen välillä.
Hyvät ihmiset, ei tehdä kaikista asioista rotukysymystä, please.
Puhut tosiaan asiaa,hyvä kun joku ajattelee samoin kun minä!Etkö sinä voisi kokeilla tuota sheriffin hommaa?
Jokainen voi katsoa peiliin suomipojat ja kaalonpojatkin jos pokka kestää....
Vain rasistiset ihmiset ovat kanssasi samaa mieltä, sillä seriffi toimii oikein ja on todella tehokas. Seriffi poistaa kaikki rasistiset viestit, mitä aikaisemmin ei tehty. Mene lukemaa, vaikka kirjaa jos haluat tekstissä, niitä pilkkuja ja pisteitä nähdä.
"Voiko kukaan moderaattori tosissaan kirjoittaa niin huonoa suomen kieltä kuin tsigaan? Et pääsisi edes ala-asteen kolmannenluokan äidinkielenkoetta läpi, kun kaikki roska mitä kirjoitat lähtee ilman pisteitä, isoja alkukirjaimia ja sanatkin ovat täynnä kirjoitusvirheitä"
kun sinä kerran puhut huonosta suomen kielen kirjoittamisesta ja kirjoitusvirheistä niin tässäpä sinulle purtavaa. nyt kun kerran valmiiksi halomme hiuksia ja viilaamme pilkkua niin viilatkaamme tätä sinun alkuperäistä kirjoitustakin.
"kolmannenluokan" kirjoitetaan itse asiassa kolmannen luokan. lisäksi kappaleen lopusta puuttuu piste.
suosittelen, että opettelet itse kirjoittamaan, ennen kuin teet tänne tällaisia topiceja, jotka eivät hyödytä ketään. sinä korkeintaan saat näistä jotain kummallista mielihyvää kun yrität puuttua kirjoitusasuun jonka jokainen ihan itse valikoi. vaikka kuinka pitäisit täällä puhetta siitä ja saarnaisit, niin en usko että tsigaanin kirjoittamistaito on sinusta kiinni. lisäksi uskon, että hän osaa kirjoittaa varsin hyvin, mutta kas kun täällä ei missään käsketä kirjoittamaan kirjakielellä. jokainen lienee tähän saakka ymmärtänyt hänen viestinsä, joten en ymmärrä miksi sinäkään valitat mokomasta. turhanpäivästä vouhottamista koko homma.
"Jos haluat vastata jonkun kirjoitukseen, siitä EI aloiteta uutta aihetta vaikka kuinka haluaisi enemmän näkyvyyttä kirjoitukselleen."
tsigaan on aloittanut uuden keskustelun vastatakseen jonkun viestiin ehkä 1-2 kertaa kokonaisuudessaan. miten tämä voi olla niin elämääsi häiritsevää, että sitä varten pitää perustaa oikein oma topic? ainakin minä olen huomannut että tsigaan on vastannut viestiketjuun, eikä tehnyt mitään omia keskustelujaan vastatakseen jollekin.
toivoisin, että ottaisit ensin hirren silmästäsi, ja sitten vasta alkaisit nyppiä tikkua muitten silmistä. kiitos.
Nyt sinä kyllä erehdyt. Jos minua tarkoitat niin en todellakaan ole aiheen kirjoittaja ja kyse todellakin oli ymmärtämisestä,mun on ainakin tehnyt tiukkaa lukea niitä tekstejä.. Että se siitä. niin kuin sanoin jokainen katsokoon peiliin..
tarkoitin tämän viestiketjun aloittajaa, sitä joka kirjoitti tämän keskustelun ensimmäisen viestin.
no, onhan se nyt kuitenkin joka tapauksessa niin, ettei noiden viestien lukemiseen mitään erikoisempia taitoja tarvita. ainakaan tsigaanin kirjoittamiin, jos nyt hänen viesteistään puhumme. kuitenkin voihan olla, että sinun on ollut hankala niitä ymmärtää ja syitä en ala ihmetellä, ne on taas sinun asioitasi. muista en sitten sano mitään, mutta jokainenhan me itse tiedämme miten kirjoitamme. niin sinä kuin minäkin. ja ketään en tällä viestillä loukata tahtonut, joten toivottavasti kukaan ei ottanut nokkiinsa.
rauhallista sunnuntain jatkoa...!