KIA:n luotettavuus... Löytyy hienosti sijalta 74. ja 102. hahahaaaa repikää siitä. Halpa ei voi olla hyvää.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/4–5-vuotiaat autot/1135218708478
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/2–3-vuotiaat autot/1135218708316
74. Kia Sephia 7,7
102. Kia Sephia 18,2
Täällä Saksalaiset kärjessä, KIAaa ei löydy ollenkaan?
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Autojen vikaindeksit ADAC-raportin mukaan/1135219939556
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/4–5-vuotiaat autot/1135218708478
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/2–3-vuotiaat autot/1135218708316
74. Kia Sephia 7,7
102. Kia Sephia 18,2
Täällä Saksalaiset kärjessä, KIAaa ei löydy ollenkaan?
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Autojen vikaindeksit ADAC-raportin mukaan/1135219939556
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Mazdan ja Toyotan laat u pitää/HL20060218SI1AL0315n
"Japanilaisten laadun ylivoima jatkuu edelleen vahvana, mutta korealaiset ovat rynnistämässä vahvasti kärkikymmenikköön. Hyundai oli neljäs. Chevrolet eli entinen Daewoo nousi kuudenneksi. Sen sijaan Kia jäi häntäpäähän, 19. sijalle."
Tiedätkö miksi Kia pärjäsi selvästi huonommin kuin konserniveli Hyundai? Koska Kian tulosta painoivat Sephian kaltaiset vanhat mallit ajalta ennen Hyundaihin yhdistymistä. Nykymalleissa käytetään ristiin rastiin samaa tekniikkaa Kian ja Hyundain kesken.
Nykypäivän Skoda on ihan eri auto kuin se oli ennen VW-aikaa. Sama koskee Kian suhdetta Hyundaihin.
Näinkin Kia oli heti VW:stä seuraava, ja kaikki italialaiset ja ranskalaiset merkit jäivät huonommiksi. Jos vanhat mallit jätettäisiin pois laskuista, saattaisi sijoitus olla jopa Hyundain loistavan tuloksen luokkaa.
Tuolla vanhalla Sephia-mallilla ei ole mitään tekemistä nykypäivän Kiojen kanssa. Vrt. Skoda ennen ja jälkeen yhdistymistä VW-konserniin.
nyt puhutaan 2000 luvun malleista ja Sephia on semmonen
Toisen sukupolven Sephia on tuotu markkinoille vuonna 1998. Auto on suunniteltu ennen fuusioitumista Hyundaihin, ja se on toteutettu ilman Hyundain tekniikkaa. Nyt on vuosi 2007 ja Kian tilanne tyystin toinen.
Jos olisin ostamassa uutta Skodaa, katsoisinko Skodan nykyistä, VW-pohjaista laatutasoa, vai VW-fuusiota edeltäneiden mallien laatutasoa?
maksaa Suomessa ja mistä niitä voisi ostaa?
tuo Sephia on siis aito Kia, ei mikään viritetty Hyundai.
Esim Jaguarilla ja Rolls-Roycella on vankat kannattajat jotka ovat vain kiinnostuneita vanhoista malleista jotka vielä olivat aitoja merkkiensä edustajia.
Saattaa vielä tulla se päivä jolloin tälläkin palstalla vielä haikaillaan sen Sephian perään. Olihan se sentään aito Kia. HC-Kiamiehelle ei minkään muun pitäisi kelvata.
lue vaan Tuulilasia !
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=136747&page=1