Minulle vaihdettiin kesällä sähkömittari, joka toimii GSM-verkon yli.
Kuulemani mukaan yösähköllä toimivat laitteet kytketään päälle porrastetusti kuormahuippujen välttämiseksi. Yösähkölaskutus alkaa kuulemma kuitenkin aina samaan aikaan.
Systeemin pitää käyttää siten kahta signaalia: toinen kytkee kontaktorit yöasentoon ja toinen vaihtaa mittarin yöasentoon. Miten nämä oli tehty vanhan mittarin aikana, jolloin tieto vaihdosta tuli sähköverkon kautta? Millä taajuuksilla ohjattiin mitäkin toimintoa?
Onko kontaktorisignaali jatkuvaa vai yksi pulssi kytkeytymishetkellä?
Mitä tapahtuu, jos mittarissa oleva GSM-laite ei esim huonon kuuluvuuden takia saa yhteyttä keskukseen, mistä yösähkö ohjataan päälle? Jääkö mittari silloin päiväasentoon käyttäen kalliimpaa sähköä?
Yösähkön signalointi?
4
3376
Vastaukset
- Etsivä voi löytää
Et sitten kokeillut etsiä esim. googlella... Ohessa yksi linkki: http://www.vantaanenergia.fi/default.cfm?cd=8&dept=2&subdept=8&navi=3&doc=337
Mutta vastauksia:
1. Lankaa pitkin tulevat signaalit/taajuudet ovat sähköyhtiön salaisuus, koska niillä on muutakin käyttöä, kuin tariffinohjaus (mm. erilaista verkon ym. valvontaa). Kontaktorisignaali on yleensä pulssimuotoinen, mutta toistetaan muutaman kerran mahdollisen "kuulumattomuuden" takia.
2. GSM-laitteella sama toiminne ja voidaan vielä tarvittaessa varmistaa "vanhalla" tavalla, eli yösähkön kytkeytyminen yleensä asiakkaalle taattu.- sähköverkosta
Toisissa verkoissa ohjataan yö/päiväsähköä verkkokäskylaitteilla eli mahdollistaa sen tehonpudotuksen ja ajan siirtelyn sekä yleensä kiinteällä kellolla tai mittariin yhdistetyllä kellolla ohjatun kiinteä aikaisen yö/päiväohjauksen, oli GSM luettava mittari tai ei.
- EL-MIÄS
Miksi sähköyhtiö olisi vaihtanut sähkökaapelin mukana tulevan ohjaussignaalin GSM käyttöiseksi,sillä niinkuin itse sanoit niin toiminassa on epävarmuustekijöitä liian paljon.Saataapi olla niin että se sinun verkkokäskylaite on toiminnaltaan samalainen kuin entinenkin,sillä erotuksella että uudessa käytetään digitaalista tiedonsiirtoa.Vanha järjestelmä oli analooginen
- Itsekin mittareita asennellut
Mittareita on vaihdeltu GSM-etäluentaa varten, eli kulutustiedot saadaan suoraan mittarilta, jolloin et tarvi kertoa niitä itse, tai mittarinlukijan käydä kirjaamassa sitä. Tuskin on tariffinohjaukseen kajottu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628