Onko kenelläkään tietoo tuosta ACER e310 navista verrattuna TomTom Oneen? Kiinostais kun tuo Markantalo myy 199€. Ois vaan niin halpa.
ACER E310
Sami26
2619560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ostin vähän aikaa sitten tuon Acerin mutta TomTomia en ole koskaan käytänyt joten en voi verrata. Acer tuntuu oleva ihan pätevä vehje ja on varmasti tuohon hintaan hyvä ostos. Tuohon saa netistä ladattua tomtomin POIt ja löytyipä Euroopan kartatkin aika helposti, tosin ei ihan Acerin sivujen kautta. Vähäisellä kokemuksella olen tosi tyytyväinen ostokseeni.
Onko tuo tarjous voimassa kaikissa Markantaloissa?
Mistäpäin nettiä löytyy Euroopan kartat ?
Esim. piratebay ja siellä hakusanaksi Destinator ja jo alkaa karttoja löytymään.
Ainakin Kuopiossa Markantalo myy sillä hintaa. Euroopan kartat on mukana DVD levyllä.
Ainakin myyjä väitti että DVD:llä on ne kartat.
Juu, siis tuossa 199€ paketissa ei ole koko eurooppaa, koko euroopan kartalla maksaa 100€ lisää. Peruspaketissa on mukana Suomi ja muu Skandinavia, lisäksi laite osaa euroopan päätiet. Tuleekohan tuossa Eurooppa-versiossa sitten myös isompi muistikortti? Nyt mukana oli 256M.
Ostin sellaisen 299-hintaisen paketin, jonka mukana tuli (Länsi-)Euroopan kartat ja 2 GB:n SD-kortti.
Kuinka asensit ne ladatut kartat Aceriin? Itsellä ei toiminut kuin Acerin mukana tullut asennuskonsoli.
mulla siis tuo e310. helppo ja todella toimiva peli. kaikki skulaa hyvin. Koko miellyttävä, sekä saatavilla myös fillariteline. Akulla hyvä kesto. Ja tarjous on voimassa ainakin vielä. Itse maksoin tuon 199 jo joulukuun alussa. Peltitutkatkin saa näppäräst laitteelle. suosittelen kyllä.
Nuo mukana tulevat Euroopan kartat ovat Euroopan päätiet. Täydellisemmät Euroopan kartat pitää hommata erikseen. Koneen mukana tulee 256MB SD-kortti ja siihen mahtuu just nuo Skandinavian kartat, ei oikein muuta. Tilaa jää ehkä 10-15MB eli jos vaikka musaa haluaa kuunnella niin isompi kortti kannattaa hommata. 1GB kortin saa parilla kympillä joten ei tuo kalliksi tule vielä sittenkään.
Saako tolppakameroita, vaikka konttisen sivuilta, ladattua tähän Aceriin?
Tässä muuten linkkiä tuotteen sivulle:
http://www.acer.fi/acereuro/page4.do?sp=page3&dau22.oid=18791&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=7&CountryISOCtxParam=FI&LanguageISOCtxParam=fi&ctx3=-1&ctx4=Suomi&crc=847863109
Aikani kikkailtua ja opeteltua niin saa todellamyös tolpat eli triffidit ja kaiken muun minkä esim konttinen tarjoaa. Mukana tulevalla ohjelmalla siirrät kunhan ensin olet muuttanut ne POIEDIT ohjelmalla .asc:stä destinatorin .csv:ksi. sitten vain muunna ja siirrä. Easybiisi. Tämä tuotti aluksi mulle ongelmia ennen kuin sen keksin. Ja nuille saa sitten määrätä näkyykö kartoilla aina ja valita parit hälyytyksetkin. Testattu ja toimii.
Kyllä on hyvä ostos! -suosittelen.
Eilen illalla tuli vehjes ostettua(199euroa)
Edelliseen (ulkoinen gps) on sata kertaa parempi.. ei tarvi vetää eri latausjohtoja pda:n ja gps:ään autossa, eikä tapella bluetooth yhteyksien välillä (kuoli kun puhelimessakin on bluetooth)
Ja varsinkin kun vielä sai ladattua peltipoliisiemn karttapisteet vehkeeseen niin ei voi olla kuin tyytyväinen. Tutulla on Tom Tom ja valittelee kun oli kallis -ja kaikki kartat maksaa erikseen :)
Ainoa mitä en tiedä niin tuohon Destinatoriin on päivitys 6.11 mutta en osaa asentaa sitä, jelppiä ?
(Destinator6.1.1_Patch_TMC_FI.zip)
vai onko tuo sitten vain noihin pda-laitteisiin?
-----------------
Uudet ominaisuudet / parannukset:
*********************************
- Kielen tuottaminen on optimoitu häiriötöntä toistoa varten vanhemmissa ja pienitehoisissa laitteissa. Kielen toiston kokonaan estänyt virhe on korjattu.
- Rajat ylittävä reititys on optimoitu. Sovelluksen tietyissä olosuhteissa kaatanut virhe on korjattu. Reititystiedot näytetään kaikissa maissa
- Reititysalgoritmia kehitetty
- Cleartype näkyy virheettömästi
- Acer n300 -sarjassa nyt tuki Bluetooth TMC:lle
- Karttojen latautumista nopeutettu
- Sijainnin näyttö tarkentunut
- SiRF-protokollan aito tuki
- POI-luokkien selaamisessa saman nimiset kohteet on lajiteltu etäisyyden mukaan tuloksissa. Suosittelemme enimmäisetäisyydeksi 80 km
- Kohteen saavuttamisen jäkeen kohdeosoite näkyy pidempään (noin 10 sekuntia)
- Äänenvoimakkuutta voidaan säätää käyttötilassa painikkeilla (jos varusteena)
- Ohjattu toiminto avustaa käyttäjää asetuksissa ohjelman ensimmäisen käynnistyksen jälkeen
- Demotila lisätty
----------------------
"Tutulla on Tom Tom ja valittelee kun oli kallis -ja kaikki kartat maksaa erikseen :) "
saako tohon sitten kartat ilmaseks vai?
epävirallisia teitä ainakin saa kaikki kartat ilmaiseksi. Mulla 1,4 Gt destinatorin karttoja kovolla.
Mistäs moisen päivityksen löysit?
joo mutta miten se muka eroaa tomtomista? varmaan kaikkii latteisiin löytää noin...
Saitko noi epäviralliset kartat toimimaan Acerissa, ja jos sait, niin miten?
mitenkä noi poi pisteet lisätään aceriin esim kameratolpat. Olen jo yrittänyt mutta en saa näkyviin. Tarttis tietää et mihin ne lisätään.
kone on muuten acer e310.
Ehdin testailla jo hieman Aceria, ja navigointi tuntui toimivan ihan OK.
Kokeilin myös huvikseni laittaa mp3-tiedostoja muistikortille. Se onnistui parhaiten muistikortinlukijan kanssa.
Musiikinkuuntelu on tosin aika turhauttavaa tällä laitteella, koska kuulokeliitännästä kuuluu ikävä "vinkuna", eli joku häiriö tulee siitä läpi. Ääni kuuluu kuulokkeista koko ajan kun ne ovat liitettynä - vaikka ei kuuntelisikaan musiikkia. Mahtaakohan tämä olla "ominaisuus" vai oliskohan kyseessä yksilövika?
Olen ostamassa Acerin e310 navigointilaitetta ja minua kiinnostaa millainen karttadata siinä mahtaa olla? Eli haluaisin, että laitteessa näkyy myös pienemmät tiet, kuten esimerkiksi metsäautotiet.
tom tom on PASKA ja usko kun joku joka ajaa 200.000km vuosi niin on kokemusta PRKL...... CRMIN RULES ainakin näissä "tavallisissa" naviraattoreissa...
Onko tällaisessa Acerissa kuinka hyvä (suomenkielinen)puheopastus, ja voiko valita useamman "puhujan"?
Entä kaiuttimen ääni? Näyttää meinaan laitteen ämyri todella onnettomalta - en tosin ole päässyt kuulemaan millaista piipitystä se suoltaa :D
Entä oletteko käyttäneet laitetta mp3 soittimena? Itse ajattelin että jos laitteen hankkisin niin liittäisin sen autostereoihin jolloin voisin kuunnella Mp3 musiikkia ja halutessa saisi sitten puheopasteetkin auton stereoiden kautta kuuluville.
Mitenkäs se kuulokeliitäntä kun joku valitteli sen suoltavan ulos jatkuva vinkunaa, onko ollut yksilövika vai vinkuukos nämä kaikki?
Markantalo myy nykyään tuota hintaan 249e mutta vois silti ostaa jos laite on hyvä (jospa siitä vähän sais tinkastuakin). Puntaroin lähinnä tuon Acer e310 ja Mio 510e välillä.
niin, onkos tähän e310 saatavilla maastokarttoja? jos niin sitten ohjeet rautalangasta vääntämällä...
piratebay sisältää about 99% LAITONTA tavaraa! piraattien käyttö on rikos, oli sesittem kuinka pientä tahansa
Sain kameratolpat lisättyä omaan navigaattoriin, mutta navigaattori ei hälytä tolpan kohdalla vaikka hälytys on päällä. Mistä mahtaa johtua?