Merenkulun

3588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Mulla on vielä samanlainen Selena mökillä. Kolme kertaa uinut ja pienen kontaktispraysuihkeen jälkeen skulasi taas. Ei vie pattereita kuin 6 kpl kesässä. Ilmeisesti kopio saksalaisista, 60-luvun radioista. Ostin sen aikoinaan Englannista, koska silloinen kipinämme oli ostanut samanlaisen ja sanoi sen olevan laadukas peli. Minulla on myöskin uudempi malli ko. radioista, sen myi neuvostoaikaan TV/radio Hella Raumassa. Hinta oli joku 340 mk

    Äänestä

Ostin Globetrottering Kopiksessa sipsulta 1969, se putosi poydalta seuraavana vuonna ja antenni meni poikki. Hesassa laittoivat Nordmendin huollossa uuden antennin ja taas kuului hyvin.
Myin radion joskus vuonna 1972 laivakaverille, en muista kelle.
Nordmendella kuului YLE paremmin kuin Grundigin Satellitella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


historiaa kirjoitti:

http://www.prosessori.fi/uutiset/uutinen.asp?id=49684


Näillä kahdella kuunneltiin 60 luvulla:

http://www.dr-boesch.ch/radio/nordmende-globetrotter.htm

http://www.classic-worldband.com/pages/1960/grundig_satellit_205.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu