Sanokaahan mielipiteenne? Tasaisella maantiellä ja veto päällä ajettaessa kuuluu ääntä - vinkuu yms. Parhaiten ääni tulee esille nelosella 60km/h tai vitosella siitä ylöspäin. Heti kun käytän moottorijarrutusta tai polkaisen kytkimen pohjaan tai kevennän kaasua vinkuna loppuu (vinkuna=kuten tuliterä Valmet maantieajossa). Joskus ääni muistuttaa jopa "murmutusta". Tyhjäkäynnissä tai kierroksia nostattaessa ei ole mitää sivuääniä. Kaupunkiajossa ei kuulu mitään vinkunoita. Nämä sivuäänet alkoivat viikko sitten ja vaihteistoöljy oli alamerkillä.
Malli 900i 8v 1988 ja kilometreja takana 360tkm.
Epäily iskee tuonne voimansiirron puolelle, vaihteisto, tasauspyörästö tai vetoakselit- ja-nivelet. Voisiko venttikoneistota tai ketjusta moista vinkunaa aiheutua - tuntuu kylläkin epätodennäköiseltä.
Malli 900i 8v 1988 ja kilometreja takana 360tkm.
Epäily iskee tuonne voimansiirron puolelle, vaihteisto, tasauspyörästö tai vetoakselit- ja-nivelet. Voisiko venttikoneistota tai ketjusta moista vinkunaa aiheutua - tuntuu kylläkin epätodennäköiseltä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yleensä tuo vedätettäessä kuuluva ulina kuuluu vaihteiston pääakselin pienen vetopyörän puoleisista kartiolaakereista. Siis nimenomaan se sivuääni, joka voimistuu mitä isompi numero on käytössä ja veto päällä. Laakerikoolien pinnat kuluvat kilometrien myötä (ja turbossa tuntien myötä :) rosoisiksi kuin kuun pinta ja vähitellen laatikko alkaa huutaa.
Jyristävä sivuääni voi johtua sisemmistä vetoakseleiden laakeripesistä, jolloin vika yleensä korjaantuu vaihtamalla pesät puolelta toiselle. Jos koneessa vinkuisi vesipumppu, laturi tms. ääni voimistuisi kyllä kierrosten mukaan. Lisäsitkö öljyä laatikkoon?
En uskallakaan ajatella vaihteistovikaa niin muuten kelpo peliin.
Vasemmassa etupöyrässä oli viime kesän lievä pystyheitto ja se särki jo , yllätys, yllätys, yläpuolisen pallonivelen. Vipatus on varmaan jo tehnyt tuhojaan vetoakselin laakeroinnissa? Se eturengaspari lensi kierrätyskuormaan ehkä sittenkin liian myöhään.
Vesipumppukin on vain vuoden vanha eikä laturikaan ääntele vaikka vanha onkin. Ääni ei muutenkaan noudata moottorin kierroksia.
Öljyä meni laatikkoon 6 dl ja äänet pienenivät huomattavasti mutteivat hävinneet kokonaan. Ennen täyttöä tikun alempi raksi oli juuri ja juuri kuivilla. Nyt ylempiki raksi on peitossa. Yllätyin kylläkin menekistä koska kesällä raja tikussa oli raksien välissä (pienen ulosajon jälkeenkin). Mitään öljyvuotojakaan ei ole. Mitenkähän pitkälti tuolla vinkunalla uskaltaa ajella?
Taloudellisin ajatus lienee etsiä sopiva kolariosa vaihteisto/tasauspyörästä vai olisiko laakerinvaihto teetettynä sittenkään halvempaa?
Tein kesällä vaihteistorempan 99 5v lootaan ja siinä oli samoja ääniä, lootassa oli pääakselin laakerit kuluneet. vaihdoin uudet nyt äänetön.
Kas kun olisi autotalli vinssi ja kakkosauto niin voisin jopa ryhtyäkin purkuhommiin ja laakerinvaihtoon vaikka viikko siinä voisi vierähtää.
Kyselin jo monimerkkikorjaamolta arviota korjausta ja sanoivat, että 8-10 tunnissa laittavat toisen vaihteiston tilalle. Laatikon aukaisuun eivät halunneet ryhtyä. Vetoakselin laakereiden vaihto olisi hieman halvempi juttu laakereiden hinnat.
Vaihdoit siis itse laakerit. Paljonko varaosat maksoivat ja paljonko meni työaikaa? Olet ehkä jo tehnyt kyseisen remontin pariinkin otteeseen?
Onko kytkin alkuperäinen? Vois nimittäin edellisten lisäksi tietty olla kytkimen painelaakerikin. Veikkaanpa, että saabit tunteva ammattiasentaja sanoo heti koeajon ja kuuntelun perusteella, missä vika piilee.
Kyseessä on jo kolmas kytkin ja se vaihdettiin painelaakereineen viimeksi puolitoista vuotta sitten.
Merkkikorjaamolla (aina on tullut kuntoon muttaa maksaa, maksaa...) en ole vielä käyttänyt arvioituttamassa vinkunaa. Jos tiedät Vaasan seudulta pitkänlinjan saab-spesialistia joka tekee hommansa enemmänkin vakaumuksesta kun rahasta niin otan tiedon kiitollisena vastaan.
No niin. Vaihdelaatikko vaihdettiin tuoreempaan ja avattuun/rempattuun ja voi että auto liikkuu herkästi (aikaisemmin tunne oli, että jokin lievästi hidastaa/laahaa menoa). Oikea vetonivel oli lisäksi kuiva ja nyt sitten "täytetty rasvalla".
Meteli siis lähti kahdesta paikasta - laatikosta ja nivelestä.