Roosa Muumimuki 1990-1993?

hanna-v

Löysin huuto.net:istä myynnissä tällaisen muumimukin, siis sen roosan värisen sarjakuvaruuduilla... Ja mihin hintaan!! En olisi ikinä arvannut, että se on noin arvokas...

Minulla on nimittäin itsellä kyseinen tällainen muki, ollut käytössä kahvikuppina ja arvatenkin muki otettiin heti pois käytöstä tämän tiedon saatuani! Että hyllyssäni on todellakin keräilyharvinaisuus... Uskomatonta.

Olisin mielenkiinnosta kysellyt teiltä jotka asiasta paremmin tiedätte, että missähän hinnoissa tällaiset (täysin ehjät) mukit mahtavat liikkua... En ole kyllä vielä myymässä mukiani mihinkään, mutta uteliaisuuttani olisi kiva tietää.

Paljonko näitä kyseisiä mukeja on valmistettu silloin aikanaan?

Kiitos jo joku viitsii vastata!

5

3817

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muumifani

      mukisi on aika arvokas :) tietyt tahot ovat valmiita maksamaan sellaisesta aika hyvän hinnan.. huuto.netissä siitä maksettiin 330 e. en tiedä kuinka paljon niitä on valmistettu ... kannattaa kysyä suoraan arabialta:)

      • hanna-v

        ...ainakin sanottiin, etä arabialla ei ole vanhoille tuotteille hinnoittelupalvelua, eikä arabia puutu näihin hintoihin... Eli mukin arvo määräytyy ilmeisesti sen mukaan, mitä keräilijät ovat siitä valmiita maksamaan.

        Katsoin huuto.net:in vanhoja huutoja, ja siellä oli huudettu se toinen, vihreä sarjakuvamuki hintaan 1000e!! Aivan mieletöntä.

        Onkohan näissä mukeissa niin, että arvo nousee kun ikääkin tulee mukille lisää, vai vaihteleekohan hinnat sattumanvaraisesti? Nyt ainakin tuntuu olevan kova keräilybuumi päällä.


      • MaisaB
        hanna-v kirjoitti:

        ...ainakin sanottiin, etä arabialla ei ole vanhoille tuotteille hinnoittelupalvelua, eikä arabia puutu näihin hintoihin... Eli mukin arvo määräytyy ilmeisesti sen mukaan, mitä keräilijät ovat siitä valmiita maksamaan.

        Katsoin huuto.net:in vanhoja huutoja, ja siellä oli huudettu se toinen, vihreä sarjakuvamuki hintaan 1000e!! Aivan mieletöntä.

        Onkohan näissä mukeissa niin, että arvo nousee kun ikääkin tulee mukille lisää, vai vaihteleekohan hinnat sattumanvaraisesti? Nyt ainakin tuntuu olevan kova keräilybuumi päällä.

        Mulle kävi ihan samalla tavalla, että kaapista löytyy just se roosa sarjakuvamuki! Mulla on koko ilta vierähtänyt netissä, kun olen noita hintoja ihmetellyt. Sattumalta kylppärin seinällä roikkuu myös sellainen nyyti ja tuittu näkinkengässä- taulu, joka sekin on kai keräilykappale. Jostain jemmastani paljastui myös muumi millenium-taulu. Aika hauskaa, tuli vitriinille käyttöä :)


      • maasupilami

        ikäväkyllä huuto.netissä tehdään tahalleenkin ns.turhia huutoja joten esim.tääläiset 1000e mukihuudot voivat olla juuri näitä lunastamattomia..ja olen itse 2x joutunut kusetetuksi eli ostanut muumipeikko unelmoi mukin mitä ei ole ollut olemassakaan myyjällä..että varovaisuutta kun teette kauppaa näillä "keräilymukeilla"


    • Typeräpoikaystävä

      jep hintaa on.. itse luen tätä ja tuota huuto.netin hintaa nyt kun 5 minuuttia sitten hajoitin tyttöystäväni kyseisen mukin.. että ottaa päähän, ja tunnearvoakin oli aika paljon kun lapsuudesta asti tuo muki ollut kaapissa : (

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. 74
      566
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    Aihe