yliherkkyys vai ristiallergia?

entäs antihistamiinit?

Hei! Auttaako antihistamiinit ruoka-allergioihin? Itsellä ei todettu ruoka-allergioita, mutta yliherkkyyttä tai sitten ristiallergiaa on pakko olla (on heinä- ja koiviallergiat)... Esim. luumu, omena, pähkinät ja jotkut juurekset aiheuttavat oireita. Tomaatille allergiset, voiko ketsuppia kuitenkin syödä?
Kiitos!

1

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Superallerginen

      Minulla itselläni kaikki maailman allergiat:eläimet,ruoka-aineet,tietyt lääke-aineet,hajuste-yliherkkyys,siitepölyt ja vaikka mitkä.Olen tietyille juureksille ja hedelmille allerginen, mutta vain ristiallergioina,mutta niihin ei mitkään antihistamiinit kyllä ainakaan itselläni auta,enkä kyllä uskoisi,että ne auttavat muillakaan.Ketsuppia pystyn käyttämään vaikka tomaatille allerginen olen,ystäväni kuitenkaan ei voi käyttää(tomaattiallergia),eli mahdoton sanoa kenelle tulee oireita.Kokeilemalla se vain selviää.Ja itselle oireita tulee läpi vuoden,tietenkin siitepölyaikaan enemmän.Kehottaisin kuitenkin olemaan varuillaan varsinkin tuon pähkinän kanssa jos siitä tullut oireita(itselläni pähkinä allergia ja ennenkuin sen tajusin oli huono olo ja kyllä aika kiireesti lääkäriin lähdettiin)eli sen kanssa kyllä tarkkana.Kannattaisi käydä allergiatesteissä,siellä voisi jotain selvitä,kuitenkin ruoka-aine-allergiat ovat siinä mielessä huonoja testata,että välttämättä iholla ei näy mitään allergiareaktiota testeissä, mutta huomaa itse,että esimerkiksi henkeä ahdistaa!
      Toivottavasti sait nyt jotain selkoa =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5070
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4509
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1727
    5. 90
      1394
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1344
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1025
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      840
    Aihe