Olen vaalea ja sinisilmäinen nainen. Olen suht tasainen ja rauhallinen luonne. Taiteellinen ja
käsistäni kätevä. Kaikki vanha kiinnostaa minua ja arvostan perinteitä. Olen sinkku, enkä ole koskaan ollut aviossa, eikä lapsiakaan ole.
Ajatuksissani on itseäni nuorempi mies, jonka olen tuntenut muutamia vuosia. Hän on ujo. Siniset silmät, ruskea tukka, pitkä ja laiha.
Ailahtelevainen, musiikillisesti lahjakas ja oman tiensä kulkija. Aviossa ei ole ollut, eikä tietääkseni ole lapsiakaan.
Onko hän selvillä, että olen yhä kiinnostunut hänestä?
Olisiko minulla toivoa hänen suhteensa?
Tulisiko meille jotakin yhteistä joskus?
Miten hän suhtautui nyt joulukorttiini?
Entä ystävänpäivä-korttiini helmikuussa?
Kiitän:)
käsistäni kätevä. Kaikki vanha kiinnostaa minua ja arvostan perinteitä. Olen sinkku, enkä ole koskaan ollut aviossa, eikä lapsiakaan ole.
Ajatuksissani on itseäni nuorempi mies, jonka olen tuntenut muutamia vuosia. Hän on ujo. Siniset silmät, ruskea tukka, pitkä ja laiha.
Ailahtelevainen, musiikillisesti lahjakas ja oman tiensä kulkija. Aviossa ei ole ollut, eikä tietääkseni ole lapsiakaan.
Onko hän selvillä, että olen yhä kiinnostunut hänestä?
Olisiko minulla toivoa hänen suhteensa?
Tulisiko meille jotakin yhteistä joskus?
Miten hän suhtautui nyt joulukorttiini?
Entä ystävänpäivä-korttiini helmikuussa?
Kiitän:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mies kyllä tietää että olet kiinnostunut hänestä, mutta mieltää tunteen ehkä enemmän ystävyyspohjalle. Se että olet häntä vanhempi näyttää olevan yksi syy edelliseen.
Mies on todellakin oman tiensä kulkija ja hänen ujoutensa on eräs syy tähän. Hän empii ryhtyä vakavampiin suhteisiin koska ajattelee niiden vievän osan hänen vapaudestaan.
Joulukorttiin hän suhtautui niin kuin ystäviltä saatuihin joulukortteihin yleensä suhtaudutaan.
Ystävänpäiväkortistasi hän pitää, se tuo hänen mieleensä jotain erityistä sinusta.
-Astildirdotter
SUURET kiitokset Sinulle, kun vastasit :)
Kiva kuulla tämän miehen suhtautuneen
kortteihini asiallisesti ! Ja jopa pitäneen ystävän-päiväkortistani - tein sen itse ja mietin pitkään, millaisen siitä tekisin...
Hyvä sitten, että hän tietää kiinnostuksestani.
(Olen siis ollut epävarma asiasta.)
Ymmärrän tuon, että vakavammat suhteet rajoittavat ihmisen vapautta, mutta ajattelen niin, että vaikka olisinkin yhdessä hänen (tai jonkin muun miehen) kanssa, niin kummallakin täytyy olla ns. oma aika ja oma tila. Eikä koko ajan tarvitse nyhjätä toisen kyljessä. Ehkä siksikin ajattelen noin, koska olen niin pitkään elänyt ilman miestä yksinäni.
---
Nyt minun täytyy kysyä selvennystä, kun en ole ihan varma, mitä tarkoitit.
- Kirjoitit : "Mies kyllä tietää että olet kiinnostunut hänestä, mutta mieltää tunteen ehkä enemmän ystävyyspohjalle."
- Tarkoittaako em. sitä, että MIES AJATTELEE,
että minä pidän hänestä vain ystävänä ? Vaiko sitä, että hän ei halua minusta enempää kuin ystävän ?
Toinen epäselvä kohta :
- Kirjoitit : "Se että olet häntä vanhempi näyttää olevan yksi syy edelliseen."
- Tarkoittaako tuo, että hän ei halua minusta enempää kuin ystävän siksi, koska olen liian vanha hänelle ? Vaiko sitä, että hän luulee, etten minä huoli häntä kuin ystäväksi, koska hän on minua nuorempi ?
Anteeksi, jos selitin sekavasti ...
Kiitän ja toivon selvennystä :)
Tavallaan "nostan" tätä, jotta helpommin huomaisit :)
Täytyy painottaa että hän on ujo. Ja sinä perinteitä kunnioittavana ja jonkin verran vanhempana naisena olet vaikuttanut häneen siten, että hän ajattelee sinun pitävän hänestä enemmän ystävänä. Toisaalta taas hänen mielessään on käynyt, että ilmassa saattaisi olla muutakin.
Hän on epävarma tunteistaan sinua kohtaan eikä edellä mainittu ujous auta asiaa lainkaan, päin vastoin. Tähän on vielä sanottava, että sinä ajattelet häntä enemmän kuin hän sinua.
Tämä mies on JOSKUS melko "häilyväinen", vertaan häntä tässä itsepäiseen tuuliviiriin joka yrittää taistella tuulta vastaan koska hänen mielestään tuulen suunta pitäisi olla toinen. Hän saattaa muuttaa mieltään nopeastikin, eikä se aina ole hänelle eduksi.
-Astildirdotter
KIITOKSET SINULLE JÄLLEEN !!!
- Nyt selkeni minullekin, mitä tarkoitit.
Tuohan kuulostaa positiiviselta, kun ihastukse-ni mielessä on käynyt: että "ilmassa saattaisi olla jotain muutakin" kuin ystävyyttä !
Noin olen arvellutkin, että minulla on häntä kohtaan tunteita enemmän kuin hänellä minuun. Mutta pääasia, että hän tuntee edes jotakin minun suuntaani (vaikka olenkin häntä vanhempi).
Mistähän hän muuten tietää, että olen vanhempi ? Mielestäni em. ei ole ollut suoranaisesti puhetta.
Ujous on ymmärrettävää hänen tapauksessaan ja olenhan itsekin pohjimmiltani ujo ihminen.
Vertasit häntä kyllä osuvasti itsepäiseen tuuli-
viiriin. Valitettavasti tuollainen luonne ei ole paras mahdollinen, mutta kukaanhan ei ole täydellinen ja useinpa juuri taiteellisilla henkilöillä ailehtelevuus on vielä voimakkaampaa kuin muilla.
PS.
Toivotan onnekasta vuotta Sinulle ja kiitos kaikkein muidenkin palstalaisten puolesta, kun jaksat meille täällä vastailla:)