kahta ainetta hakea?

hei! onko järkevää ja ylipäätänsä mahdollista hakea nyt keväällä kahta ainetta samalla kertaa opiskelemaan samaan yliopistoon. Kun valintakoepäivät ovat eri päivinäkin. Molempiin on vain yhdet kirjat ja minulla koko kevät aikaa lukea, ebkä edes osaa päättää kumpaa ainetta haluaisin lukea!
4457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voit hyvin hakea kahteen aineeseen, mutta järkevyydestä en tiedä. Jos käy niin, että saat molemmat opiskeluoikeudet, joudut kuitenkin luopumaan toisesta, koska et saa ottaa vastaan kuin yhden pääaineen opiskeluoikeuden. Joten mielestäni on järkevämpää, että päätät jo nyt, kumpaan aineeseen haet. Lue mieluummin yhteen aineeseen hyvin. Ei tämä kevät kuitenkaan niin kauhean pitkä ole.

Jos huomaat syksyllä, että tuli valittua väärin, voit tehdä niin, että opiskelet ensimmäisen vuoden ko. ainetta ja osallistut seur. kesänä toisen aineen kokeeseen. Jos haluat, voit suorittaa ensimmäisestä pääaineestasi sivuaineen opintokokonaisuuden.

Äänestä
  • Tottakai voit hakea kahteen eri aineeseen. Jos rahkeet vaan riittää valmistautua molempiin kokeisiin täysillä. Opiskelupaikaksi voi kuitenkin valita vain yhden, mutta se tuskin on niin suuri ongelma aikanaan.

    Itse asiassa oma lukioaikainen luokkakaverini haki lääkikseen, kemmaan, fyssaan ja TKK:lle. Kaiken lisäksi hän pääsi kaikkiin. Lopulliseksi opiskelupaikaksi hän valitsi kuitenkin lääkiksen (surprise). Siinä sai moni jonottaja iloisen yllätyksen, kun varasijalta heltisi opiskelupaikka.

    Äänestä

ja katso mitä pitävät sisällään. Kumpi kiinnostaa enemmän, paneudu siihen.

Äänestä

Eikös se nyt mene tämä laki, että hakija saa ottaa vastaan yhden korkeakoulupaikan SAMANA VUONNA alkavaan tutkinnosta. Eli hae tänä vuonna opiskeluoikeus aineeseen A ja ensi vuonna aineeseen B. Itse opiskelen nyt matematiikkaa ja keväällä aion hakea historiaa lukemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


......................... kirjoitti:

hei! onko järkevää ja ylipäätänsä mahdollista hakea nyt keväällä kahta ainetta samalla kertaa opiskelemaan samaan yliopistoon. Kun valintakoepäivät ovat eri päivinäkin. Molempiin on vain yhdet kirjat ja minulla koko kevät aikaa lukea, ebkä edes osaa päättää kumpaa ainetta haluaisin lukea!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu