...maineessa? Joku kertonut että olisi nykyisin ihan rauhallinen ja hinta-/laatusuhteelta hyvä paikka asua. Kauppoja ei kai pahemmin ole mutta muuten alueena ei pahimpia...vai???
Onko omakohtaisia nykyhetken kokemuksia?
Onko omakohtaisia nykyhetken kokemuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mummo-jengeistä tuskin on vaaraa kärpäsellekään ja alueella tuskin liikkuu muutenkaan mitään tuulenpesää vaarallisempaa.
Alue on eläköitynyt. Vain tuuli kiikuttaa tyhjää keinua, hiljaiselle pihalla. Viimoset leikkivät asukkaat on nähty 20vuotta sitten.
Onhan Ilpoisissa edelleen lapsia, aika paljonkin. Niin pienellä alueella ei edes tarvita kuin yhtä kauppaa, kebulaa, kapakkaa, pankkiautomaattia ja seurakunnantaloa. Siinä on melkeinpä enemmän kuin Harittu-Koivulassa.
Hyvää seutua Ilpoinen on, mutta aikamoisessa pussissa kyllä - vain yhtä tietä pääsee pois.
Yhteydetkin ovat kunnossa joka suuntaan pienen kävelymatkan päässä.
Kyllä voisi melkein väittää että turun rauhallisimpiin alueisiin kuuluu. Mitä nyt välillä pubin suunnalta viikonloppuöisin kuuluu mekkalaa. Ja tosiaan kaikki tarvittava tuossa samassa. Ainut miinus on vaan nämä poliisia leikkivät kyttääjät, ottaa välillä todella pahasti hermon päälle. Ja on hyvällä paikalla just joka suuntaan lyhkänen matka.