milläs pärjään

muutanko pakolaiseksi

Haluaisin neuvon millä pärjään kun juuri sain lopputilin määrä-aikaisesta työstäni,ollessani palkattuna 6.kk;tta työllistämistuella,jota ei suostuttu työkkäristä jatkamaan vaikka työnantajani ja minä olisimme olleet halukkaita.Investoin siihen että pystyin käymään töissä,nyt kun työkkäri lupaili jatkoa,nyt minulle jäi vain velkaa ja pitäis pärjätä kaksi kuukautta ilman rahaa ennenkuin saan korvauksia.muutanko pakolaiseksi,anonko turvapaikkaa,vai ryhdynkö sosiaali pummiksi

5

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä apua

      klopalisaatiosta,mikähän se on? Jos vaikka sitä kautta.
      Kaikillahan pitää olla hyvinvointivaltiossa hyvä elää.

    • Örmy

      > ollessani palkattuna 6.kk;tta
      > työllistämistuella,jota ei suostuttu
      > työkkäristä jatkamaan vaikka työnantajani
      > ja minä olisimme olleet halukkaita.

      Siis mitä työkkäri ei solmi työsuhteita kyllä yritys on ihan vapaa päättämään palkkaamisestasi!
      Työllistämistuen jälkeen kait olisi aina tarkoitus että saa/pääsee normaaliin palkkatyöhön.

      > Investoin siihen että pystyin käymään
      > töissä,nyt kun työkkäri lupaili jatkoa,
      > nyt minulle jäi vain velkaa

      Siis mitä oletko alkanut osakkaaksi firmaa tai investoinut jotenkin muuten sijoittanut siihen yritykseen?
      Oletko kenties investoinut kulkuneuvoon, työkuntoosi tai työosaamiseesi rahaa pystyäksesi käymään työssä?
      Oletko vielä ottanut lainaa siis käydäksesi töissä HUH?

      • kokenut

        siis jos asuu metsäkylällä josta ei kulje mikään
        yleinen kulkuneuvo olet pakotettu ostamaan auton jos sulla on kortti, töistä ei voi kieltäytyä,sillä perusteella että ei ole autoa tai pääse kulkemaan.
        lasten koulun takia ei voi muuttaakaan, Työpaikkani oli valtion virka ja valtiohan ei saa palkata uusia työntekijöitä


      • kyyninen
        kokenut kirjoitti:

        siis jos asuu metsäkylällä josta ei kulje mikään
        yleinen kulkuneuvo olet pakotettu ostamaan auton jos sulla on kortti, töistä ei voi kieltäytyä,sillä perusteella että ei ole autoa tai pääse kulkemaan.
        lasten koulun takia ei voi muuttaakaan, Työpaikkani oli valtion virka ja valtiohan ei saa palkata uusia työntekijöitä

        Luulenpa että sosiaalitoimi sanoo ensimmäiseksi kun alat voivottelemaan surkeaa kohtaloasi että myypä autosi niin katsellaan sitten tilannetta.


    • Varaa aika oman paikkakunnan sosiaalitoimistoon. Sosiaalitoimisto maksaa kaikki laskusi ja vuokran mahdolliset lääke kulut apteekkiin ja ruoka ostokset myös maksaa.

      Sinä, olet maksanut veroja, kun olit töissä sinulla on oikeus toimeentulotukeen, et ole mikään sosiaalipummi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      185
      4231
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      92
      2766
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2277
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      82
      2233
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      25
      2128
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe