Minulla on Telewell TW-EA510 v3. Tietokoneena FS Amilo. Yhteydet toimii mutta en pääse modeemiin tekemään salauksia. Yritin tehdä bios päivityksen mutta ei onnistunut. Laitoin palomuurit ja F-securen pois ja vaihdoin koneelle kiinteät IP osoitteet päivityksen ajaksi. Mutta sitten en päässyt enää nettiin. Kun vaihdoin takaisin automaattisen IP osoitteen haun niin nyt taas pääsee. Käytössä IE7.
Olen lukenut näitä palstoja päivätolkulla mutta puoliakaan en ymmärrä joten voisiko joku ystävällisesti neuvoa ummikkoa.
Olen lukenut näitä palstoja päivätolkulla mutta puoliakaan en ymmärrä joten voisiko joku ystävällisesti neuvoa ummikkoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jäi epäselväksi mikä oikein on ongelma
"vaihdoin koneelle kiinteät IP osoitteet päivityksen ajaksi. Mutta sitten en päässyt enää nettiin. Kun vaihdoin takaisin automaattisen IP osoitteen haun niin nyt taas pääsee."
Noinhan se pitääkin tehdä, jos ei NATtia käytä.
Kokeileppa seuraavan ohjeen mukaan. Onnistuu varmasti
http://helpdesk.regionline.fi/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=41
Eli ongelma on se kun en pääse tuonne modeemin aloitussivulle! Pingauksessa herjaa että yhteys aikakatkaistu??
Nuo ovatkin todella hyvät ja selkeät ohjeet, kun vaan tosiaan pääsisin sinne modeemille niitä tekemään.
Windows palomuuri & f-secure poistettu sekä Proxy selaus ei ollut käytössä kun yritin päästä modeemin sivustolle.
eikä mitään ongelmia.
Aparaatin osoite on 192.168.0.254.
Laita oman koneen osoite vaikka 192.168.0.100
ja maskiksi 255.255.255.0
käyttäjätunnus ja salasana sinulla lieneekin.
reset-painiketta pitää painaa ensin n. 25 sekunttia ja kun laite on käynnistynyt uudelleen, painetaan painiketta uudelleen n. 25 sekuntia
odotetaan, että laite käynnistyy uudelleen ja nousee takaisin linjoille eli laite valmis, kun SYS-valo palaa kiinteästi ja muut valot palavat oikein
mutta mikä aliverkonpeite numero pitää olla?
salasanat edelleen admin admin(pitääkö ne muuten muuttaa jos/kun selviän tästä pulmasta?)
Olen yrittänyt resetoida, mutta pidin aluksi vain muutaman sekunnin, sitten purkki päälle ja sitten 30s. Jos tuo on oleellista että myös ennen purkin päälle laittamista 30 s, niin kokeillaanpa sitten sitä konstia.
pitää olla yhdyskäytävän numero?
Kaikki ip-määritykset saa olla, että kone hakee IP:n automaattisesti. Koneesi pitäisi hakea ne automaattisesti, mutten vika on kyllä koneessa tai purkissa.
pääsen kaikille muille nettisivuille. Tosin vaihtelevasti. Yksi päivä en päässyt lainkaan, ADSL valo ei palanut. Seuraavana päivänä pääsin normaalisti molempiin. Eilen taas ei päässyt ADSL:n kautta (valo paloi!) mutta langattomasti pääsi. Ei kai purkki voi mennä sekaisin liian monesta peräkkäisestä resetoinnista..
ongelmasta. Katso tuo;
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000526&posting=22000000022586023
- kyseiseen modeemiin on aivan uusi päivitys joten lataa se ja katso auttaako. Olikos sinulla muuten kenen operaattorin yhteys?
Melkein sama ongelma muttei kuitenkaan. Nimittäin kun minä en pääse sinne modeemin sivustolle. Ja viikonloppuna en päässyt enää nettiinkään, nyt täältä töistä kirjoittelen.
Yritin taas vaihteeksi muuttaa IP osoitteita modeemia vastaavaksi ja hetken jo innostuin koska ruudussa luki että yhteys muodostettu. Sitten kun klikkasin nettiä, ei päässyt. Tekstinä: vajaa tai riittämätön liitettävyys.
Tekisin tuon päivityksen mutta kun se tyssää siihen että en pääse modeemin aloitussivulle. Ja tosiaan olen yrittänyt resetoida purkin useaan kertaan ja varmasti pitänyt klemmaria riittävän kauan pohjassa.
Minulla on Soneran yhteydet.
ethän sinä yritä tehdä muutoksia tai kytkeytyä modeemin asetuksiin langattomasti?
Se nimittäin ei todellakaan ole suositeltavaa, nuo asetukset tulee aina tehdä kaapelilla kytkettynä.
Nyt alkaa loppua konstit kesken. Voikohan vika olla purkissa tai läppärissä. Vai voiko johtua pelkästään asetuksista? Paha varmaankin sanoa mutta onko edes hyviä arvauksia...