Vinkkejä

Voisiko joku paremmin tietävä antaa minulle vinkkejä Turusta asuinpaikkana? Olen juuri muuttanut ja haluaisin suosituksia esimerkiksi hyvästä eläinlääkäristä? Myös muista palveluista otan mielelläni vinkkejä vastaan :) Olisin kiitollinen mistä tahansa tiedoista :)
5410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Turun tori on todella hyvä, erityisesti se puoli (kauppiaskadun puolella), josta saa kotimaisia vihanneksia jne. Kukkavalikoimatkin ovat melkoiset.

Torin kalavalikoima on myös mahtava, henkilökohtaisesti suosittelen Kauppatorin Kalapoikien tuotteita: heillä on toiminnassa kaikki kohdallaan eli tuotteet, hinnat ja palvelu. Heiltä saa kysyttäessä hyviä ohjeita ruoanlaittoon.

Turun eläilääkäreistä en osaa sanoa varsinkaan, kun et maininnut, mikä eläin sinulla on. Itselläni oli joskus opiskeluaikana kissa, jota jouduin viemään hoitoon vatsavaivojen takia, mikään ei pysynyt sisällä. Kaupungineläinlääkäri olisi tuolloin muitta mutkitta leikannut kissan mahan auki, mutta en antanut tehdä sitä. Väitti röntgenkuvan perusteella, että kissan vatsassa on vieras esine. Lohjalla oli tuolloin erityisesti kissoihin erikoistunut pieneläinlääkäri, Suvi joku (sukunimeä en muista), joka esiintyi mm. jossakin tv ohjelmassa. Hän diagnosoi kissalla vatsatulehduksen ja oli loppupeleissä hintansa väärtti. Eli oma kokemus vuodelta -97 kunnallisesta pieneläinhoidosta ei ole kovin hyvä - voi olla ettei tätä voi nykypäivään soveltaa mitenkään.

Julkiset liikuntapalvelut ovat ylipäätään hyvällä tasolla Turussa, hinnat ovat myös suht. alhaiset: esim. Impivaaran uimahallin normaalihinta on kait 3,5 euroa (esim nyskylässä eli Jyväskylässä 7 euroa!!).

Äänestä
  • Kiitos paljon vinkeistä.
    Ja niin, minulla on eläimenä kissa, anteeksi että se jäi manitsematta.

    Äänestä

  • Uusi asukas kirjoitti:

    Kiitos paljon vinkeistä.
    Ja niin, minulla on eläimenä kissa, anteeksi että se jäi manitsematta.

    Moikka
    Ja tervetuloa Turkuun! Kokeile sellaisia paikkoja kuin Kissa ja Koira Klinikka tai Kaarinan Eläinlääkäriasema itse olen käyttänyt kumpaakin ja palvelu hyvää eikä ole kalliimmasta päästä T: Mami ja koirat

    Äänestä

... uusi kotikaupunki ja kotiseutu (mm. saaristo) tulee tutummaksi on www.turkutouring.fi

Äänestä

Paras eläinlekuri, jolla ollaan käyty ja jatkossa tullaan käymään, löytyy Kupittaalta, Pet-Vet http://www.pet-vet.fi/
Aikoinaan ravattiin jopa Kaarinassa ja Raisiossa asti etsien hyvää lääkäriä, joka ei myöskään maksanut hinajaa... Lääkärit ovat asiantuntevia ja sympaattisia, lääkkeet saa heti kouraan ja ajan saa tosi nopeasti. Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi asukas kirjoitti:

Voisiko joku paremmin tietävä antaa minulle vinkkejä Turusta asuinpaikkana? Olen juuri muuttanut ja haluaisin suosituksia esimerkiksi hyvästä eläinlääkäristä? Myös muista palveluista otan mielelläni vinkkejä vastaan :) Olisin kiitollinen mistä tahansa tiedoista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu