Aikaisemmassa Tacuma viesteissä kerrottiin Tacuman etujousituksen narinasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000051&posting=22000000017179468&view_mode=flat_threaded
Mistä narina johtuu? Minulla narina korjattiin takuuseen, mutta tuli takaisin.
Nyt huomasin, että täydellä tankilla narina vähenee huomattavasti ja tyhjällä tankilla taas voimistuu.Tyhjällä tankilla myös esim. taskuparkkeerattaessa, ohjauksen ääripäät pitävät samaa narinaa. Kyse on siis etupään kuorimituksesta. Olisi kiva tietää ihan oikea syykin. Ongelma näyttää tulevan talvella ihankuin joku osa/öljy ei kestäisi pakkasia, joita ei kyllä vielä tänä talvena ole ollut.
Huolto on toiminut todella hyvin ja korjannut ja suhtautunut tähän ongelmaan hyvin. Mutta on ollut aika vaitonainen itse syystä.
Muuten olen ollut 2,5 vuoden käytön jälkeen erittäin tyytyväinen Tacumaan ja huoltoon. Edullinen tilava järkiautoa hyvillä varusteilla.
Muuten tämän Daewoo palstan voisi nimetä Chevrolet-Daewoo palstaksia ja tuon Chevrolet palstan voisi nimetä Chevrolet-USA palstaksi.
Tällöin asia kokonaisuudet pysyisivät kasassa.
Tacuman etupään narina
3
964
Vastaukset
- PPLehto
Nubirassa ainakin ongelmana oli vakaajatankojen kumipuslat, jotka pakkasella piti sekä edestä että takaa ääntä. Huolto vaihtoi ne toisenlaisen mallisiksi ja samalla voiteli ja hiukan käsin muokkasi niitä, jonka jälkeen ääni hävisi, eikä tullut ainakaan ensimmäisten 42tkm:n aikana takaisin. Veikkaisin, että Tacumassa voisi olla sama tilanne.
Minullakin ensin vain vaihdettiin kyseiset kumipuslat mutta se auttoi vain hetkeksi. Jälkeenpäin tehty voitelu ja käsin muokkaus (mitä sitten tarkoittikaan) poisti äänen lopullisesti.- ...myös huollolle
.. Kiitos paljon.
Vika oli huollonkin kertomuksen mukaan noissa kumipuslissa. Ne vauhdettiin takuuseen ja ongelma poistui. Nyt kuulemma puslien pitäisi olla Suomen ilmastoa kestävää materiaalia.
Toivottavasti tänä talvena tulee vielä kunnon pakkaset, niin pääsee kokeilemaan niiden kestävyyttä.
Pitänee myös lastata takapenkki täyteen täydellä tankilla, että näkee onko takapuslissa narinaa niinkuin mainitsit Nubirassa olleen. - PPLehto
...myös huollolle kirjoitti:
.. Kiitos paljon.
Vika oli huollonkin kertomuksen mukaan noissa kumipuslissa. Ne vauhdettiin takuuseen ja ongelma poistui. Nyt kuulemma puslien pitäisi olla Suomen ilmastoa kestävää materiaalia.
Toivottavasti tänä talvena tulee vielä kunnon pakkaset, niin pääsee kokeilemaan niiden kestävyyttä.
Pitänee myös lastata takapenkki täyteen täydellä tankilla, että näkee onko takapuslissa narinaa niinkuin mainitsit Nubirassa olleen.Tosiaan mulla ei autossa tarvinnut olla edes kuormaa ja silti kuului noita narinoita edestä ja takaa varsinkin suojatiekorotuksissa. Onneksi huolto sai kaiken narinan häviämään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773018- 1372396
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412376Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4011689Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "21361