Tyttäreni täyttää siis parin kuukauden päästä neljä. Kolmivuotisneuvolassa hän oli 89 cm ja kun mittasin hänet tässä noin kuukausi sitten, oli hälle siunaantunut vain 3cm lisää... Eli hän on 92 cm. Mietin vain, että eihän ne neuvolassa ala vielä mihinkään pituusseurantaan..? Kuinka monta senttiä lapsi kasvaa normaalisti vuodessa? Kyllä tyttärenikin aiemmin on kasvanut huomattavasti enemmän pituutta vuodessa, mutta penempänähän kasvaakin nopeammin.
Anoppi tuossa tuumaili, että elähän hättäile, mieheni yksi sisko oli ollut 2 vuotta kasvamatta sentin senttiä, jonka jälkeen olikin sitten tullut älytön kasvupyrähdys normaalimittoihin.
Tyttäreni oli painoseurannassa 1-2 vuotiaana, mutta pääsi siitä lihottuaan pois. Silloinkin koko tarkkailu tuntui tyttäreni kohdalla aivan turhalta. Tyttö oli kumminskin tosi terve ja reipas, kehittyi taidoiltaan jopa etuajassa, ei allergioita eikä perussairauksia. Neuvolan tädille piti joka ikinen kerta rautalangasta vääntää, että mieheni puolella on melko moni ollut sekä paino - että pituustarkkailussa. Viimeisellä tarkkailukerralla, kun tyttäreni paino oli noussut käyrissä normaalin puolelle, hän sitten lopulta totesi "Tämä on sellainen sukutaipumus isän puolelta..."
Onko pituuskasvu liian hidasta?
4
1787
Vastaukset
- poika..
3,5v ja pituudeltaan 105cm. Aina kasvanut kauheaa vauhtia ja eikös pojat muutenkin ole isompia kuin tytöt. Eli en sinuna olisi hirveän huolestunut,eikös se tossa 2-3 vuoden jälkeen sen pituuskasvun pitäiskin olla vaan sentti pari vuodessa noin keskimäärin.Kyllähän tietysti niitä kasvupyräyksiä jokaiselle sitten tulee ihan omaan tahtiin, kun niin yksilöllistä on kuitenkin.
- äiti täälläkin
Mielestäni tyttäresi on kasvanut aika hitaasti, ellei sitten siellä neuvolan mittauksissa tule erilaista tulosta. Jäin vain tuosta viestistäsi ihmettelemään, että miksi ajattelet pituuskasvuseurantaa pahana asiana? Nimittäin jos hitaan pituuskasvun taustalla on oikeasti jokin kasvuhormonin vähäisyys tai vastaava, voi tyttäresi kuitenkin kasvaa normaalimittaiseksi korvaavalla hoidolla jne.. ei niitä kehitysseurantoja tehdä huvikseen vaan lapsen parasta ajatellen! Aika vastuutonta ajatella noin, mutta kukaanhan ei teitä tietenkään voi pakottaa mihinkään seurantaan, kieltäydyt vaan ja perut lastenpoliajat jne. Jos kantti kestää.
- alkuperäine kirjoittaja
Neuvolan käyrien mukaan kaikkien lasten pitäisi mennä saman kaavan mukaan. Ja mitä on nähnyt, niin lapset eivät todellakaan ole samankokoisia. Siksi ärsyttää nämä neuvolan käyrät.
Anoppi, yhdeksän terveen lapsen äiti, kertoi, että vain yksi hänen lapsistaan on mennyt käyrien mukaan. Ja silti siis kaikki terveitä, ei kasvuhäiriötä.
Kyllähän se silloin huolettaisi, jos lapsi todella olisi päätä lyhempi ikätovereitaan ja näyttäisi muutenkin kulkevan kehityksestä jäljessä. Tyttäreni on muuten edelleen lihonut pituuteen nähden varsinkin viimeisen vuoden aikana, ihan normipainoinen nykyään. Viittaan nyt tuohon aiempaan painotarkkailuun.
Itse olen vain 160 cm ja on kyllä ihan näin aikuisenakin saanut kuulla "Voi kun sie oot niin pikkunen" -kommentteja. :D - ellani
alkuperäine kirjoittaja kirjoitti:
Neuvolan käyrien mukaan kaikkien lasten pitäisi mennä saman kaavan mukaan. Ja mitä on nähnyt, niin lapset eivät todellakaan ole samankokoisia. Siksi ärsyttää nämä neuvolan käyrät.
Anoppi, yhdeksän terveen lapsen äiti, kertoi, että vain yksi hänen lapsistaan on mennyt käyrien mukaan. Ja silti siis kaikki terveitä, ei kasvuhäiriötä.
Kyllähän se silloin huolettaisi, jos lapsi todella olisi päätä lyhempi ikätovereitaan ja näyttäisi muutenkin kulkevan kehityksestä jäljessä. Tyttäreni on muuten edelleen lihonut pituuteen nähden varsinkin viimeisen vuoden aikana, ihan normipainoinen nykyään. Viittaan nyt tuohon aiempaan painotarkkailuun.
Itse olen vain 160 cm ja on kyllä ihan näin aikuisenakin saanut kuulla "Voi kun sie oot niin pikkunen" -kommentteja. :DKyllä kuulostaa siltä että tyttäresi on liian vähän kasvanut. Tarkistuta asia erikoislääkärillä jotta jos on joku vika tai sairaus, hoito saadaan asjoissa eli heti kun kasvu hidastuu. Kasvuasioissa ei kannata itsekseen ihmetellä. Hyvähän se painoseurantakin on vaikka ymmärrän että äiti hermostuu ja tuntee jopa syyllisyyttä jos paino ei nouse. Itselläkin oli vähän sama kun vauva joutui käymään seurannassa, mutta se on vaan varmuustoimenpide. Lapsen parhaaksihan se on. Onhan se tuskaa epäillä että lapsella on sairaus mutta eihän tämä lasta mihinkään muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881567
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla121450- 981390
- 691250
- 991164
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n257972- 69961
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18925- 37897