Meillä on 10 viikkoinen sekarotuinen koiruus joka ei osaa/halua olla yksin. Olemme kokeilleet jättämistä yksin hiljalleen mutta tuntuu ettei tehoa. Koiraa hätääntyy (ulisee ja tulee hätäpissa) jo silloin kun toinen meistä poistuu makuuhuoneesta eikä koira pääse mukaan. Jatkanko siis oven takana ramppaamista vai tarvitsenko jotain muuta? Kokeilimme myös sanan aktivoimista, eli sanoimme "Heippa" ja annoimme makupalan että koira huomaa ettei mitään pahaa tapahdu, ja sitten kokeilimme sanaa ovien kanssa. Olisiko tätä hyvä jatkaa vai jättää pois? apua tarvitaan pikaisesti! kiitos... :)
Yksin kotona
Nennu123
5633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pahan kuuloinen tilanne, koska pentunne jopa päästää hätäpisun lähtiessänne. Pienellä ei kyllä ole muutenkaan tuo pidättäminen hallinnassa. Kannattaa etsiä tietoa eroahdistuksesta. Koiraneuvola.fi sivustolla on laaja keskustelu aiheesta. Muistakaa olla huomioimatta koiraa kun olette lähdössä ja kun ongelma on jo nyt noinkin paha kannattaa siihen tosissaan paneutua.
Jotenkin minua pelottaa alkaa auttamaan tälläisessä tilanteessa kun selkeästi koira on paniikissa eikä pääse sitä näkemään. Olisiko teillä rahaa ottaa koiraterapeuttia sinne käymään joka auttaisi?
Maksaisi varmaan n 60 e ekalta kerralta ja se yksikin kerta varmasti jo antaa teille vinkkejä.
Asutteko missä päin?
Kannattaa ostaa joku koirakirja missä neuvotaan kuinka harjoitella sitä yksinjäämistä.
Koska sen voi tehdä myös väärin...jolloin se on yhtä tyhjän kanssa.
Meillä ei ainakaan koskaan koiraa huomioida,kun tehdään lähtöä. Puolisen tuntia ollaan,kun ei oltaiskaan (eli ei tehdä lähtemisestä numeroa..).
Kannattaa kyllä oikeesti ostaa joku kirja,esim. tuire kaimion pennun kasvatus, tai vastaava, ennen mitään terapeutteja. Koira on vielä niin nuorikin.
on vielä noin pieni pentu. Kyllä se oppii vielä. Lyhyitä aikoja poissa. Mielellään takaisin sisään silloin, kun siellä on hiljaista, ettei opi siihen, että haukkumalla saa isännän palaamaan.