Auttakaa...

...

Hei,

Mulla ei itseasiassa epilpsia varmaan ole mutta tilanne on se että sain ihan pienenä kouristuskohtauksia... viimeisin kuusi vuotiaana eli 18 vuotta sitte... joten lääkitystä ei ole... ja olo on ihan normaali mutta silti pelkään että kohtaukset palaavat... :(

Itselläni on synnynäinen aivovamma....

Onko täällä muita jolla olisi samanlaista tilannetta? Kuinka yleistä on että kauan poissa olleet kohtaukset palaavat? Eli siis mulla ollu vauvana kuumekouristuksia ja kuus vuotiaana yksi "epilepsiana pidettävä kohtaus" ei mitään muuta.

ennen kohtausta olin ollut pari kuukautta kipeenä (siis kuumetta ja flunssaa) ja kohtaus iski sitte ekan kunon koulupäivä jumppatunnilla. Olisiko se että olin ollut kipeä ja se että riehuin puolikuntoisena jumppatunnlla voinut aiheuttaaa kohtauksseni?

En tiedä onko tämä oikea paikka kysellä tällaista ja tuntu ieman tyhmältä miettiä vanhoja asioita mutta mietin tätä aina välillä ja toivon että täällä olisi joku joka osais vastata edes jotain :)

Kiitos etukäteen :)

2

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla kävi niin, että pitkä unihäiriö-jakso altisti epilepsia-kohtaukselle, 35:n vuoden tauon jälkeen.
      Mitään täsmällistä aikaa ei tietty voida sanoa, neurologilla kannattas sun kuitenkin käydä, kun noita kohtauksia kuiteskin tulee.
      Esim. kova juhlinnan jälkeinen krapula on ruumiille niin kova rasitus, että se voi altistaa kohtauksille.

      T: Artsi

    • kxtaawi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      96
      2683
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      205
      1705
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      117
      1618
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1481
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1242
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1025
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      989
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      81
      954
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      877
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      62
      849
    Aihe